logo

90 Günlük İcraat…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum Belediye Meclisi Antik Tiyatro’da toplandı.Başkan Aras, doksan günlük icraatlarını anlatarak kısa zamanda ne kadar çok iş bitirdiği algısını yaratmak istedi. Hak verenler, vermeyenler irdelemesini yapmak istemiyorum.

Bende gördüğüm doksan günlük icraatları dile getireyim;

Mazbatanı alıp, henüz devir teslim töreni olmadan, yangından mal kaçırırcasına belediye binasına gelip, apar topar birim müdürlüklerine atamalar yapmaya başladınız.

Henüz belediye personelini tanımıyordunuz dahi.

Atamaları, tanımadığınız ve hatta geçmişini dahi bilmediğiniz başkan yardımcısıyla birlikte organize ettiniz.

Yaptığınız atamaları, kısmen ittifak ortağı oldunuz İYİ Parti’yi desteklediği bahanesiyle, “Partizanlık yapmayacağım” dediğiniz halde değiştirerek, insanların umutlarıyla oynadınız.

Size seçimde destek veren insanları, “Kocadoncu” , “Tosuncu” “Sizlere tepki var.” diyerek çevrenizden uzaklaştırdınız. Halbuki başkan yardımcısını da Mehmet Kocadon atamıştı, ona dokunmadınız.

“Kaçak yapılarla mücadele edeceğim, Gümbet’e altı katlı bina yapmışlar şu gün, şu saatte yıkacağım.” dediniz yıkmak şöyle dursun, önce havuzu sahile gömdüler, sonra kumsal alana “taşlık, kayalık” diye iskele ruhsatı için bakanlığa olumlu görüş verdiniz.

Sonra baktınız sesini çıkarmaz diye düşünerek, Güvercinlik mahallesinde yıkım başlattınız. “Burada imar var, binalarınızı imara uygun hale getirin.” diyerek vatandaşa yardımcı olmanız gerekirken, tabiri yerindeyse binasını başına yıktınız.

Alınan kararlar, tarih olarak sondan başa doğru mu, baştan sona doğru mu uygulanır buna dahi bakmadınız.

Sona yaz geldi diyerek, “Otuz dan fazla yıkım yaptım, devamı inşaat yasağı sonrasına.” dediniz. Yıkımı yapılan iki bina hariç bir şey görmedik henüz. Yıktım dediğiniz iskelelerde, şimdi insanlar yıkılamamasının tadını çıkarıyorlar.

“Halk Plajları” diye uydurulmuş isimle, sanki burjuva plajlarının alternatifini yaratıyormuş gibi düzenlemeler yaptınız, şezlongları kaldırıp, gelişmiş ülkelerde böyledir dayatmasını yapıp, sonrada geri adım atarak, lehte ayırım yapıyormuş görüntüsüyle, engellilere, yaşlılara, çocuklu kadınlara şezlong verdiniz.

Kime sordunuz yaptınız, kime sordunuz vazgeçtiniz? Halka, ben yaptım oldu dayatmalarıyla “halkçı belediyecilik” yapılmayacağını bilmeniz gerekirdi.

Nereden bileceksiniz ki halkçı belediyeciliği, siz otoriteyi halka kabul ettirmeye çalışan, Otokratsınız. Otorite sizin için bu kadar önemliyse karşınızda iki eli cebinde duran başkan yardımcısına görgü kuralı öğretin. El cepte olmak ne anlama gelir araştırınız.

Devam edelim, personel atamalarında liyakat esastır dediniz. Yüksek İnşaat Mühendisini, düz işçi olarak görevlendirdiniz. Görevi kötüye kullanmaktan ceza alanı, Müdür vekili yaptınız.

Belediye içerisinde bulunan iki bin personelde kendinize özel kalem müdürü bulamadınız Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden müdür getirdiniz. Bu yeterli değildir diye hesap kitaptan anlayan yokmuş gibi Hesap İşleri Müdürünü görevden alıp yine Muğla büyükşehir Belediyesinden kadro düzmeye çalışmaktasınız.

Duyuyoruz yeni gelecek olan atamaları.

Bilesiniz ki belediye geçmişini bilmeyen kişilerle çalışmanız elinizi güçlendirmez, zayıflatır. Eğer bunları encümende olup bitecekler Bodrum’da duyulmasın diye yapıyorsanız nafile. Bodrum’da siz daha kapıdan çıkmadan herkes her şeyi duyar.

Belediye A.Ş yi kara geçiriyoruz, yeni düzenlemeler yapıyoruz derken, fiyatları yükseltmek en kolay iştir. Belediyenin asli işlerinden birisi, yüksek fiyat uygulamalarını giderici önlemler almaktır. Diyorsunuz ya “Geçen yıl yapılan alımların yüzde 10 altında alım yapıyoruz.” diye, düşünsenize aynı alımı yaptığınız firma, geçen yıl Bodrum Belediyesini kandırmış. Yapılan bir yıllık alımların fiyat farkını alın o firmalardan da, görelim.

Tasarruf yapıyoruz diyorsunuz. Bodrum Belediyesi Müskebi Hizmet Binasını tadilat yapıyorsunuz, bu tadilatın maliyetini söyler misiniz bize? Yoksa “yerim dar.” diyenlere, geniş odalar mı hazırladınız.

Rahmi Turan, size doksan günde kırık not verdi, yazının içeriği şöyle dursun bir kenarda. Başkan yardımcınız la kahvaltı sohbeti eden bu büyük gazeteci, neden sırt döndü size? Belediye’den çıkmayan yamağı, başkan yardımcınızın yanından hafta sonları dahi ayrılmıyordu, sizi gözden mi çıkardılar? “Çizgimizden çıkma” , “birilerinin kontrolünde ol yoksa gereğini yaparız.” mı demektedirler?

Bodrum’da, iş bitirici olarak bilinen şahıslarla görüntü vermeye başladınız. Bu gelişmenin hikmeti nedir? Sermayenin arabulucusu, seçim zamanı parti parti dolaşan bu şahısla, ne gibi bir ilişkiniz mevcut?

Bodrum’da çöp toplama sorununda, doksan günde gelinen nokta; halkın sorumsuzluğu ve çöp atmanın suç olduğudur. Kendimizi suçlu hisseder olduk.

Her şey şeffaf olacaktı ;

Doğrudan temin, yada her ne ad altında olursa olsun alınan, yaptırılan işler, yapılmadan web sitenizde yayınlayın, üç kişiden, danışıklı teklif alınarak yapılan işlerde, iyi niyet aramamız olası değildir. Şu ana kadar yapılanların hiç birisi geniş kesimlerin duyacağı şekilde, duyurulmamıştır.

Kurduğunuz şeffaflık komisyonu, henüz icraata başlamamış halen teşekkür derdindedir. Görünen o ki Belediye Meclisin de muhalefet sadece Ak Parti ve MHP li meclis üyelerine kalmış, Millet İttifakı üyeleri kardeş kardeş geçiniyorlar. Yakında ilhak işlemi gerçekleşebilir.

Size önerim sayın Aras, hangi mahallede, ne türden bir iş yapacaksanız, halka anlatın ve referandum yapın. Belediye birim amirliklerine, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden personel getirterek, personelinize beceriksiz muamelesi yapmayın.Zira Büyükşehir Belediyesi başarılı yönetiliyor olsa idi; oy oranı yüzde onüç düşüş göstermezdi.

Bodrum Belediyesi’ni Osman Gürün’ün güdümü altına sokmayın, daha öncede yazdım diyet borcunuz sadece Bodrum Halkına vardır. Ne Ankara’da ki bazı abilere, ne A partisine, ne B partisine, ne arkanda duruyormuş gibi görünen yardımcına.

Yaptığınız doğru iş var mı? Olacak elbet …

En yakınınızda olan kişinin geçmişini sorgulayarak başlayabilirsiniz, bilmiyorsanız yazalım öğrensin Bodrum…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort