logo

Bir Gecelik Müdürlük!!!


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Başkan Ahmet Aras, mazbatasını alır almaz makamına yerleşti. Demişti “Kaybedecek zamanımız yok.” diye, dediği gibi yaparak, zaman kaybetmedi sıvalı olan kollarıyla, bir gayret belediye işlerine el atıverdi.

Acele etmekle, kaybedilecek zamanın olmaması, farklı şeyler olsa gerek. Sonuçta yangından mal kaçırmıyoruz. Peki bu acele neden, hani derler ya Anadolu da “Arkandan atlı mı kovalıyor” diye. Baktım şöyle bir, atlı falan yok.

Testiyi kırmadan uyaralım dedik ama, testi çoktan kırılmışa benzer.

Başkan Aras; dün sıvalı kollarıyla bir takım toplantılar neticesinde, yeni başkan yardımcılarını ve bazı birim müdürlerini değiştirerek, atamalar yaptı. Henüz devir-teslim töreni dahi olmamışken.

Yeni başkan yardımcıları, Ummuhan Yurt ve Önder Batmaz. Devamı gelecek mi henüz bilmiyoruz. Yeni atanan başkan yardımcılarına ve birim müdürlerine başarılar diliyorum. Yapılan atamalarda her iki başkan yardımcısının da görevlendirilmesine söyleyecek sözüm yok.

Her başkan, kendi çalışma ekibini oluşturma hakkına sahiptir.

Yeni atamalarla birlikte yapılan görev dağılımı sonrası; halen Hukuk İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı görevini sürdürmekte olan Turgay Kaya’ya yeni sorumluluk alanı verilerek, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yanı sıra, bir çok teknik birim müdürlükleri de bu kişiye bağlanmıştır.

İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Gamze Esedoğlu, bu görevden alınmış, aynı zamanda yürütmekte olduğu Başkanlık Özel Kalem Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. Eski Başkan Mehmet Kocadon’un giderayak, alelacele atadığı Özel Kalem Müdürü görevine devam edecek mi bilemiyorum. Şimdilik yerinin sağlam olduğu bilgisine sahibim.

Yapılanların hepsi yasal ve başkan yetkisindedir. Kanunlara uygun olarak bu görevlere istediğini atama yetkisine sahiptir.

Lakin, biz bir ekibiz diyerek yola çıktığı, seçilmiş belediye meclis üyelerinin dahi haberi olmadan, bu düzenlemeyi yapması düşündürücüdür. CHP İlçe Örgütü, bu konuda ne kadar bilgi sahibi bilemiyorum.

Sorun nerede…

Geçen yazımda söylemiştim Başkan Aras için, derin bir nefes al ve düşün, diye. Anlaşılan o ki; aldığın nefesi ver demeyi ihmal etmişim.

Genelde Belediye Başkanları, İmar Müdürlüklerinin sorumluluklarını, başkan yardımcılarına vermezler. Belediyelerin gayri resmi gelirleri buradan sağlanır. Her ne olursa olsun, sorumluluk başkasına verilmiş olsa dahi, her hangi bir kanunsuz işte Belediye Başkanı sorumlu olduğu için, Başkan yargılanmaktan kurtulamaz.

Hepimizin bildiği gibi Bodrum’un en büyük sorunlarından bir tanesi kontrolsüz yapılaşma ve kaçak inşaattır. Bu nedenle İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısının bu konuda donanımlı olması gerekir. İmar planlarını, yapı plan ve projelerini, okuyabilmesi ve kentin bu konudaki ihtiyaçlarını bilecek, teknik alt yapısı olmalıdır.

Bodrum’a 2014 yılında gelerek ! Hukuk İşleri’n den sorumlu başkan yardımcısı olarak atanan kişiye, teknik birimlerin bağlanmasında, ne amaçlanmıştır?

Sorumluluk hesap verebilmektir. Hesap vermek, sadece kanunlar karşısında sorumlu olmak değildir. Atamayla gelen başkan yardımcısın sorumluluğu, onu atayan kişiye karşıdır. Belediye Meclisinden yetkin bir kişi bu göreve atanmış olsaydı, seçilmişliğinde sorumluluğunu taşıyacağından sorun olmayacaktı. Veya uzun süredir Bodrum Belediyesi’nde teknik personel olarak görev alan bir kişinin, bu göreve atanması daha uygun olacaktı.

Atamaların ne getirip, ne götüreceğini zaman içerisinde göreceğiz. Her verilen yapı ruhsatının, yapı kullanma izninin, imar plan tadilatlarının, imar planlarının ne kadar şeffaflık içerisinde yapılacağını merakla bekliyorum.

Bakalım gelen yatırımcılara, proje için mimar, inşaat imalatları için yüklenici, önerilecek mi, mevcut devam eden, gayri yasal inşaatlara müdahale edilecek mi?

İşin trajikomik yanı, Destek Hizmetleri Müdürlük görevine atanan kişi, ne olduysa gece operasyonuyla görevden alınarak, yerine bir başkası atanıyor. İnsanlara akşam müdürsün, sabah “Seni görevden aldım.” diyerek heveslerini kursaklarında bırakmakta ne oluyor. Hangi gerekçe ile görevden alındığı konusunda açıklama bekliyoruz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?
#

Bir Gecelik Müdürlük!!!” için 1 yorum

 1. Azat Öztürk : diyor ki:

  Ahmet Aras’ın seçim çalışmaları yürüttüğü sırada STK ve Odalara konuları hakkında atanmasi düşünülen kisiler hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Ehliyet anlamında uzman ve ranta bulaşmamış kişilerden oluşan bir kadro yapılanması fikri en başından beri dile getirilmekteydi. Bu hususlar doğrultusunda yaşadığınız topraklardaki adaylari ne kadar dinlediginizi ve tanıdığınızı göstermiş oldunuz. Revizyon hizmet esaslıdır. Bodruma hayirli olsun

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bodrum’un Delisi”

  30 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Sözcü Gazetesi, birkaç gün önce Başkan Aras’ın önceki söylemlerini derlemiş, yeni bir habermiş gibi tekrar yayınlamış. Haberin başlığı “Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”. Eyvallah hoş geldi sefa geldi. Deli olduğunuzda cezai ehliyetiniz yok demektir. Her türlü kuralsızlığı kendinize kural edinebilirsiniz. Bir standardı olmadığına göre, bu durumda “delidir ne yapsa yeridir” kuralı geçerli olacaktır sanırım. “El deliye, biz akıllıya hasret” diyerek ,sitem edebiliriz. Delilik iyi bir şey midir ki koskoca Belediye Başkanı, Bodru...
 • Bodrum Kent Konseyi

  23 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum gibi rantın yüksek olduğunu yerlerde, adınız çıkmadan, iş takip ederek kazanç sağlamanın yollarından bir tanesi belediyeye yakın olmaktan geçiyor. İş takip etmenin iki yolu var. Ya belediyenin dışında olacaksınız, yada içerisinde. Dışında iseniz; belirli dernek ve kuruluşlarda aktif rol alacaksınız. Belediyenin içerisinde olarak iş takip etmenin en etkili yolu, belediye meclis üyesi olmaktan geçmektedir. Bugünkü konumuz belediye meclis üyeliği değil. Diğer bir yöntem ise ne içinde olacaksınız belediyenin, nede dışında. Ne dışın...
 • Penceremin Altındaki Balıkçılar

  22 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  37 yıl önce Kumbahçe Mahallesindeki Cevri Hasan Kaptanın evinde oturmak, bugün ve yarın Bodrum’da ayrıcalıklı yaşamakla eş anlamlıdır. Günümüzde bu değerlendirme geçerliliğini yitirmiş sayılabilir. Evin, yanı-yönü, üstü-altı, önü-akası ticari amaçla kullanılıp değerlendiriliyor da ondan yitirdi. Ev yerinde duruyor. Önemli ölçüde çarpıtılıp yamuklaştırılsa da iskelet sağlam özgün yapı hakkında fikir verecek görüntüler de var. Eski sessizliği, estetiği yok artık. Geride gelmez. Kaptan köşkü gibiydi. Görüş açısı 180 dereceyi aşıyord...
 • Bu gün 19 Mayıs 2019

  19 Mayıs 2019 Köşe Yazıları

  Atatürk ün Samsun a çıkışının Yüzüncü yıl dönümü.Çok az insan bu kadar zaman yaşıyor.Bir yüz yıl geçti.Anamla Babamın evlilik resmine bakıyorum ve o zamanla gurur duyuyorum.Bir yüz yıl içinde bana,çeyrek asırdan az bir zaman var. Allah nasip ederse görürüm.Etmese de yine şükür olsun iyisi ile kötüsü ile bu günlere geldim ve Bu üç çeyrek asırda bir kitaba konu olacak kadar çok şeyler yaşadım. Hayatımın son on sekiz senesini Türkiye de Bodrum da yaşıyorum. Bodrum kozmopolit bir sahil şehri. CHP'nin de kalesi gibi. Bu şehri CHP li beled...