DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Hafif Yağmurlu
22°C
Muğla
22°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
24°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
24°C
Perşembe Açık
25°C

Aras Haberimizi Doğruladı…

Aras Haberimizi Doğruladı...

Aras Haberimizi Doğruladı…

Dün “Cengiz’e Kıyak Bize Tekzip” yazımda, zamanın Bodrum Belediye Başkanı şimdinin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın, T24.com.tr ye ihtar ettiği “Düzeltme ve cevap yazısını irdeleyerek sizlerle paylaşacağım demiştim.

Haber kaynağı Bodrumhaber.com olduğu için, çareyi başka yayım kuruluşlarını yanıltarak tekzip yayınlatma girişiminde bulunanların, gerçeği nasıl gizlediklerini ortaya koymak gerektiğine inandığım için, biz ne demişiz Aras nasıl yanıt vermiş, bir göz atalım.

“Aras’tan, Seçim Öncesi Cengiz İnşaat’a Kıyak “ başlıklı haberimizde ;

“Bodrum Belediyesi, Cengiz İnşaat A.Ş’ ne 12 Aralık 2022 tarihinde verdiği 60 adet yapı ruhsatını, 9 Ocak 2023 tarihinde iptal etti.” Dedik.

Bodrum Belediyesi açıklamasında yapı ruhsatını iptal etme nedeni olarak ;

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun verdiği ‘Özelleştirmenin İptali’ kararının; “Özelleştirme Yüksek Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle uygulanmamasının, Anayasa’nın 138.maddesine Aykırı olduğu” nu belirtmişti.

Bodrum Belediyesi, bu konuda yargı organlarına başvurmaktan imtina etmiş, olayın üstüne gitmeyerek pasif kalmıştır. CHP Genel Merkezi ise olaya seyirci kalmakla yetindi ve hukuki yollara başvurmadı.

Anayasaya aykırı olan bir durumda ısrar edilmesi gerekirken, idari yargının verdiği karara boyun eğen Aras, aslen kendi iradesiyle değil, Kemal Kılıçdaroğlu’nun baskısıyla Cengiz İnşaata verilen yapı ruhsatını iptal etmek zorunda kalmıştı.

Haberde belirtilen;

“Muğla 1. İdare Mahkemesi; “mülkiyet hakkı bakımından telafisi güç/imkânsız sonuçlara neden olabilmesi itibariyle dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına” 6 Mart 2023 tarihinde karar verdi.

Kararın ardından bir yıl geçmesine rağmen henüz dava konusu hakkında nihai bir karar verilmedi.”

Aras bu bölüme ;

Aras Haberimizi Doğruladı...

Yanıtını vererek, haberin bu bölümünün doğruluğunu ifade etmiştir.

Haberde yer alan;

“Bodrum Belediyesi, Cengiz İnşaat A.Ş’nin ikinci bölüm projesine uygun buluyor.

Muğla İli, Bodrum İlçesi, Göl Mahallesi, 306 ada 1 parselde verdiği yapı ruhsatını iptal eden Bodrum Belediyesi ne değişti de 305 ada 1 nolu parsel için hazırlanan vaziyet planını inceleyip uygun buldu.” Dedik.

Aras açıklamasında;

Aras Haberimizi Doğruladı...

Yazıdan anlaşıldığı gibi; 12 Temmuz 2023 tarihinde ikinci bölüm için Cengiz İnşaat yapı ruhsatı başvurusu yapmış, Bodrum Belediyesi yapı ruhsat başvurusunu reddetmiş, Cengiz İnşaat bunun üzerine yargıya giderek yürütmenin durdurulması kararı almış.

Cengiz İnşaat ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) için 19 Eylül 2023 tarihinde başvuru yapıyor.

Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği

MADDE 6 (3) Bu Yönetmeliğe tabi projeler için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı veya “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili teşvik, onay, izin, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez, proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez. Ancak bu durum söz konusu teşvik, onay, izin ve ruhsat süreçlerine başvurulmasına engel teşkil etmez.

Aras Haberimizi Doğruladı...

Yönetmeliğin Başlanamaz Dediği Proje Başlamış

Cengiz İnşaat ÇED başvurusu yapmadan, 12 Temmuz 2023 tarihinde yapı ruhsatı başvurusunda bulunuyor bu durum yönetmeliğe aykırıdır. Yapı ruhsatının verilmesi yada reddedilmesi başvuru sürecinin tamamlanmasına bağlanmıştır. Fakat, ÇED için başvuru yapılmadan önce ruhsat başvurusu yapıldığından, işlem zaten yok hükmündedir.

Yönetmelik açıkken ve ÇED süreci tamamlanmadığına göre nasıl bir oyun oynanmakta olduğu açık. “Mahkeme evraklarını görelim.” dedik  henüz oralı olan olmadı, mahkeme “ruhsat verin” dediyse, ikinci bölüme Bodrum Belediye’si yapı ruhsatı düzenlemiş midir?

Madem Bodrum Belediye’si “yapı ruhsatı vermiyorum” dedi, Cengiz İnşaat’ın mahkeme yerine, yasal süreçleri tamamlaması gerekmez miydi? Belediye vermiyorsa, iktidara yakın olan Cengiz İnşaat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ dan neden almadı ruhsatı?

Haberde yer olan bu bölüme henüz yanıt verilmemiştir.

“Kapasite artışı talep edilen projeye, mimarı tarafından onay verilmediği halde, Bodrum Belediyesi’nin işlem yapması düşündürücüdür.”

Şimdi gelelim CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın’a, seçim meydanlarında 5’li çeteye meydan okuyordun, çatır çatır ruhsat alma yolunda sessiz mi kalacaksın? CHP İlçe Başkanlığına aday olduğunda “Akbelen neyse, Sazköy’ de bizim için o.” Demiştin, sözde mi kalacak bütün bunlar?

CHP İl Başkanı ve CHP milletvekilleri, sessiz mi kalacaksınız bu gidişe? Anasının ak sütü gibi helal mi edeceksiniz?

Duyduk ki belediye emekçileri maaşlarını almış.

Kaynağınız, Anasının Ak sütü gibi Bodrum topraklarını helal ettiğiniz Cengiz değildir umarım.

Ez cümle Ahmet Aras haberimizi doğrulamıştır.

Vesselam…

Bodrum Ev Emlak
Yazarın Diğer Yazıları