DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 20°C
Hafif Sağanak

Amerikan Hastanesini Kim Kurtaracak ?

Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Konumuz; Belediye meclis toplantısına birkaç gün kala gündemin ikinci maddesi, Amerikan Hastanesi İmar plan değişikliği.


Bildiğiniz gibi, geçen toplantıda konu İmar Komisyonuna havale edilmişti. “İncelenip meclise getirilsin, karar ona göre çıksın.” denmişti.

Aslında komisyonlar; önceden verilen kararların yumuşatma, sürece bırakma, olayların hazmedilmesi ve kanıksanır duruma getirilme kurullarıdır.

Bodrum Belediyesi İmar Komisyonu yıllardır bu mantıkta çalışır. Baktı olacak gibi değil, uydurma bir gerekçeyle süre istenir ki, olay kılçıksız halde gelsin, hiçbir yere takılmadan direkt geçiş sağlansın.

Amerikan Hastanesi İmar Plan değişikliği talebi nasıl değerlendirilmelidir.

“Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca alınan tescil kararları, yenilenen 22-A kadastro verileri ve artan nüfus verileri nedeniyle mevcut sağlık hizmetlerinin niteliğinin artırılmasına yönelik olarak hazırlandığı görülmüştür.”

Talepte bulunan muhatap, konuyu bu şekilde özetleyerek başvuruda bulunmuş. Hakkıdır, talep edebilir, yasal olarak hiçbir engeli yoktur.

Lakin ;

Bu talepte halen İmar planında Özel Sağlık Alanı emsal: 25/50 iken, Amerikan Hastanesinin talebinin ne olduğu, kamuoyu tarafından bilinmemektedir.

Bırakın bizleri, belediye meclis üyelerinin dahi konu içeriğinden haberi yoktur.

Kurul kararları, 22-A kadastro verileri işin hikaye kısmı, yazı kalabalıklaşsın, anlaşılmaz hale gelsin diyerek kaleme alınmış. Asıl önemli olan “artan nüfus verileri nedeniyle mevcut sağlık hizmetlerinin niteliğinin artırılması”

Artan Nüfus…

Hiçbir iş adamı yapacağı yatırımı enine boyuna incelemeden, bir takım sözler almadan, parasını ortaya koymaz.

Özel Bodrum Hastanesini Koç Grubu alınca, tadilat tamirata başladı, şaşalı açılış, açılışta kurdeleyi Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, KOÇ Gurubu yetkilileri kesti. Devleti temsil eden yetkililerde vardı ancak, konuyu dağıtmadan devam edeyim.

Ne hikmetse, bir anda KOÇ Grubu alınca artan nüfus verilerine atıfta bulunarak plan değişikliğine gidildi. Peki Koç Grubu bu ayrıntıyı gözden kaçırmış olabilir mi sizce? Kimden, ne söz aldı dersiniz?

Ve KOÇ Grubu “BODRUM CUP” ta ana sponsor olarak karşımıza çıktı. Bir önceki yılda ise Mavi Yolculuk turlarından ekmek kazananların tüm muhalefetine rağmen, kaçak yapı yaparak işe başlayan FOUR SEASONS ana sponsor du.

İki ana sponsorunda derdi büyüktü, kaçak yapılaşma bertaraf edilip, Bodrum Halkına şirin görünmek hedeflenmişti. Halk olarak bu işler kimin ne kadar işine yaradı, incelenmesi gerekir.

Koç Grubu kaçak yapı yapar mı?

Plan tadilatı istenilen alan dört parselden oluşmaktadır. Üç parselde yapılaşma bulunmaktadır. Yapılaşma bulunan parsellerde mevcut inşaat hakkı 2354 metre karedir. Yerinde yapılmış halde bulunan inşaat alanı ise 3700 metre kare civarındadır. Yuvarlarsak 1400 metrekare kadar mevcutta fazlası bulunmaktadır.

Hesap çok detaya girilmeden yapılmıştır. Otopark alanı olarak kullanılan alan kapatılmış ve üç kat olan binanın 3. Katı, hesaba dahil edilmemiştir.

Kısacası emsal, iki katına çıkarılmış olsa dahi, belki mevcut durum kurtarılabilir ki, hedef üçüncü kat.

Konu dramatize edilmiş, bu işin yerel uğraşçısı kim bilmem ama, olay sağlık olunca herkesin boynu bükülür hale gelmiş.

Sağlık önemliymiş, mevcut alan yeterli değilmiş, yoğun bakım ünitesi dahi yokmuş, bir de bonus olarak ONKOLOJİ Bölümü yapacaklarmış, Bodrum’da yaşayan tüm kanser hastaları, bedava tedavi olacakmış.

Yaşasın…

BODRUM CUP’tan sonra, SAĞLIK içinde sponsor bulduk…

Yemezler Efendiler…

İmar planları yapılırken kentin sağlık, eğitim, yeşil alanlar, yollar, ibadethaneler v.s gibi, toplum yararına olabilecek tüm ihtiyaçlar gelecekteki nüfusa göre belirlenir ve planlama bu temeller üzerine kurulur.

Artan nüfus esas alınacaksa, mevcut planda tonlarca sağlık ve özel sağlık alanları bulunmaktadır. Henüz bu kısımlarda yapılaşma olmadan, SAM Amca, Koç Amca istedi diye, planlarda kişiye özel değişiklik yapılamaz.

Yazdık inşaat fazlası var diye, Sayın Başkan Dozer Ahmet’in (bu yakıştırma kendisine aittir. Şubat Ayı Meclis Toplantısında ifade etmiştir.) sesi çıkmadı, işlem yapmadı. Peki o fazlası olan inşaat, sıradan bir insana ait olsaydı, Sayın Başkan ne yapardı?

Ne yapacağını kendisi söylesin…

Biz gelelim bu işlerin özel bölümlerine, önce eğitimimizi bozdular, özel okulları çıkardılar, sonra sağlığımızı bozdular özel sağlığı çıkardılar. Ekonomiyi bozdular vatanımızda, evlerimizde kirada otur hale geldik.

İnsanın yaşaması için en temel ihtiyaç hava, su , toprak devamında yiyecek, barınma ve giyecek gelmektedir. Sen insanların barınmaları için yaptıkları binaları “kaçak” diyerek yıkar ve para kazanmak için yapılan özel hastane, özel okul, hipermarketler ve yan unsurları mini marketlerin kaçak kısımlarına ses çıkarmaz isen,

Nice olur senin adaletin…

Belediye Başkanı şehrin emin adamıdır, şehrin emanetçisidir….

Sonucu söyleyeyim size, bu meclis toplantısında komisyon, Amerikan Hastanesi plan değişikliği için, süre isteyecek. Süre sonunda, bir daha ki mecliste Muğla Kültür Varlıklarına havale edilecek, oradan olur görüşü alınacak “Biz ne yapalım, kurul böyle istedi.” denilecek, alınan karar Büyükşehir Belediyesine gönderilecek, nihai karar oradan çıkacak.

Ne demiştim, hastanenin açılış kurdelesini kimler kesmişti? Plan değişikliğine karar verecek olanlar. “Madem açtık gerisi de gelsin” mi diyecekler, yaşayarak göreceğiz. Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanın aynı kişi olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Sayın meclis üyeleri, evet yada hayır derken elinizi önce vicdanınıza koyun, sonra havaya kaldırırsınız.

Unutmadan! Birde kütüphane adı altında yapılan, kaçak kafe var…

Vesselam…


YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.