logo

Binnaz’ı Belediyeye Şikayet Ettiler!..

Bodrum’un Gümbet sahillerini mesken tutan fok balığını, koyda bulunan bir sitenin sakinlerinin denize girmekten korktukları için şikayet ettikleri iddia edildi

Nesli tükenme tehlikesi altındaki dişi Akdeniz foku, aylardır Gümbet Koyu’nu mesken edindi. Fok balığını gören yerli ve yabancı turistler, yaşadıkları kısa süreli şaşkınlığın ardından hayvana ilgi göstermeye başlıyor. İskele altında yatan beyaz fokun kimseyi umursamaması ise dikkatlerden kaçmıyor. Yaklaşık 2 saat boyunca iskele altında dinlenen fok balığı, daha sonra denize girerek gözlerden kayboluyor.

AKIL DURDURAN ŞİKAYET İDDİASI!..

Aylardır sık sık aynı bölgede görülen fok balığına işletmeciler “Binnaz” ismini koydu. Bir siteye ait olduğu öğrenilen iskelenin altından yatan foku, bazı site sakinlerinin ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesine şikayet ettikleri öğrenildi. Şikayet edenlerin denize girmekten korktuklarını söyleyerek fokun bulunduğu alandan kaldırılmasını istedikleri iddia edildi.

Kendi doğal ortamında yaşayan fokun şikayet edilmesi ise yetkililer tarafından şaşkınlık ile karşılandı.

Öte yandan doğaseverler de Akdeniz fokunun kedi ve köpek gibi evcil bir hayvan olmadığını hatırlatarak, kesinlikle beslenilmemesi, yakınına gidilmemesi, dokunulmaması, birlikte yüzülmemesi gerektiğini ve hayvanın doğal ortamında rahat bırakılması gerektiğini ifade ettiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

gaziantep escort