DOLAR
32,5100
EURO
34,6130
ALTIN
2.501,12
BIST
9.560,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
19°C
Muğla
19°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
20°C
Cuma Az Bulutlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
20°C

Asbest Sökümü Nedir?

Asbest Sökümü Nedir?
A+
A-
Aktur tatil sitesi

Asbest sökümü, insan sağlığı açısından risk oluşturan ve solunması halinde kansere neden olabilen asbest birçok alanda yaygın olarak kullanılmıştır. Kanserojen etkileri sebebiyle kullanımı yasaklanan bu mineralin, bulunduğu ortamdan analiz edilip sökülmesi gerekir. Asbest sökümü yapılabilmesi için asbest analizi yapılması gerekmektedir.

Asbest Nedir?

Asbest, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere oldukça dayanıklı, yapısal özellikleri açısından esnek ve magnezyum, demir, kalsiyum ve sodyum içeren silikat minerali olarak tanımlanır. Kanserojen bir madde olan asbest eskiden ısı direnci, kimyasal dayanıklılığı ve yalıtım özellikleri sebebiyle birçok alanda kullanılmıştır. Ancak günümüzde insan sağlığı açısından tehdit oluşturması ve Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi’nin Kanserojen Maddeler listesinde yer alması sebebiyle asbestin ülkemizde kullanımı 2003 yılından itibaren yasaklanmıştır.

Ülkemizde asbest ile ilgili çeşitli mevzuatlar ve yönetmelikler bulunmaktadır. Ancak asbest kullanımı yasaklanmış olsa da asbestin kullanımına dair şüpheli durumlarda asbest analizi yapılmalıdır.

Asbest Analizi Nedir?

Asbest analizi, Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik kapsamında talep edilmektedir. Asbest bulunma riski olan ortamlarda uzman personel tarafından asbest analizi yapılır. Asbest analizi ile ortamda asbest olup olmadığı tespit edilir. Asbest olması durumunda ise yine alanında uzman personel tarafından asbest söküm işlemi gerçekleşir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü(İSGÜM) tarafından yetkilendirilen laboratuvarlar tarafından asbest analizi yapılır. Asbest analizi, katı numunelerde asbest analizi ve ortamdaki askıda asbest lifi olmak üzere iki çeşit şekilde yapılır.

Asbest ölçümünün ardından ortamda asbest tespit edilmesi durumunda ortamdan uzaklaştırılması önemlidir. Uzman personel tarafından asbest söküm işlemi yapılarak asbest ortamdan uzaklaştırılır.

Asbest Sökümü Nedir?

Asbest sökümü, insan hayatı ve çevre için risk oluşturan asbestin kullanıldığı bölgeden mevzuatta belirtilen yöntemlerle uzaklaştırılması işlemidir. Kentsel dönüşüm projeleri başta olmak üzere yıkılan binalarda asbest bulunuyorsa ortamdan uzaklaştırılması için asbest sökümü yapılması gerekir.

Asbest, tehlikeli atık sınıfında yer alır. Bu sebeple asbestli atıkların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisanslı atık taşıma firması ile yetkilendirilmiş atık bertaraf firması tarafından mevzuata uygun biçimde taşınması ve bertaraf edilmesi gerekir. Asbest sökümü, teknik aşamaların bulunması sebebiyle danışmanlık alınarak yapılması gereken bir işlemdir. Asbest söküm işlemi asbest söküm uzmanı denetiminde asbest söküm çalışanları tarafından gerçekleştirilir. Aksi takdirde kişiler için ciddi risk oluşturabilir.

Asbest sökümü işleminden önce mevzuata göre hazırlık yapılır ve asbest söküm aşamasında tüm önlemler alınmalıdır.

 

 

Asbest sökümü, teknik detayların olması sebebiyle danışmanlık alınarak yapılması gereken bir işlemdir. Çalışanların sağlığını korumak amacıyla alanında uzman kuruluşlardan destek alınmalıdır.

Asbest Söküm Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar?

Asbest söküm uzmanı, Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik kapsamında asbest sökümünde yetki sahibi kişidir.

Asbest söküm uzmanı olabilmek için en az C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak gerekir. İSGÜM tarafından verilen asbest söküm eğitimine katılarak asbest söküm uzmanı olmak mümkündür. Sertifika alan kişiler asbest söküm uzmanı olarak görev yapabilir.

Keleş Çevre Danışmanlık; asbest söküm uzmanları ve asbest söküm çalışanları ile Türkiye genelinde asbest envanter raporu ve asbest söküm hizmetlerini vermektedir. Asbest sökümü hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için https://www.kelescevre.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

polat-galle