logo

“Barışmıyorum, boşanıyorum”

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, son günlerde yaşanan nafaka tartışmaları ile ilgili basın açıklaması okuyup eylem yaptı. 

Bodrum Belediye Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda kadın, “Nafakayı değil, şiddeti engelle”, ”Aileyi yıkan yasa değil, erkek şiddeti” yazılı pankartlar taşıdı. Eylemde zaman zaman şarkılar söyleyen kadınlar, “Barışmıyorum, boşanıyorum”, “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Boşanmak haktır engellenemez”, “Nafaka haktır yok edilemez”, ”Nafaka haktır, helaldir” sloganları attılar.

Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan derneğin gönüllü avukatı Evrim İnan, şu ifadeleri kullandı:

“Son zamanlarda ısrarla dile getirilen nafakanın erkekleri mağdur ettiği iddiaları, gerçekle kıyaslandığında gerçek dışı bir algıdan ibarettir. Örneğin kamuoyunda sürekli dile getirilen sonsuz nafaka sözü tamamen gerçek dışıdır. Nafaka ihtiyacı kalmadığını ileri süren taraf zaten nafaka iptali için dava açarak iptalini isteyebilmektedir. İsmi yoksulluk nafakası olan aylık ödenmeye hükmedilen miktar 300 TL’dir.

300 TL üzerinden mağduriyet ilan ediliyor. Bu miktar, kadının boşanma sonrası çocukları ile birlikte yeni bir hayat idame ettirebilmesi için aylık mutfak masrafını dahi karşılamazken iştirak nafakası olarak adlandırılan nafaka ise, müşterek çocuklar için hükmolunan miktardır.

Dolayısıyla iştirak nafakasına dair oluşturulmaya çalışılan mağduriyet algısı, erkeklerin babalık yükümlülüklerini yerine getirmeyi istememe talebidir. Bu da bir mağduriyet olarak tanımlanamaz.”

“Erkeklerin mağduriyet olarak tanımadıkları şey parasal yükümlülükleridir” diyerek açıklamasını sürdüren İnan, “Bu yükümlülükleri ise, kanunda boşanmadan kaynaklı yoksulluğa düşecek olan eşe verilmektedir. Dolayısıyla kimse kadının neden evlilik sonrası yoksulluğa düşen taraf olduğunu tartışmazken, boşanmadan dolayı yoksulluğa düşen kadına ödenen nafakayı tartışmaya açıyor. Hem de erkeklerin mağduriyeti üzerinden.

Olması gereken Nafakayı tartışmak değil kadını yoksul ve yoksun bırakmayacak hayatın kurulmasıdır. Kadının çalışma hayatına katılmasının önündeki engellerin kaldırılması, önünü açacak politikaların hayata geçirilmesi, Hayatın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmalıdır. Nafaka haktır yok edilemez. Boşanmak haktır engellenemez” diye konuştu.

Kadınlar, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?