logo

AFAKİ SÖYLEMLER,AFAKİ HABERLER.


Fikret Karataş
aslanbeg01@hotmail.com

Belediye Başkanını beş ay oldu seçeli. Belediyecilikle ilgisi olmayan, asker emeklisi (yarbay) Bodrum’lu bir hemşerimiz.

Genelde alışkıdır, Yurttaş, seçilen kişiden olumlu söylemler, yapılabilme olanağı olan haberler bekler. Yurttaş olduğumuz için biz de bekledik. Ayrıca belediyeler iletişim aygıtları ile halka bilgi iletirler,çalışma, proje, plan ve kentle ilgili önemli haberler bunlardan bazılarıdır.

Beş aydır telefonumuza sıkça iletiler geldi. Ayrıca hoparlörden ölüm ilanları. Ayda bir yapılan %90 içerikli imar planlarıyla ilgili toplantılar ve ayrıca gereksiz kişi ve konularla ilgili hizmet kararları.. ve de Yani ağalar ve beylerle ilgili demek istedik. “Bodrum Belediyesi destekleriyle ….” Sanat,kültür (!) erbabının yaptıklarıyla ilgili bilgiler. ölüm ilanları ise malum.(Bu araya bir parantez açmak istedim: CHP üyeleri ile ilgili ölüm bildirileri de anında tarafımıza ulaştırılıyor. Çok da iyi oluyor.En azından acıyı paylaşıyor ve uygar bir olguyu yerine getiriyoruz. Ancak son zamanlarda bu olay ölçü dışına çıktı gibi. Bilmeme hangi üyemizin kaim validesinin kardeşinin kocasının kardeşinin ölümü de haber ve bilgi konusu yapılıyor. Bu arada bu satırların yazarının önce annesi, sonra ağabeyi, daha sonra ablası ve üç yıl öncede devlette önemli hizmetlerde bulunmuş, üniversite kuruluşunda yoğun emek harcamış, iki dönem milletvekilliği yapmış dış ülkelerde Ulusumuzu temsil etmiş Prof. ağabeyinin ölümü tüm ulusal basında haber yapıldığı ve defin töreni TBM Meclisinde yapılıp TV lerden verildiği halde bizimkilerden çıt çıkmadı. Ağabeyim MHP de milletvekilliği yaptı acaba neden bu mu ola?.. Aile olarak biz onunla hep gururlandık. Konuyu dikkate sunmak istedim o kadar. Kimseden bir isteğimiz olamaz elbet.)

Başkanın seçilmesinden bir ay sonra çok önemli bulduğumuz bir beyanatı oldu. Başkan neden, nereden ve kimin etkisiyle bilinmez: “ Fatsa modelini uygulayan bir belediye olmak istiyoruz” la başlayan ve “Yerel yönetimler , siyasi kuruluşlar kendi kararlarını alıp yönetebilirler , ancak biz Fatsa modelinde olduğu gibi hem halk meclisinin aldığı kararları uygulayan bir belediye olmak istiyoruz. Halkın istemediği bildiriye imza atmak kesinlikle istemiyoruz. Bu durumun bizim işimizi kolaylaştıracağını ,, bizi rahatlatacağını da biliyoruz ve bu zihniyetle kentimizi yöneteceğiz.

Sayın Başkanın bu laflarına şapka çıkarmamak elbette olanaksız. Ancaaak….

Yaşasaydı bu satırların yazarı ile aynı yaşta olacaktı (D. 1938) Fikri, 8 ay Belediye Başkanlığı yaptı ve sekiz yılda gerçekleştirilebilecek işlere imza attı.

Yarattığı devrimlere sokaklardan başladı Belediye Başkanımıza Bodrum’da kaç sokak var diye sorsak bilmez. Taslanmasın ve alınmasın zaten kendinden önceki de bilmiyordu.

Terzi Fikri Fatsa’yı onbir bölgeye ayırdı , bir nevi her bölge kendi olanaklarıyla devrime katkıda bulundu Belde belediyelerimiz yok edilmeseydi umuyorum ki, birkaçı o modeli uygulayabilirdi. Böylece konu da somut ölçüde dillendirilebilirdi.

Fikrinin komün öğreticileri çok güçlüydü Mahir Çayan ve Halk kurtuluş gurubu.

Fatsa nüfusu Fikri zamanında da homojendi. Demografik yapı devrime olur verme bilgi ve becerisine sahipti. Etrafındaki arkadaşları da kendisi gibi katıksız komün bilgisiyle donanımlıydı. Bu gün Bodrum demografik yapısı bin bir çeşit, ekonomik yapısı ise kimlerin egemenliğine teslim edilmiştir?…

Bu satırların yazanı, Türkiye tarihinin en önemli diktatörlerinden Kenan Evren’in yok ettiği devrimden yirmi yıl sonra Fatsa’ya iki kez gitti ve orada devrimim heyecanının acıyla korunduğunun tanığı oldu.

Bütün bunlar Bodrum’da var mı, olabilir mi? Öyle bir şey olsa bile Fikri’yi yok eden gücün bu günkü temsilcileri Başkan ve Belediye yönetiminin “canına okur” .

Biz, HALK lafını duymaktan çok mutlu olan bir ademiz. Ancak lafın soyut , afaki olmaması elbette koşul. Başkan ne aman HALK dese kulakları dikiyoruz ama laflarının afaki söyle egemenliğine teslim edilmesi de üzüntü kaynağımızı oluşturuyor.O nedenle bu konudaki söylemleri hep afaki olabileceği sav endişesiyle değerlendiriyoruz.

Gerçeğe gelelim:

Ne oldu sülüklenmiş aykırılıkların yıkım işi,

Ne oldu, geçmişteki yanlışlıklarla ilgili dosya düzenleyip sorgulama ve adalete havale girişimine.

Ne oldu belediye borçları ve alacaklarının tüm ayrıntılarıyla halkın bilgisine ulaştırılmasına….

Bunlar beş aylık düşünceler. Gerisi elbette önümüzdeki süreçlerde gelecek…

BİR ALINTI….

Padişah baş vezire sormuş: “Eğitim mi önemli karakter mi?”

Vezir hemen cevap vermiş: “Karakter önemlidir sultanım.”

Padişah ülkenin her yanına tellallar göndermiş “Duyduk duymadık demeyin … En iyi hayvan eğiticisine 100 altın ödül verilecek.”

Bir eğitimci huzura çıkmış. Padişah sormuş: “Bir kediye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretirsin?” “Altı ayda öğretirim padişahım.”

Altı ay dolmuş. Eğitimci huzura alınmış. Padişah sormuş. “Öğrettin mi?” “Öğrettim padişahım.”

Saray erkanı toplanmış. Hünerli kedi elinde tepsiyle servis yapmaya başlamış. Tam baş vezirin geldiği zaman padişah sormuş. “Ey vezir söyle bakalım , eğitim mi önemlidir , karakter mi?.

Vezir, padişahın sorusuna cevap veremeden önce, kaftanının altında hazır tuttuğu fareyi yere bırakmış. Kedi, fareyi görünce tepsiyi attığı gibi farenin peşinden koşmaya başlamış. Altı aylık eğim de boşa gitmiş. Vezir, padişahın sorusuna cevap vermiş:

Karakter önemlidir padişahım. Önünde bir fare gördüğünde her şeyi unutan bu kedi gibi, eline bir fırsat geçtiğinde çıkarının peşinde koşan , vatanını bile satan eğitimli fakat karakteri bozuk insanlardan da Rabbim ülkemizi korusun!”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...
 • LEZGİNKA

  11 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Gurbette yorgun düştüm be ceylan, Hasret tüketti bittim be ceylan. Ayna Grubu Rock stilinde aplike etmiş bu ve benzer sözleri özgün adı Lezginka olan Şeyh Şamil dedikleri ritme. Peki, o melodi nasıl oluşmuş? Serüvenini okuyalım beraber. Düzce K.K.K. Derneği Tızeğus’undan. Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerinden birinde kahraman bir delikanlı vardı, kabile reislerinden birinin kızını gördü. Beğendi, sevdi, evlenme teklifinde bulundu. Genç kız; Seni denemeliyim; bazı arzularım var, onları yaparsan razı olurum. Dedi. Delikanlı...

gaziantep escort