DOLAR
32,8485
EURO
35,6802
ALTIN
2.554,43
BIST
11.085,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
34°C
Muğla
34°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Açık
33°C
Cumartesi Açık
35°C
Pazar Açık
36°C

Başkan Büyük Laf Etmişin…

Başkan Büyük Laf Etmişin…

Ağam “Komünist Osman” belgeselini izledikten sonra “Bodrum Halk Meclisi” ni kurarak Türkiye sol tarihine yeni bir damga vurma peşinde.

“Komünist Osman” da kimmiş (!)

E tabi belediyecilik nedir bilmeden; toplumsal belediyecilik, sosyal demokrat belediyecilik dersleri verip parti politikası olan “Derman Belediyecilik” i unutursan, olacağı bu.

Sonra, “Terzi Fikri de ( Fikri Sönmez ) kim, açın kentin dört bir yanına terzi dükkanlarını, fikrinin kumaşlarını doğrayalım da görsünler.” dersin.

“Aklın yetmediği işe karışma/Söz gelir altından kalkamazsın ha”

Şair, güzel söylemiş edebi olana, okuyup da her sözden kendine “hisse” çıkarana

“Varıp bir bilmeze kelam danışma / Söndürür çıranı yakamazsın ha”

Ağam marabalarına bildirimde bulunmuş…

“Bodrum Halk Meclisi” oturumunun birincisi 29 Ağustos Salı günü başlıyor.

Halk Meclislerine, NÜFUS KAYDI BODRUM’DA OLAN her vatandaşımız katılabilecek.

Düzenlenecek her meclisin gündem maddeleri olacak ve bu maddelerin sağlıklı bir ortamda görüşülebilmesi, tartışılabilmesi için, gündem dışına çıkılmaması sağlanacak. 

İlk meclis gündemi ise kentimizdeki su sorunu, altyapı çalışmaları, yol yapım çalışmaları, kaçak yapılaşma ve inşaat yasakları, temizlik çalışmaları ile zabıta hizmetleri olarak belirlendi.

Bundan sonraki her Halk Meclisi Gündemi, Çağrı Merkezimize ulaştırılan görüş, dilek ve şikayetler ile basın mensuplarının önerileri doğrultusunda oluşturulacak. 

Halk Meclislerine giriş yapabilmesi için cep telefonlarında Bodrum Belediyesi’nin App uygulaması yüklü, “Bodrumluyum” sayfası aktif olmalıdır.

Girişlerde, kimlik belgesi ve “Bodrumluyum” sayfasının kontrolü yapılacaktır.

Çalışan vatandaşların katılımlarını sağlayabilmek amacıyla her Halk Meclisi, mesai saati sonrasında, saat 19.30’da başlayacak

Yarımadanın belirli merkezlerinden ulaşım, geliş ve dönüş olarak Bodrum Belediyesi tarafından konulacak servislerle sağlanacak. 

Her Halk Meclisine, Bodrum Belediye Başkanı ve gündemdeki konuların sorumlu müdürleri katılım sağlayacak.

Gündem öncesinde Bodrum Belediye Başkanı tarafından ay içinde gerçekleştirilen hizmetler hakkında bilgi verilecek ve sonrasında söz, halkın olacak. 

Söz almak isteyen vatandaşlar, Halk Meclisi Gündeminde yer alan konularla ilgili sorularını soracaklar ve bu soruların cevabını, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan ve ilgili birimlerin sorumlu müdürlerinden alacaklar. 

Halk Meclislerinin düzenleneceği Herodot Kültür Merkezi’nin oturma düzeni kapasitesi 750 kişi olduğu için Halk Meclislerine katılım, 750 kişi ile sınırlı olacak.”

Şair bu susar mı …

Kendini tartmadan meydana çıkma / Bir çıkmaza düşer kalkamazsın ha

Ağam buyurur da biz yapmaz mıyız…

Hemen bir koşu ikametimizi Bodrum’a taşıyıp, Bodrum Belediyesi’nin App uygulaması yükleyip, “Bodrumluyum” sayfasını aktif ettik.

Bu talimatnamede bir şey unutulmuş “adli sicil kaydı”, derhal listeye eklenmeli ve kamu haklarından men edilenlerin “Halk Meclisi” nde yer almaları engellenmelidir.

Hani diyorum, Halk Meclisi’nde “dolandırıcılık”, “tehdit” gibi suçlardan ceza almış olanlar olursa, yerel demokrasimiz lekelenmiş olur, kimseye derdimizi anlatamayız.

Başkan Ahmet Aras sanırım “Halk Günü” ile “Halk Meclisi” ni karıştırmış…

Bodrum’da Halk Meclisi kurulma gerekçesi hangi ihtiyaçtan doğmuştur, biri bize bunu izah etmelidir. Geçmişte kurulan halk meclisleri örnek alındıysa, var olan belediye kanunundan bi haberiz demektir.

Bodrum Kent Konseyi varken Bodrum Halk Meclisi kurmak, kanunda var olan bir oluşuma paralel yapılanma oluşturmak demektir.

Geçmişte kurulan Halk Meclisleri; Fatsa Halk Meclisi aslında buna tek örnektir, bir ihtiyaçtan doğmuş ve kurulmuştur.

Fatsa Belediye Başkanı (1979-1980) Terzi Fikri  ( Fikri Sönmez ) Halk Meclisi’ni mahalle meclislerini bir dayatma ile yada kendiliğinden kurmamıştır. Halk Meclislerinin, yasada yeri olmadığı için halkın talebi ile kurulmuş ve içeriği tamamen farklıdır.

Gündem 21- Bodrum Yerel Habitat- Fatsa Gerçeği- Bodrum Halk Meclis kurulması girişimi gibi, konulardan bi haber olup bu işlere kalkışmak, ancak “lümpen belediyecilik” eseri olabilir.

Başkan Aras’ın 4 yıl sonra Bodrum Halkı aklına gelmiş…

Halk, aklına gelmiş gelmiş olmasına da, Bodrum Belediye Meclisi’ nde “Bodrum Kent Konseyi” Başkanı’na koltuk verelim derken, kurulmuş olan Kent Konseyini unutu vermiş.

Bir meclis varken o meclise paralel meclis kurma gereksinimi nereden doğmuş?

“Kent konseyi, kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır.”

Hoş, “Bodrum Kent Konseyi çalışıyor mu?” derseniz, bence kanun ve yönetmelikler kapsamında çalıştığı ve işlevselliğinden bahsedilemez.

Her şeyi aslından çıkarıp kendimize göre şekillendiğimiz için ,kent konseyi statükoculuktan öteye gidememiş, doğuşunda hasta doğmuş ve halen bitkisel hayatta olup, yaşam mücadelesi vermektedir.

Kişiler, kendi emelleri için kurumları ele geçirme çabasında oldukları sürece ve toplum kendine ait olana sahip çıkıp hesap sormadıkça, bu işler laylaylomcuların elinde kalmaktadır.

Susturulmuş, pasifize edilmiş, emekliler kahvehanesinden öte gitmeyen bir kent konseyi. Başkan paralel meclis kuruyor, ona dahi ses çıkarmaktan acizler.

Demokrasi modellerini iyi bilmeden, belediyecilik nedir ne değildir demeden, siyaseti okumadan, yazı tura onbaşı gibi belediye başkanı olunduğunda, sorun kentte değil başkanda ve meclisinde olmaktadır.

Kendi beceriksizliklerini “halk meclisi kurduk” diyerek bertaraf etmeye çalışmak, sanki kentin sorunları belli değil de yeniden belirleme gayretine düşmek, kent halkının aklıyla dalga geçmektir.

Seçimler yaklaştıkça bu tür aksiyonlar sadece, cambaza bak demektir.

Belediye meclisini oluşturan kişiler, önümüzdeki dönem partilerinin mahalle sorumluluklarını dahi almamalılar.

Sizden hayır göremeyen Bodrum Belediye Meclis Başkanı’nın Halk Meclisi kuruyor olması sizleri rahatsız etmiyor mu? Yoksa kendinizi “Lordlar Kamarası” nda görüp, Bodrum’un asilleri olarak mı tanımlıyorsunuz?

Şeytanın avukatlığını yapalım; Başkan Aras paralel meclis kurarak kendisini görevden aldırtmaya çalıyor ve bu sayede önümüzdeki seçimlerde ilçe yada büyükşehirde adaylığını garantiye almaya çalışıyor.

Ancak uyarım, bilmediğin sularda dolaşma, adama gök yüzünü dahi göstermezler. Sen yine de uyma “Komünist Başkan” diye dillere düşüp, Bodrum’dan ayrılmayan sözde komünistlerin havasına.

Artık emekli olma zamanın geldi, geçiyor.

“Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bu belediye, geçen dönem seçimlere Demokrat Partili belediye olarak gitmiştir. Size söz veriyorum, ne olursa olsun, olsam da olmasam da bu belediye CHP’li belediye olarak seçimlere gidecektir.”

Demişsin Sayın Aras…

Peki sormazlar mı adama; aday adaylığından ”ADAY” olamayınca kim, hangi partiye kaynak olup, meclis üyeliği talebinde bulundu.

Başkan büyük laf etmişin…

“Yerel seçimlere giderken, kim olursa olsun, hiçbir şekilde pazarlık, kirli ilişkiler, yalakalık yapmam, yapmayacağım. Eğer örgütüm uygun görür, genel merkezimiz de takdir ederse, yine bu görevde kalmaya devam etmek isterim.”

“Geçmişte yapmadım” diyememişsiniz.  Sayın Aras…

Vesselam

(Ahmet Aras, son iki paragraftaki konuşmayı CHP İlçe Kongresi görev devir tesliminde yaptı, kendi sosyal medyasında haberleştirildi.)

polat-galle