logo

21. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı

21. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde başladı.

Mor Çatı’nın girişimiyle kadın örgütlerinin, belediyelerin ve SHÇEK çalışanlarının katılımıyla 1998 yılından beri düzenlenen kurultay, bu yıl 3-5 Kasım tarihlerinde arasında Azka Otel’de yapılıyor.

Kadına yönelik şiddetin boyutlarını ele alarak dayanışma sağlamayı ve farkındalık yaratmayı amaçlayan kurultayın gündeminde “Kadına Yönelik Erkek Şiddetiyle Mücadele Yeni Devlet Politikalarının Neresinde?” başlığı irdeleniyor.

Kurultayın açılış konuşmasını yapan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, şöyle dedi:

“21. Kadın Sığınakları ve Dayanışma Merkezleri Kurultayı’nda, kadına yönelik erkek şiddeti yeni devlet politikalarının neresinde? üst başlığı ile bir araya geldik. 3 gün boyunca derinlemesine bu gündemi konuşup, tartışacağız. Tartışmalar ışığında da kararlar alacağız. Bizler Bodrum Kadın Dayanışma olarak açılış konuşmasını, üst başlığın muhatabı olarak: Biz kadınlar nerede olmaya talibiz üzerinden yapmak istedik.

Zira kadın tarihimize baktığımızda, erkek dünyanın ve erkek siyasetinin yapmaya niyet ettikleri ve yaptıkları ile hiçbir şekilde ve hiçbir zaman sınırlandırılamadığımızı biz kadınların kendimiz için oluşturduğumuz söz, politika ve mücadeleler sayesinde bugün burada olmayı gerçekleştirdiğimizi ifade etmeliyim.

Sistem ne olursa olsun, hangi biçim ve söylem ile tezahür ederse etsin, kadınların nasıl bir hayat yaşayacakları sorusuna verilecek cevap tartışmaya açık bir soru asla değildir. Erkek siyaset ve erkek devlet bu hakkın kullanılmasını kendi ürettiği politik söylemlerle devir alma isteğini açıkça beyan ediyor.

Mesele de bu zaten biz kadınlar olarak bu hakkı tarih boyunca kendimiz tanımladık ve bunun mücadelesini verdik. Bugün de bunu oluşturmakla karşı karşıyayız ve bunu oluşturacak olanlardan bir kısmı da bu salonda bulunan kadınlar.

Erkek siyaset bugün de olduğu gibi makul kadın ister, bunun için kutsiyet atfeder. Bizler ise itiraz eden kadınlar olarak makuliyet söylemlerini bertaraf ediyoruz.

Bunu da feminist mücadele ve politikalarla gerçekleştiriyoruz. Feminist duruş bir yaşam yaratır ve bu yaşamı her türlü yapıdan, kurumdan, siyasi yapılanmadan bağımsız kalarak var eder. Dolayısıyla feminist politikalar, kadına yönelik erkek şiddetin’ suç olarak tanımlayıp, yasalara dâhil ettirtti. Suç olarak kalmasını da bizim vereceğimiz mücadele ve savunacağımız politikalar belirleyecek. Bugün varız demekle yetinmeyip, var olacağımız günleri de inşa etmeliyiz. Bu inşa, kadın mücadelesini ve dayanışmanın süreçlerini bunun en somut ibresi ise erkek şiddetine karşı izleyeceğimiz politikaları belirlemekle olacak. Olympe de Gouges 1791’de “Giyotine çıkıyorsak kürsüye de çıkmalıyız” diye ifade ettiyse biz de bugün itirazın bugüne ait cümlesini söyleyeceğiz.”

Türkiye’den çok sayıda kadın derneği üyelerinin katıldığı kurultay, daha sonra basına kapalı şekilde devam etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?