logo

90 Günlük İcraat…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum Belediye Meclisi Antik Tiyatro’da toplandı.Başkan Aras, doksan günlük icraatlarını anlatarak kısa zamanda ne kadar çok iş bitirdiği algısını yaratmak istedi. Hak verenler, vermeyenler irdelemesini yapmak istemiyorum.

Bende gördüğüm doksan günlük icraatları dile getireyim;

Mazbatanı alıp, henüz devir teslim töreni olmadan, yangından mal kaçırırcasına belediye binasına gelip, apar topar birim müdürlüklerine atamalar yapmaya başladınız.

Henüz belediye personelini tanımıyordunuz dahi.

Atamaları, tanımadığınız ve hatta geçmişini dahi bilmediğiniz başkan yardımcısıyla birlikte organize ettiniz.

Yaptığınız atamaları, kısmen ittifak ortağı oldunuz İYİ Parti’yi desteklediği bahanesiyle, “Partizanlık yapmayacağım” dediğiniz halde değiştirerek, insanların umutlarıyla oynadınız.

Size seçimde destek veren insanları, “Kocadoncu” , “Tosuncu” “Sizlere tepki var.” diyerek çevrenizden uzaklaştırdınız. Halbuki başkan yardımcısını da Mehmet Kocadon atamıştı, ona dokunmadınız.

“Kaçak yapılarla mücadele edeceğim, Gümbet’e altı katlı bina yapmışlar şu gün, şu saatte yıkacağım.” dediniz yıkmak şöyle dursun, önce havuzu sahile gömdüler, sonra kumsal alana “taşlık, kayalık” diye iskele ruhsatı için bakanlığa olumlu görüş verdiniz.

Sonra baktınız sesini çıkarmaz diye düşünerek, Güvercinlik mahallesinde yıkım başlattınız. “Burada imar var, binalarınızı imara uygun hale getirin.” diyerek vatandaşa yardımcı olmanız gerekirken, tabiri yerindeyse binasını başına yıktınız.

Alınan kararlar, tarih olarak sondan başa doğru mu, baştan sona doğru mu uygulanır buna dahi bakmadınız.

Sona yaz geldi diyerek, “Otuz dan fazla yıkım yaptım, devamı inşaat yasağı sonrasına.” dediniz. Yıkımı yapılan iki bina hariç bir şey görmedik henüz. Yıktım dediğiniz iskelelerde, şimdi insanlar yıkılamamasının tadını çıkarıyorlar.

“Halk Plajları” diye uydurulmuş isimle, sanki burjuva plajlarının alternatifini yaratıyormuş gibi düzenlemeler yaptınız, şezlongları kaldırıp, gelişmiş ülkelerde böyledir dayatmasını yapıp, sonrada geri adım atarak, lehte ayırım yapıyormuş görüntüsüyle, engellilere, yaşlılara, çocuklu kadınlara şezlong verdiniz.

Kime sordunuz yaptınız, kime sordunuz vazgeçtiniz? Halka, ben yaptım oldu dayatmalarıyla “halkçı belediyecilik” yapılmayacağını bilmeniz gerekirdi.

Nereden bileceksiniz ki halkçı belediyeciliği, siz otoriteyi halka kabul ettirmeye çalışan, Otokratsınız. Otorite sizin için bu kadar önemliyse karşınızda iki eli cebinde duran başkan yardımcısına görgü kuralı öğretin. El cepte olmak ne anlama gelir araştırınız.

Devam edelim, personel atamalarında liyakat esastır dediniz. Yüksek İnşaat Mühendisini, düz işçi olarak görevlendirdiniz. Görevi kötüye kullanmaktan ceza alanı, Müdür vekili yaptınız.

Belediye içerisinde bulunan iki bin personelde kendinize özel kalem müdürü bulamadınız Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden müdür getirdiniz. Bu yeterli değildir diye hesap kitaptan anlayan yokmuş gibi Hesap İşleri Müdürünü görevden alıp yine Muğla büyükşehir Belediyesinden kadro düzmeye çalışmaktasınız.

Duyuyoruz yeni gelecek olan atamaları.

Bilesiniz ki belediye geçmişini bilmeyen kişilerle çalışmanız elinizi güçlendirmez, zayıflatır. Eğer bunları encümende olup bitecekler Bodrum’da duyulmasın diye yapıyorsanız nafile. Bodrum’da siz daha kapıdan çıkmadan herkes her şeyi duyar.

Belediye A.Ş yi kara geçiriyoruz, yeni düzenlemeler yapıyoruz derken, fiyatları yükseltmek en kolay iştir. Belediyenin asli işlerinden birisi, yüksek fiyat uygulamalarını giderici önlemler almaktır. Diyorsunuz ya “Geçen yıl yapılan alımların yüzde 10 altında alım yapıyoruz.” diye, düşünsenize aynı alımı yaptığınız firma, geçen yıl Bodrum Belediyesini kandırmış. Yapılan bir yıllık alımların fiyat farkını alın o firmalardan da, görelim.

Tasarruf yapıyoruz diyorsunuz. Bodrum Belediyesi Müskebi Hizmet Binasını tadilat yapıyorsunuz, bu tadilatın maliyetini söyler misiniz bize? Yoksa “yerim dar.” diyenlere, geniş odalar mı hazırladınız.

Rahmi Turan, size doksan günde kırık not verdi, yazının içeriği şöyle dursun bir kenarda. Başkan yardımcınız la kahvaltı sohbeti eden bu büyük gazeteci, neden sırt döndü size? Belediye’den çıkmayan yamağı, başkan yardımcınızın yanından hafta sonları dahi ayrılmıyordu, sizi gözden mi çıkardılar? “Çizgimizden çıkma” , “birilerinin kontrolünde ol yoksa gereğini yaparız.” mı demektedirler?

Bodrum’da, iş bitirici olarak bilinen şahıslarla görüntü vermeye başladınız. Bu gelişmenin hikmeti nedir? Sermayenin arabulucusu, seçim zamanı parti parti dolaşan bu şahısla, ne gibi bir ilişkiniz mevcut?

Bodrum’da çöp toplama sorununda, doksan günde gelinen nokta; halkın sorumsuzluğu ve çöp atmanın suç olduğudur. Kendimizi suçlu hisseder olduk.

Her şey şeffaf olacaktı ;

Doğrudan temin, yada her ne ad altında olursa olsun alınan, yaptırılan işler, yapılmadan web sitenizde yayınlayın, üç kişiden, danışıklı teklif alınarak yapılan işlerde, iyi niyet aramamız olası değildir. Şu ana kadar yapılanların hiç birisi geniş kesimlerin duyacağı şekilde, duyurulmamıştır.

Kurduğunuz şeffaflık komisyonu, henüz icraata başlamamış halen teşekkür derdindedir. Görünen o ki Belediye Meclisin de muhalefet sadece Ak Parti ve MHP li meclis üyelerine kalmış, Millet İttifakı üyeleri kardeş kardeş geçiniyorlar. Yakında ilhak işlemi gerçekleşebilir.

Size önerim sayın Aras, hangi mahallede, ne türden bir iş yapacaksanız, halka anlatın ve referandum yapın. Belediye birim amirliklerine, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden personel getirterek, personelinize beceriksiz muamelesi yapmayın.Zira Büyükşehir Belediyesi başarılı yönetiliyor olsa idi; oy oranı yüzde onüç düşüş göstermezdi.

Bodrum Belediyesi’ni Osman Gürün’ün güdümü altına sokmayın, daha öncede yazdım diyet borcunuz sadece Bodrum Halkına vardır. Ne Ankara’da ki bazı abilere, ne A partisine, ne B partisine, ne arkanda duruyormuş gibi görünen yardımcına.

Yaptığınız doğru iş var mı? Olacak elbet …

En yakınınızda olan kişinin geçmişini sorgulayarak başlayabilirsiniz, bilmiyorsanız yazalım öğrensin Bodrum…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...
 • LEZGİNKA

  11 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Gurbette yorgun düştüm be ceylan, Hasret tüketti bittim be ceylan. Ayna Grubu Rock stilinde aplike etmiş bu ve benzer sözleri özgün adı Lezginka olan Şeyh Şamil dedikleri ritme. Peki, o melodi nasıl oluşmuş? Serüvenini okuyalım beraber. Düzce K.K.K. Derneği Tızeğus’undan. Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerinden birinde kahraman bir delikanlı vardı, kabile reislerinden birinin kızını gördü. Beğendi, sevdi, evlenme teklifinde bulundu. Genç kız; Seni denemeliyim; bazı arzularım var, onları yaparsan razı olurum. Dedi. Delikanlı...

gaziantep escort