logo

Bir Gecelik Müdürlük!!!


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Başkan Ahmet Aras, mazbatasını alır almaz makamına yerleşti. Demişti “Kaybedecek zamanımız yok.” diye, dediği gibi yaparak, zaman kaybetmedi sıvalı olan kollarıyla, bir gayret belediye işlerine el atıverdi.

Acele etmekle, kaybedilecek zamanın olmaması, farklı şeyler olsa gerek. Sonuçta yangından mal kaçırmıyoruz. Peki bu acele neden, hani derler ya Anadolu da “Arkandan atlı mı kovalıyor” diye. Baktım şöyle bir, atlı falan yok.

Testiyi kırmadan uyaralım dedik ama, testi çoktan kırılmışa benzer.

Başkan Aras; dün sıvalı kollarıyla bir takım toplantılar neticesinde, yeni başkan yardımcılarını ve bazı birim müdürlerini değiştirerek, atamalar yaptı. Henüz devir-teslim töreni dahi olmamışken.

Yeni başkan yardımcıları, Ummuhan Yurt ve Önder Batmaz. Devamı gelecek mi henüz bilmiyoruz. Yeni atanan başkan yardımcılarına ve birim müdürlerine başarılar diliyorum. Yapılan atamalarda her iki başkan yardımcısının da görevlendirilmesine söyleyecek sözüm yok.

Her başkan, kendi çalışma ekibini oluşturma hakkına sahiptir.

Yeni atamalarla birlikte yapılan görev dağılımı sonrası; halen Hukuk İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı görevini sürdürmekte olan Turgay Kaya’ya yeni sorumluluk alanı verilerek, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yanı sıra, bir çok teknik birim müdürlükleri de bu kişiye bağlanmıştır.

İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Gamze Esedoğlu, bu görevden alınmış, aynı zamanda yürütmekte olduğu Başkanlık Özel Kalem Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. Eski Başkan Mehmet Kocadon’un giderayak, alelacele atadığı Özel Kalem Müdürü görevine devam edecek mi bilemiyorum. Şimdilik yerinin sağlam olduğu bilgisine sahibim.

Yapılanların hepsi yasal ve başkan yetkisindedir. Kanunlara uygun olarak bu görevlere istediğini atama yetkisine sahiptir.

Lakin, biz bir ekibiz diyerek yola çıktığı, seçilmiş belediye meclis üyelerinin dahi haberi olmadan, bu düzenlemeyi yapması düşündürücüdür. CHP İlçe Örgütü, bu konuda ne kadar bilgi sahibi bilemiyorum.

Sorun nerede…

Geçen yazımda söylemiştim Başkan Aras için, derin bir nefes al ve düşün, diye. Anlaşılan o ki; aldığın nefesi ver demeyi ihmal etmişim.

Genelde Belediye Başkanları, İmar Müdürlüklerinin sorumluluklarını, başkan yardımcılarına vermezler. Belediyelerin gayri resmi gelirleri buradan sağlanır. Her ne olursa olsun, sorumluluk başkasına verilmiş olsa dahi, her hangi bir kanunsuz işte Belediye Başkanı sorumlu olduğu için, Başkan yargılanmaktan kurtulamaz.

Hepimizin bildiği gibi Bodrum’un en büyük sorunlarından bir tanesi kontrolsüz yapılaşma ve kaçak inşaattır. Bu nedenle İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısının bu konuda donanımlı olması gerekir. İmar planlarını, yapı plan ve projelerini, okuyabilmesi ve kentin bu konudaki ihtiyaçlarını bilecek, teknik alt yapısı olmalıdır.

Bodrum’a 2014 yılında gelerek ! Hukuk İşleri’n den sorumlu başkan yardımcısı olarak atanan kişiye, teknik birimlerin bağlanmasında, ne amaçlanmıştır?

Sorumluluk hesap verebilmektir. Hesap vermek, sadece kanunlar karşısında sorumlu olmak değildir. Atamayla gelen başkan yardımcısın sorumluluğu, onu atayan kişiye karşıdır. Belediye Meclisinden yetkin bir kişi bu göreve atanmış olsaydı, seçilmişliğinde sorumluluğunu taşıyacağından sorun olmayacaktı. Veya uzun süredir Bodrum Belediyesi’nde teknik personel olarak görev alan bir kişinin, bu göreve atanması daha uygun olacaktı.

Atamaların ne getirip, ne götüreceğini zaman içerisinde göreceğiz. Her verilen yapı ruhsatının, yapı kullanma izninin, imar plan tadilatlarının, imar planlarının ne kadar şeffaflık içerisinde yapılacağını merakla bekliyorum.

Bakalım gelen yatırımcılara, proje için mimar, inşaat imalatları için yüklenici, önerilecek mi, mevcut devam eden, gayri yasal inşaatlara müdahale edilecek mi?

İşin trajikomik yanı, Destek Hizmetleri Müdürlük görevine atanan kişi, ne olduysa gece operasyonuyla görevden alınarak, yerine bir başkası atanıyor. İnsanlara akşam müdürsün, sabah “Seni görevden aldım.” diyerek heveslerini kursaklarında bırakmakta ne oluyor. Hangi gerekçe ile görevden alındığı konusunda açıklama bekliyoruz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?
#

Bir Gecelik Müdürlük!!!” için 1 yorum

 1. Azat Öztürk : diyor ki:

  Ahmet Aras’ın seçim çalışmaları yürüttüğü sırada STK ve Odalara konuları hakkında atanmasi düşünülen kisiler hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Ehliyet anlamında uzman ve ranta bulaşmamış kişilerden oluşan bir kadro yapılanması fikri en başından beri dile getirilmekteydi. Bu hususlar doğrultusunda yaşadığınız topraklardaki adaylari ne kadar dinlediginizi ve tanıdığınızı göstermiş oldunuz. Revizyon hizmet esaslıdır. Bodruma hayirli olsun

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...
 • İmar suçu varsa, suç ortağı da vardır…

  17 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan Kurban Bayramında Bodrum, Gündoğan Malhallesin'de halen yapımı devam etmekte olan, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesine bir göz attı. Umarım, kendisine bağlı Çevre ve Şehircik Bakanlığının, İmar Planı değişikliğiyle yarattığı bu ucube proje, nasıl kurtulur düşüncesiyle gelmemiştir. Sayın, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ziyaretinin hemen ardından, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras , sosyal medyadan ; “Dağlarımızı, tepelerimizi, bitki örtümüz...
 • Neden bu hale geldik…

  08 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Rahmi Turan tokmak ta sormuş. Neden bu hale geldik.Milliyetçi duygularımız neden kayboldu.Tokmak 2 de devam etmesini isterdim ama etmemiş. Dilimin döndüğü kadar ben anlatayım. Yıl 1938  10 kasım Atatürk artık yok.Başbakan İsmet İnönü.Türkiye nüfusu yaklaşık 17 milyon. Okuma yazma oranı % 10  yani memlekette okuma yazma bilen 2 milyon kişi. Yıl 2019  nüfus 80 milyon okuma yazma oranı % 98 yani  2,4 milyon okuma yazma bilmeyen.Buda zaten okul öncesi çocuklar.Nerede ise Türkiye'nin tam nüfusu okuma yazma biliyor. Şimdi ne oldu d...

gaziantep escort