logo

Besa A.Ş Deniz Doldurmaya Devam Ediyor…

Bodrum Küçükbük Çetili Mevkiin’ de, Besa A.Ş ye ait “The Bo Viera” projesi her türlü yasal engellere rağmen, devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 2016/645 Esas ve 2018/1512 sayılı kararında yapılan itirazı yerinde bulan MUĞLA 2. İDARE MAHKEME’Si ,plan değişikliğini 18/07/2018 tarihinde iptal etmesine rağmen, Haber Merkezimize ulaşan bilgilere göre, Besa A.ş inşaat faaliyetleri sürdürüyor.

Özel Mülkiyet alanları dışında, kamu malı olan yaklaşık 10 bin metre karelik alanı geçtiğimiz aylarda kiralayan Besa A.Ş, ihale şartlarında ve yapılan sözleşmede 1 yıl süreyle ön izin olmadan, kiralanmış alana her hangi bir kazı, inşaat yapamayacağı maddesi olduğu halde, Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan denetimde,

04 Mart 2019 tarihli tespit tutanağı 

Şantiye,İnşaat faaliyetlerinin sürdürüldüğü,

Sahil şeridinde dolgu yapılarak, 3 adet dalga kıran yapıldığı,

Sahil şeridinde yaklaşık 1-bin beşyüz metre uzunluğunda deniz hafriyat artıklarıyla dolgu yapıldığı,

Yapılan dolgunun sahil şeridinin endemik yapısını bozduğu ve silüete zarar verdiği,

Sahil şeridinde yapılan dolgular ile geri dönüşümü mümkün olmayan zararlar verdiği,

Hususları mahallinde tarafımızca fotoğraf ve video kayıtlarıyla tespit edilmiştir.

denmektedir.

İmar Barışı

Besa A.Ş ‘nin yapı ruhsat ve eklerine aykırılık, yapı ruhsatının imar plan ve notlarına aykırılığı ile ilgili İmar Barışı başvurusu yaptığı bilgisi ve inşaatın aslen 3194 sayılı İmar kanunu geçici 16. maddesinde belirtilen 31.12.2017 tarih ve öncesi yapıları kapsadığı, bu tarihten sonra yapılan kaçak inşaat faaliyetlerinin kapsam dışında olduğu, bu nedenle 2018 ve 2019 yılında yapılan imalatlardan dolayı İmar Barışından yararlanmaması gerektiği işin uzmanları tarafından ifade edilmektedir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?