logo

Az Öte Yapın Otelinizi, Sayın Bakan


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi ETS Grup’a ait olan, Adalıyalı’da  toplam 124 bin metrekarelik alanda inşa edilecek “Maxx Royal Bodrum Oteli” için 8 Mayıs Çarşamba günü Mazı’da bakanlık tarafından Çevre Etki Değerlendirme (ÇED)  toplantısı düzenlendi.”

Dün yapılan bu toplantı, keyfi bir toplantı değil, yasalarımıza göre yapılması zorunludur. Basında çıkan haberlerden mutlaka izlemişsinizdir. Bodrum halkı, toplantıya duyarlılık göstererek yoğun katılım sağlamıştır.

Bak ne güzel, Devletimiz bir şey yaparken bize soruyor.” diye düşünebilirsiniz. Uluslararası anlaşmalara göre, zorunlu olmasa soracağını zannetmiyorum. Devlet yatırımlarından da bellidir. “Ben sizin için en iyisini düşündüm” der, yapar, geçer.

Bodrum’da yapılan imar planları kimseye sorulmadan yapılır. “İlan ettik itiraz etseydiniz” der ve olayı kapatırlar. İlan nasıl yapılır, valilik ve belediye binalarında ilan panosuna asılır ve bakanlığın ve/ veya belediyenin web stiesinde yayınlanır.

Sanırlar ki, halk her gün belediyenin ilan panosuna bakarak hayata başlıyor veya web sitesine. Yaptım mı yaptım, oldu mu oldu. Hani hepimiz teknik eleman olsak neyse, harita ya da plan okuma beceriniz yoksa, neye itiraz edeceksiniz ki.

Bodrum koyları bu şekilde talan edilmek isteniyor adına da kalkınma, büyüme ve her şey turizm için deniliyor. Bizler olayı, atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra fark ediyoruz.

Gelelim Adalıyalı toplantısına.

Yapılması planlanan otel dört yüz kişiye iş verecek, bu yatırım işsizliğin önüne geçecekmiş. Bak sen! hiç düşünemedik biz, aklınızla bin yaşayın, demek geliyor insanın içinden. Lakin katılımcılardan Erdem Ağan gerekli cevabı vermiş “400 personel değil, 25 bin kişi ekmek yiyor yani bu ve benzeri yatırımlar gerçekleşirse, 25 bin kişi direkt yada dolaylı olumsuz etkilenecek.

“Bodrum Dünya markası olurken, mavi yolculukla olmadı.” iddiasında bulunan bir katılımcı işi abartarak Bu koyda mevcut alanın kanunsuz olduğu vurgulandı, buna karar verecek olan Devlettir. Sizin o kanunsuzlukları haykırmanız, çok bir şey değiştirmiyor.” diyerek devam ediyor konuşmasına :

Bodrum’un, kayda alınabilecek bir destinasyona sahip olması için ihtiyacı var, Bodrum’un bu tür markalara ihtiyacı vardı. Bu markalar gelmediği sürece, yarın deniz turizmi de olmayacak”

Umarım dememiştir bütün bunları…

Yani ne diyor katılımcı siz istediğiniz kadar kendinizi yırtın, bu yatırım olacak. Nede severmişsiniz Bodrum’u, ne kadar çok düşünürmüşsünüz bizleri, Allah sizleri başımızdan eksik etmesin.

Devlet karar verirmiş kanunsuz olup olmadığına. Sizin bildiğiniz yanlışı, biz düzeltelim sayın katılımcı, Devlet siyasi bir organizasyondur, içinde yaşayanlarla birlikte. Sanırım hükümet yada iktidar demek istediniz, biz sizi yanlış anladık.

Sizin o kanunsuzlukları haykırmanız çok bir şey değiştirmiyor” diyor ya, bu ne şiddet, bu nasıl bir söylem, korkumu salmaya çalışıyorsunuz? Bir projeyi savunmakla, sahiplenmek birbirinden farklı şeylerdir.

Güney Şirin güzel söylemiş: “Yatakhane yapmakla, turizmcilik birbirine karıştırılmamalı.”

Katılımcı arkadaşlarımızı duyarlılıklarından dolayı kutluyorum. Katılımcılar arasında Bodrum Belediyesinden gözlemci var mıydı, çıkan haberlerden gözüme ilişen yok. Yıkım işlerinden zaman bulamamış olabilirler. Bu işi iyi bildiği iddia edilen, kerameti kendinde gören, yetkili, etkili birileri katılabilirdi. Başkanın dizinin dibinde oturmak, belkide işine gelmiştir.

İşin en can alıcı açıklaması Çiftlik Mahallesi Muhtarı Halil Köse ‘den geliyor: “Toplantının yeri burası olmamalı, Adalıyalı Çiftliğe 6 km uzaklıkta iken, siz 30 km uzaklıkta toplantı yapıyorsunuz, bu toplantının yeri burası değil , bu toplantı yeniden yapılmalı”

Toplantıya katılıp, söz alan arkadaşların çoğu bu işte mahirdirler. Düşünceleri ve ifadeleri son derece önemlidir. Yetkililerin değerlendirme yaparken, söylenenleri önemsemeleri gerekir. 

Az öte yapın otelinizi Sayın Bakan

Bulunduğunuz konum itibariyle, elinizdeki erki kendi faydanıza kullanırsanız, hem sizin, hem temsil ettiğiniz kurumun güvenilirliğine gölge düşürürsünüz.

“Koskoca Turizm ve Kültür Bakanı işini gücünü bıraktı kendisine tahsis edilen mülkün üzerine otel yapmaya çalışıyor.” söyleminin önüne geçemezsiniz.

Kanun, nizam bir yana işin meşruluğu tartışılacaktır. Onca, kazı yapılması öncelikli yer varken, talimatınızla arkeolojik kazıların oradan başlaması dahi, niyetiniz iyi olsa da, doğruluğu tartışılacaktır.

Bodrum’un faydasını düşünüyorsanız, yetkiniz alanında bulunan ve çok geniş bir alanı kapsayan “Turizm Merkezi “ olarak imar planında belirlenmiş alanda, parça parça imar planları yaptırmayın.

Yerel halkın sesine kulak verin. Halk kendi yaşadığı alanda şu ya da bu şekilde turizm kalkınacak diyerek, karın tokluğuna çalışır, köleler haline getirilmemelidir.

Bodrum turizminin geleceği hakkında çalıştay yapınız, referandum yapınız. Bodrum halkı, nasıl bir turizm istiyor? Turizmin ekonomik girdileri halkı nasıl etkiliyor?

Aksi halde; Bodrum’da ne gereksiz nüfus artışı önlenebilir, nede trafik. Küçük sanayi siteleri, konut ihtiyaçları, kreş, sağlık ocakları, eğitim kurumları, emniyet, sosyal alanlar, enerji, su gibi saymakla bitmeyecek, ihtiyaçların temini sağlanabilir.

Bodrum’un şu anki içler açısı durumu ortadayken, “Saldım çayıra, mevlam kayıra” yatırımlarının önüne geçilmelidir. En kötü planlama dahi plansızlıktan iyidir.

Ölü bir kent yaratılma çabalarına, bir son verilmelidir. 

Bodrum’da Turizm’in son hali. Bu sabah okurumuzdan gelen e-posta, bakın ne yazmış: 

Günaydın , Mustafa bey

Yazılarınızı  ilgiyle izleyen birisiyim.

Ben,  Salı günü Stuttgart’tan, Sunexpress firmasıyla Bodrum hava alanına geldim.

2 karton sigara aldım  ve ödediğim  para 56,00 Euro.

Bakkaldaki perakende fiyatından  pahalı  !

Niye pahalı  olduğunu sorduğumda,  cevap ;

“Buraya  daha cok İngiliz turist iniyor,o yüzden Pound bazlı  fiyatlar” dendi.

“Ayrıca  burası Bodrum o yüzden fiyatlar böyle.”

2 Karton sigara dışarıda  bugün  300.00 TL

Gümrüksüz  satış  mağazasında  399.000 TL.

Bu bir Soygun değil mi  sizce ?

Kime nasıl  şikayet  edeceksin,aklıma  siz geldiniz.

 

Bu haberi mutlaka okuyunuz

“Biz sizleri ikna etmeye geldik,  ikna olmaya değil”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort