logo

Başkan Aras’ın “Kırmızı Çizgisi”


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bu gün “Dünya Barış Günü” ard arda gelecek açıklamalar barış üzerine, sosyal medya başta olmak üzere, görüntülü, yazılı ve internet medya açıklamalarla dolacak. En çok barışı sevdik ve öylesine muhtaç olduk ki barışa, gününü kutlar hale geldik.

Yerel seçimlerden bu yana yazmak istediğim, ancak bir türlü kaleme alamadığım tespitlerimi böylesi bir günde sizlerle paylaşmak istedim.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a konu iletildiğinde”O benim kırmızı çizgim.” demiş. Bende nedir bu kırmızı çizgi olacak kadar önemli kişinin kerameti diyerek, konuyu irdelemek istedim.

Bodrum’da, CHP tarafından yerel seçimin kazanılması sonucu yapılan yorumların başında ” HDP ( Halkın Demokrasi Partisi ) destek vermeseydi, CHP seçimi alamazdı” kanısı gelmektedir. Ne yazık ki bu yorumu, bir çok CHP’li siyasi figürler de yapmaktadır.

Doğaldır, her seçimde ya birileri kazandırmıştır, ya da kaybettirmiştir düşüncesi. Sanki seçimi kazanan siyasi partinin hiçbir kerameti yoktur. Yorumda kolayı seçmek ve sonucu HDP’ye bağlamak, CHP’ye destek veren binlerce insanın emeğini yok saymak demektir.

HDP aslında, Genel Merkez olarak da yerel seçimde bazı yerlerde aday göstermeyerek CHP’yi desteklememiştir. HDP sözcüsü Saruhan Oluç’un açıklaması da bu doğrultudadır.

Saruhan Oluç, seçim süreci ve partisinin batı illerindeki stratejisine ilişkin genel merkezde yaptığı basın toplantısında şöyle konuştu:”

HDP olarak demokrasi adına hak ve özgürlükler adına demokrasi, barış mücadelesinin güçlenmesi için kimi yerlerde fedakârlıklar yapma kararı aldık. Bu fedakarlığı şu, bu parti için değil Türkiye’deki demokrasi mücadelesi için yapıyoruz.”

Üç büyük kentte adaylar sadece CHP’nin değil, ittifak adayları olduğu bilinmekte. Yani CHP ve İYİ PARTİ ittifakı.

Yapılan açıklamayı Bodrum yereline indirgediğimizde; HDP’nin CHP adayını mı, yoksa İYİ PARTİ Adayını mı desteklediğini bilemeyiz. CHP’nin oy kaybettiğini de göz önünde bulundurursak yapılan yorumların mesnetsiz olduğu düşünebiliriz.

Basit bir hesapla; CHP Başkanlıkta 45 bin 682 oy, Belediye Meclisinde ise 44 bin 724 oy almıştır. Aradaki fark 958 dir. HDP ‘nin yerel seçimde belediye meclisinde aldığı oy ise 4 bin 551 dir. Kısaca HDP, CHP yi desteklemiş olsa CHP’nin başkanlık seçiminde aldığı oylarla belediye meclisinde aldığı oylar arasındaki fark 958 değil, 5 binin üzerinde olmalıydı.

HDP; CHP’yi nasıl destekledi bilinmez,lakin bildiğim bir şey var ki o da Bodrum’da yerel seçim pazarlıklarının içerisine, CHP İlçe Örgütü girmemiştir.

Bodrum’da HDP,CHP’yi kazandırdı diyerek yapılan yorumların en büyük nedeni ise, Başkanın kırmızı çizgisidir. 

Solun büyük bir kısmının yerel seçimde CHP’ye destek verdiği düşünülürse, yukarıdaki yorumumun devamı farklı noktalara varacaktır.

Başkan Aras’ın, seçim sonrasında ilk ve son ziyarette bulunduğu siyasi parti, AK Partidir. Nedeni, Ak Parti ve Başkan Aras tarafından farklı yorumlansa da benim kanaatim öyle değil. Neden sonuç ilişkisi birden fazladır. Zaten Sayın Aras’ın sosyal medyada “Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeyim,” , şu bakalıktayım., bu bakalıktayım. paylaşımlarında neyi ima ettiğinin izahı zordur.

Bir Belediye Başkanı, seçim sonrası siyasi partileri ziyaret edecekse, ayırım yapmadan yapmalıdır bunu. Başta kendisini canla başla destekleyen ÖDP’ye ve diğer sol partilere yapmalıydı bu ziyareti. Tercih, AK Partiden yana kullanıldı, kimileri” teşekkür ziyareti” olarak yorumlayabilir. Çünkü ,”AK Parti, İl Seçim Kuruluna Mustafa Saruhan’ın adaylığının düşürülmesi için başvuru yapmasaydı, Ahmet Aras aday olamayacaktı.” 

Sonuçta görünen köy uzakta değildir. Ahmet Aras’ın adaylığında en büyük pay, Saruhan’ın adaylığının düşmesinden sonra Osman Gürün’ündür. Nedeni şimdi daha iyi anlaşılmaktadır. Kurduğu kadroların bir kısmı, Osman Gürün tarafından gönderilmektedir. Çünkü; diğer aday adaylara Osman Gürün söz geçiremeyecekti, kontrolü de bu şekilde sağladığı düşünülüyor.

Başkan Aras, kendisine aday yapılma sürecinde yardımcı olan, Güven Hastanesi protokol müdürünü de danışmanı yaparak ödüllendiriyor. Ankara’yı, bürokrasiyi iyi bildiğini sanıyor sanırım yada farklı bir ilişki.

Bodrum belediyesi artık ithal kadrolarla yönetilir hale geldi…

Bu sözden kimse “yerlicilik” yaptığım düşüncesine kapılmasın, Bodrum’u gezdir bana deseniz, gezdiremeyecek kişilerden bahsediyorum.

Ve Kırmızı Çizgi.

Başkanın kırmızı çizgisi kimdir. 2014 Yılında Bodrum Belediyesi’ne Kadıköy Belediyesinden transfer olup, tam beş yıl görev yaptığı halde, belediye meclis üyelerinin dahi seçim öncesinde tanımadığı ve bir anda, en önemli yetkilerle donatılan Başkan Yardımcısı Turgay Kaya…

Turgay Kaya kimdir? Bodrum’a nasıl gelmiştir? Kimler aracılık etmiştir ve neden beş yıl boyunca yetki verilmeden makam odası ve makam aracı verilerek, ATM personelinden öte gitmeyen şekilde çalıştırılmıştır?

Ve neden Turgay Kaya, Başkan Aras’ın Kırmızı Çizgisidir?

Bir konunun öncesi varsa bilmeden, sonrasını yorumlamak doğru olmaz kanaatindeyim. Turgay Kaya için sosyal medyada oluşturulan Bodrum Hakimi sayfasında yer alan konu, medyada sadece Anthaber kurucusu Yaşar Anter tarafından haberleştirildi.

Aslında basitçe dillendirilen olay çok farklı da olsa, “basitmiş” algısı yaratılarak olayın üstü örtülmeye çalışıldı.

Devlet memuru olmasına rağmen, Bodrum’da ilk olarak, CHP İlçe Yönetimi seçimlerinde rol almak isteyerek kendini gösteren Turgay Kaya, son yerel seçimlerde kendince büyük rol oynamış ve Ahmet Aras’ın yanında yerini almıştır.

Mükafat olarak da, geniş yetkilerle donatılmıştır.

Kesin olmayan seçim sonuçlarının açıklanmasıyla kendini sakınmadan ortaya koyan ve devir teslim yapılmadan, mazbata alır almaz, görev tanımlamaları yapılırken Ahmet Aras’ın yanında Turgay Kaya vardı.

Bunda bir sakınca var mı var? Elbette var, bir devlet memuru siyasi partilerde veya siyasi adayların yanında aktif olarak yer alamaz, siyasi partilerin faaliyetlerine katılamaz, siyasi partilerin iç işlerine karışamaz.

Yerel seçimler öncesi CHP’nin 8 aday adayından birisini destekleyerek “Ben seni başkan adayı yapacağım, CHP genel Merkezinde nüfusum kalabalık.” diyerek umut aşılayan, sonrasında da “Adayların hiç birisini genel merkezde tanımıyorlar.” diyerek ötekileştiren, lakin seçim kazasıyla aday olan Aras’ın “Kırmızı çizgisi” olan Turgay Kaya’yı Bodrum tanısın dedim.

Başkanı uyarıyorum; sel gider, kum kalır.

Neden mi böylesine bir günde bu yazıyı kaleme aldım. Başkanın “Kırmızı çizgisi” barışa ne kadar hizmet etmiş görelim.

NOT:” Başkanın Kırmızı Çizgisi” yazımız devam edecek.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Aras’tan, Bir Yenilik…

  15 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Toplum yararına yapılan bir işi, yaptıran veya yapan kim olursa olsun desteklemek gerekir. Bodrum Belediyesinin uygulamalarını her eleştirimde, bana göre karşılık verilmemesi gereken eleştirinin de ötesinde, ipe sapa gelmez söylemlere maruz kaldım. Şaşırdım mı, elbetteki HAYIR. Yerel iktidara duygusal, veya tamamen duygusal bağlarla bağlı olanların tepki göstermesini doğal olarak kabul ediyorum. Gereğinden fazla sevinç, üzüntü, kana fazla karışmış alkol etkisi yaratır, insanlar iradesi dışında hareket ederler. İnsanın kimyasında var o...
 • “Sevgi diline ihtiyaç var”

  14 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,30 Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Ankara’ya davet etti, haberi “kırık sandalye” olayıyla Ülke gündemimizde yer aldı. Toplantının içeriği ne olursa olsun, sandalyenin kırılmasıyla hep hatırlanacak. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de davete katılanlar arasındaydı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıyı, mugla.bel.tr 'den yayınlattırdığı haber üzerinden yorumladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde yer alan açıklama; “Başkan Gürün; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayy...
 • Sayın Aras, Şimdi Tam Zamanı

  12 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Bir önceki yazım uzun ve sıkıcı gelmiş olabilir, durumun irdelenmesi, sonuçları v.s derken ipin ucu kaçabiliyor. Konu önemliydi, bu yazımda onun devamı gibi lakin, lafı uzatmayacağım. Cennet Koy’da satışı gündeme gelen, Bodrum Belediyesine ait taşınmaz. Yasal bazı gerekçelere dayanarak, "imar planı değişikliğinden kaynaklı bir durum ve önceki sahibine aslen bedelsiz dönmelidir." denilmişti, bende alınan bu karar kaosa yol açar demiştim. Mahkemelerin verdiği hükümler, her zaman adaleti sağlamaz, adalet kamu vicdanıdır. Eğer vicdanımız ...
 • LEZGİNKA

  11 Eylül 2019 Köşe Yazıları

  Gurbette yorgun düştüm be ceylan, Hasret tüketti bittim be ceylan. Ayna Grubu Rock stilinde aplike etmiş bu ve benzer sözleri özgün adı Lezginka olan Şeyh Şamil dedikleri ritme. Peki, o melodi nasıl oluşmuş? Serüvenini okuyalım beraber. Düzce K.K.K. Derneği Tızeğus’undan. Kuzey Kafkasya’nın dağlık bölgelerinden birinde kahraman bir delikanlı vardı, kabile reislerinden birinin kızını gördü. Beğendi, sevdi, evlenme teklifinde bulundu. Genç kız; Seni denemeliyim; bazı arzularım var, onları yaparsan razı olurum. Dedi. Delikanlı...

gaziantep escort