logo

Bakan Ersoy : ” Otel Tahsisi İle Villa Yapımına İzin Yok”

Turizmgazetesi’nin gündeme getirdiği ‘Otel kamuflajlı villa’ konusunu değerlendiren Bakan Ersoy, “Yüzde 100’ü turizm tesisi şartıyla alınmış tahsis % 85’i villa, % 15’i otel projesi olmuş’diyor…

Bodrum’da imara aykırılkları nedeniyle yıkılanlar arasına otel görünümlü projeler ile ilgili tartışmalar sürüyor.
Turizmgazetesi’nin “otel kamuflajı ile villa yapılıyor” başlığı ile  gündeme getirdiği konu Kültür ve turizm Bakanlığı’nın da gündeminde.
Konuyla ilgili olarak Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar’ın köşe yazısında Bakan Ersoy’un değerlendirmelerine yer veriliyor.
– Projenin sahibini 8-10 aydır uyarıyoruz. Hatta jandarma gidip mühürlüyor. Mühürü söküp işe devam ediyorlar. Öyle ki, turistik tesis iskelesi adı altında neredeyse liman yapmaya kalktı, denizi doldurdu. Söz konusu projenin  Bodrum’da yürüyen projelerin ruhsata aykın bölümleriyle ilgili tepkinin sembolü haline geldiğini belirtti:
– Proje sahibi göz göre göre inşaatı sürdürdü. Artık izin verilmesi söz konusu olamaz. Ruhsata aykırı bölümleri yıkıp, projesini izinler çerçevesinde tamamlayacak. Bir başka lüks markanın projesine işaret etti:
– Devletten tahsisi 49 yıllığına “yüzde 100’ü turizm tesisi olacak şartıyla almış. Sonra yüzde 85’i villa, yüzde 15’i otel olmak üzere projesini hayata geçirmeye çalışıyor. Buna izin verir miyiz? Sözünü ettiği projenin sahibinin bölgede hizmette olan önde gelen bir tesisi örnek gösterdiğini aktardı:
– “O da yapmış” dediği tesisin tamamı tapulu. Yani, devletten turizm tesisi şartıyla ruhsat alınmış değil. Dolayısıyla tapulu araziyle tahsisli arazi arasında fark var. Devlet araziyi verirken, bir bölümüne villa izni verseydi, yapabilirdi.  Oysa izninin tamamı turizm tesisi. Projeyi ona göre değiştirmesi gerekiyor. Halen hizmet veren ünlü bir tesisteki mühürlenme gerekçesini merak ettim, anlattı:
– Bizden tesiste ikinci otelini yapmak üzere izin almış. Ancak, ruhsattaki izinlerin dışına taşmış. O da ruhsata aykırı bölümleri yıkmak zorunda.
– Ruhsata aykın davranan o kadar çok küçük-büyük proje var ki. Hepsi için gereken yapılacak. Bodrum’da mühürlenen 12 tesisin çok ünlü marka olması, “Ruhsata aykın yapılaşmaya İzin vermeyecek” düşüncesini zihinlere kazıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

gaziantep escort