logo

Türk bayrağı 81 il gezdi

MUĞLA Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği’nin başlattığı ‘Türk Kadınının Zaferi’ projesi kapsamında 19 Mayıs’ta kentten yola çıkarak, 81 şehri gezen Türk bayrağı, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda tekrar Muğla’ya geldi.

Muğla’da iki yıl önce faaliyetlerine başlayan Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği, ‘El ele elden ele 81 ilde’ sloganıyla, şehir içi ulaşımı kolaylaştıran bisikletin, kadınlar tarafından kullanımını yaygınlaştırmak, sporun gerekliliğine vurgu yapmak için ‘Türk Kadınının Zaferi’ adlı sosyal sorumluluk projesiyle bir araya geldi. Kadınları şehir içi ulaşımda bisiklet kullanmaya yönlendirmeyi amaçlayan dernek, topluluklarını yaygınlaştırmak, ülke çapında kadın bisikletçilere dikkat çekmek ve art arda iki milli bayramı kutlamak için 19 Mayıs- 30 Ağustos arasında, 81 ilde sosyal sorumluluk organizasyonu düzenledi. 19 Mayıs’ta 40 kadın bisikletçinin Muğla’da Türk bayrağını alması ve şehrin sınırını geçtikten sonra bayrağı Aydın’daki gönüllü bisikletçilere teslim etmesiyle başlayan organizasyonda, tüm illeri gezen bayrak, 30 Ağustos’ta Muğla’ya getirildi. Antalyalı kadın bisikletçiler tarafından Muğla’ya getirilen bayrak, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, Menteşe Açık Oto Pazarı alanında gerçekleşen Haluk Levent konseri öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün’e takdim edildi.

Dernek Başkanı Yasemin Duygulu, “Muğla’dan başlattığımız ve 81 ilde gerçekleştirilen hareket Türkiye’de bir ilk. Bunu gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. 81 ilde gönüllü bisikletçilerimiz var, onlarla önemli bir bağ kurduk. Bu projeyi gerçekleştirmemizde desteği olan herkese ve birlikte pedallarını çeviren tüm kadınlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan organizasyonun örnek olduğunu ve bayrağın kendisine verilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirten Başkan Gürün ise, “Muğla’da başlatılan kadın hareketinin 81 ilde karşılık bulması çok önemli bir olay. Hep söylediğimiz gibi birlikte olursak başaramayacağımız iş, aşamayacağımız engel yoktur. Projede emeği geçen başta Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği üyelerini ve 81 ilde pedal çeviren tüm kadınlarımızı tebrik ediyorum. Bayrağın bize emanet edilmesinden dolayı büyük onur duyuyoruz” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?