logo

Beka…


Bodrum Haber
info@bodrumhaber.com

Nasıl oldu da bir yerel seçim bekaya dönüştü.Neden, Türkiye nin beka sorunu var.
Beka sorunu sadece düşman devletlerin gelip memleketi işgal etme emellerimidir yoksa ekonomik ve siyasi olarakta beka sorunu olabilir mi.

Hazine müşteşarlığının 31 mart yayımladığı brüt dış borç miktarı 466,7 milyar dolar.Net 303,2 milyar.
Halk ülkedeki yabancıların elinde olan bankalara her sene 10 milyar dolar borç faizi ödüyorsa,Kamu, özel sektör,Vatandaş 1 milyar dolar borçlu ise ,memleket her sene 100 milyar dolar faiz borcu ödüyorsa,bu faiz borcuları kime ödeniyor,Türk devletinemi yoksa dışarıdan alınan borçlaramı.

26.Agustos 2016 tarihli resmi gazetede Türkiye varlık fonu anonim şirketi kuruldu.

O zaman ki yönetim kurulu resmi gazetenin eylül.2018 tarihindeki yayımı ile değişerek Başkan Recep Tayyip Erdoğan,Başkan yardımcısı maliye bakanı Berat Albayrak,genel müdür Zafer Sönmez ve diğer yönetim kurulu üyeleri ile değiştirildi. O zaman dolar 3,68 kurunda idi.

Peki hangi kuruluşlar Varlık fonunu  oluşturuyor.

Zıraat Bankası,Botaş,TPAO,PTT,Borsa İstanbul,Türksat. Bu kuruluşların tamamı,
Türk Telekom,Eti maden,çaykur un % 6,68 i, THY nın % 49,12 si,Halk Bank ın %51,11 i  varlık fonunu teşkil ediyor.

Varlık fonunun amacı nedir.

Diş kaynaklar temin etmek,Kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak,stratejik büyük ölçüde yatırımlara dahil olmak,Türkiye varlık fonu ve buna bağlı alt fonları oluşturmak,dev projelere imkan sağlamak,Vs.Vs.
Kamu varlıkları satılarak fona devredilebilir. Ama garanti olarakta verilebilir.

Varlık fonları diğer bazı devletlerdede vardır.

Norveç 885 milyar dolar,Çin 814 milyar,BAE 759 milyar,Kuveit 592 milyar,
S Arabistan 576 milyar dolar.

Varlık fonlarının geliri bu devletlerde,genellikle bütçe fazlalığından oluşuyor.

Bir ülke eğer bütçe fazlası veriyorsa,bu varlık fonuna aktarılır.dolayısı  ile ülke harcamalarını arttırabilir,ülkedeki mevcut vergi yükünü düşürebilir,Dış borçlarını erken ödeyerek faiz yükünden kurtulabilir,Kurulmuş olan varlık fonu ile bütçe fazlalarını arttırır,memleket gelirlerini yükselterek gelecek kuşaklara refah temin eder.Kurulma amacı böyledir.

Türkiye 2018 senesinin 11 ci ayına kadar 54,5 milyar TL bütçe açığı verdi bu 9,9 milyar dolar eder.Yani bizim bütçe fazlalığımız dan VF nuna aktaracağımız bir şey yok.Ayrıca dış borçlarımız ise 2019 senesinde 457 milyar dolar,hazine bu sene 225 milyar dolar borç ödeyecek.Peki biz bu borcu ne ile ödeyecegiz.Bir tarım ve hayvancılık memleketi olan Türkiye’nin bu gün geldiği durum meydanda

Üretemez sen,halkın pazarı çalışmaz,halkın pazarı çalışmayınca,dişarıya mahkum olursun.O zaman Batan firmalar,işsizlik,üretim,mutfakta yangın olur.

Şimdi gelelim beka meselesine.Yukarıdakileri laf olsun diye yazmadım.

Bizi tehdit eden Ekonomik ve siyasi bekadır.

Bu devirde artık devletlerle şavaşmaya lüzum kalmamıştır.Geri kalmış ülkeler şavaşırlar. Kendi çıkarları için,Diğerleri de onlara savaşsınlar diye nifak sokup silah satarlar.Sonrada bölüp istedikleri gibi kullanırlar.
Ekonomik İstila vardır.Daha modern ve ekonomik diye en güçlü firmalarını memleketlere yerleştirirler,Bankalarına ortak olurlar,sonra ağır ağır kendi çıkarları için kanunları, düzeni  değiştirtip,çiftçiyi,üreticiyi zor duruma sokarlar.Dolarla oynarlar,paranın alım güçünü düşürürler.

Memleketin borç durumunu yukarıda yazdım.Borçları ödemek için ya kendin üretip borç ödeyeceksin yada faizle borç alacaksın,Borç verecek olan kuruluşlar paraya karşı garanti isterler.Bu garantilerin sağlam olması lazımdır.
Varlık fonu alınacak olan faizli borç para için garanti teşkil eder mi, tabi ki eder.

Ama kurulmuş olan varlık fonu Türk  milletinin bekasıdır.Bunu garanti olarak verebilir misin. RTE ve onun maliye bakanı ile Varlık Fonunu temsil eden,kişiler kendi başlarına, bu vatanın evladı olan  80 milyon halk adına,daha doğrusu Türk milleti adına bunu yapmaya cesaret edebilirler mi.

Varlık fonu bu milleti refaha kavuşturmak için vardır.
Memleketi ekonomik olarak teslim etmek için değil.
Tarihten ders alınsa idi tekerrür edermiydi, derler

Örnek mi istiyorsun.Koskoca Osmanlı İmparatorluğunu göz önüne al.Yukarıda söylediklerim oyunların hepsi yapılmıştır.Şayet bu gün hala ayakta isek,Türkiye cumhuriyetinin istisnasız her ferdi ATATÜRK ve onun silah arkadaşları ile bu vatan için canını kanını veren Şehitlerimize borçludur.

Türk milletine bu soysuzlar tarafından o zaman ödetilen bedel çok büyük olmuştur.

Bu gün dolar 5,76

Bir millet ,nasıl bağımsız olur,nasıl kendine sahip çıkar,nasıl kendi kendine yeter,nasıl borçlarını öder,nasıl saygın ve başı dik olur,nasıl kuvvetli bir ordusu olmuştur,bunların hepsini yakın zamanda göstermiştir.
Türk milleti doğrunun,milletini sevenin,hak ve hukukun yanında olanın,haram yemeyenin,büyüklük taslamayan,yalan söylemeyenin,yanında olmuş ve hiç bir zaman onu yalnız bırakmamıştır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vesaik.

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Türkiye S400 leri satın aldı ve ilk parti geldi,ve gelmeye devam ediyor.Bu bütün Dünya ya hükmetmek için uğraşan  USA ya ve nato ya ciddi bir tokattır.Erdoğan a nasip oldu. Ecevit te Kıbrıs' a çıktı kara oğlan oldu. Erbakan olmasa idi çıkacakmıydı,buda soru işaretidir.O zamandan bu zamana bizi seven allahın hiç bir memleketi bunu tanımadı.Pakistan ve bengladeş tanımıştı onlarda baskılardan dolayı vaz geçtiler.Orada haklarımızı koruyor ve enerji arıyoruz.Yılmayacağız. Şimdi ne olacak.Hep beraber göreceğiz.Şunu Devlet olarak kavramak zorun...
 • Helal olsun Başkan Aras…

  13 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Antik Tiyatro'da Belediye meclisi toplantısı yapıldı. "Bodrum’da bir ilk" olarak duyuruldu. Çok sevindik elbette, nede olsa demokrasinin çıktığı bu topraklarda eskiden halk meclisi olarak kullanılan bu yapının, birazda gerçek anlamda kullanılması gerekiyordu. Bu toplantıyı akıl eden, üstün yetenekli kişilere teşekkür etmemiz gerekir. İyiki varlar, yoksa nasıl yaşayacaktık böyle bir nostaljiyi. Her başkana nasip olmuyor bu duyguları yaşamak. Belediye Başkanımız Ahmet Aras, bu duyguları yaşadı ve yaşattı bizlere...
 • Bodrum İşgal Altında…

  11 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bazen yazılarıma sosyal medyadan dokundurma yapıp, pozitif olmam konusunda öneride bulunanlar oluyor. Ne yapalım yani, tecavüz kaçınılmazsa zevk mi alalım? Tecavüz ister bedeninize olsun, ister hak ve özgürlüklerinize olsun karşı durmak gerekiyor ki, bu ister aile içinden gelsin, ister dışından. Tecavüzcünüze kendinizi bırakıp "ne var canım ihtiyaçtan yapıyor, aslında kötü bir niyeti yok" demek, tecavüzcüyü teşvik etmek anlamına gelir. Diğer yandan; kendi dışınızda kişilerin haksızlığa maruz kalmasına...
 • Muğlalı Dolmuşa-Dolduruşa Gelmez…

  07 Temmuz 2019 Köşe Yazıları

  31 Mart yerel seçimlerinde Muğla özel bir önem ve hedef olmuştu. Çok yönlü siyasi manevra, Osman Gürün'e kaybettirme üzerinden ince ince hayata geçirildi. Seçim bu yönüyle Muğla özelinde Osman Gürün ve diğerleri arasında geçti gibi... "Bu defa kesin" beklentisi içersinde olan diğerleri cephesinde ciddi bir siyasi hazım sorunu yaratmıştır 31 Mart sonuçları. Hazımsızlığın yarattığı sendrom 31 Mart sonrasına katmerlenerek sarktı. , Büyük Şehir yönetemiyor feryat figanı esasen Karabağlar Yaylası'nın rüzgarlarının boşluğunda sallanmaktaydı. Bu y...

gaziantep escort