logo

Bir yerden başlamak lazım…


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Delinin biri çıkmış, dört direk dikmiş ve bu alan benimdir demiş, tüm akıllılarda inanmış. Bu rivayetten yola çıkarak, mülkiyet hakkı belki de böyle doğmuştur. Zaman içerisinde de kutsamışız mülkiyet hakkını. Buna karşı çıkanları da suçlamışız, şu yada bu şekilde.

Toprak, hava ve suda mülkiyet olmamalıdır.

Ne demiş Şeyh Bedreddin ;

“Yârin yanağından başka her şey ortaktır, ektiğin toprak senindir, diktiğin ağaç senindir” diyerek, toprağın, üretimin toplumsallığını ifade etmiştir.

Anlayana…

Mevcut durum farklı elbette.

Mülkiyet hakkı, mevcut anayasamızın teminatı altındadır. Anayasamız diyor ki ;

“ANAYASA MADDE 35

Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir.

Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir.

Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz.”

Her ne kadar mülkiyet hakkını teminat altına almış görünse de anayasamız, toplum yararına gönderme yaparak, “Evet bu mülk senindir ama kafana göre kullanamazsın.” demiş.

Kapitalist sistem içerisinde , hüküm ve tasarrufunun, kendimizde olduğunu iddia ettiğimiz kara parçalarının, kullanım şeklini yasalarımız sınırlandırmıştır. Medeni Kanun başta olmak üzere, birçok kanunla mülklerimizin nasıl yönetileceği belirlenmiştir.

Çok detaya girmeden mülkleri; özel ve kamu diye ikiye ayırdığımızda, özel mülklerin hüküm ve tasarrufu, kendimizde olurken, kamu mülklerinin hüküm ve tasarrufu dolaylı olarak yine bize aittir.

Aslen, kullanım hakkına sahip olduğumuz mülklerin gerçek sahibi, bizler değiliz. Çok şey söylenmiştir bu konuda.

“Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi” diye boşuna dememişler. Kısaca götüremediğimiz hiçbir şey bize ait değildir. Bir nevi hepimiz işgalciyiz de denilebilir.

İşgalciliği abartmamak gerekir.

Tamam, miras kalmış olabilir, para vererek almış olabilirsiniz, mülkiyet hakkı kutsaldır diyerek, yasa dışı davranamazsınız. Bu kısım yasa uygulayıcıları ve özel mülk sahipleri arasında bir ilişki gibi görünse de, toplumu rahatsız edici durumda hepimizi ilgilendirmektedir. Yasalar hiçe sayılırsa, toplumsal barış bozulur.

Özel mülkiyetlerinizdeki hüküm ve tasarrufunuzun sınırlarını aşıp kamu mülklerinde hüküm sürmeye kalkarsanız, toplumun sizin dışınızda kalan bireylerini, karşınıza alırsınız.

Yer, Konacık Mahallesi, Derviş Sokak, yaklaşık 5 bin metre karelik bir alan, içinde çam ve zeytin ağaçları var. Durumu bakımsız ve işgal altında. Mülkiyet yeşil alan, yani kamu malı.

Bizler sizin mülklerinize aynı işlemi yapsak siz ne yaparsınız? Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi, kamu, yani halkın mülküne neden yapıyorsunuz?

Bu durum, sadece Konacık’ta bir alanda yaşan durum değildir, imar yolları işgal altındadır. Birçok site ve otele ait gibi görünen yollar , o yollara konulan bariyerler, gayri yasaldır.

Bir yerden başlamak lazım…

Her mahallenin 1/ binlik İmar Planı muhtarlıklarda asılı olsa, başta muhtar olmak üzere, mahalle sakinleri de kamu mülkleri konusunda bilgi sahibi olabilirler.

Bildiğiniz gibi imar planları alenidir. Bodrum Belediyesi web sitesi üzerinden planları yayınlamış olsa, bu konuda kimse belediye kapılarını aşındırmaz.

Her yurttaş, etrafındaki kamu mülküne sahip çıkmalıdır! Ben kapımın önünden başladım.

Ağaçlara uyarı tabelalarını kim çaktı?

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şaka Gibisin Sayın Gürün…

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bodrum Belediyesi ’nden, basın toplantısı daveti aldık, gönderilen davet metni ; Değerli basın mensupları, “Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 16.00'da Bodrum Belediyesi Trafo Kafe'de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlenecektir.” “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan basın toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün yanı sıra Bodrum'daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacaktır. Gündeme dai...
 • O Zaman Başbakandı, Şimdi Cumhurbaşkanı…

  22 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Gülmeli mi ? Ağlamalı mı? Bilemedim. Bodrum’da birkaç gündür süren ve gösteriye dönüşen imara aykırı yapılarla ilgili yapılan işlemler, pek inandırıcı gelmedi. Biz bu filimi daha önce görmüştük... Bir çoğumuz hatırlar, denizden, havadan Cennetkoy, Torba, Güvercinlik, 2013 yılında imara aykırı yapılaşma var diyerek, bugün olduğu gibi tespitler, mühürlemeler yapılmıştı. O zaman Başbakandı, şimdi Cumhurbaşkanı... 2013 yılında basında çıkan haber şöyle diyordu ; “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Ba...
 • Danışıklı Dövüş mü ?

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Bilginin doğruluğuna emin olmadan, basında çıkan haberler üzerine yorum yapmak ne kadar doğrudur sizce. Haberin başlığına bakarak veya içeriğindeki açıklamaları doğru kabul ederek yapacağımız her yorum, bir başkasına haksızlık yapabileceğimiz kuşkusuyla yapılmalıdır. Dün yaygın ve yerel basında çıkan “Bodrum’da tartışılan proje için yargı devam dedi” başlıklı haber gerçeği yansıtmadığı gibi, değişik yorumlara neden olmaktadır. Çıkan haberin başlıktan sonraki özet kısmı şöyle ; “Yoğun yapılaşma nedeniyle kamuoyunda tartışılan Bodrum...
 • “MAZİYE BİR BAKIVER!!!”

  18 Ağustos 2019 Köşe Yazıları

  Almış eline mikrofonu güzel sanatçı, Bestesi Selahattin Altınbaş, Güftesi Orhan Arıtan Makamı hüzzam şarkıyı okuyor, Özgüven, Özen yerinde , ses güzel: “Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık Maziye bir bakıver neler, neler bıraktık!” Evet, Mazi/geçmiş, insanların, halkları, kentlerin ortak alanı ortak paysıdır. Bu geçmişin kimisi karanlık, kimisi pırıl, pırıl, kimisi sıkıntı verici, kimisi utandırıcı, kimisi ayıplarla dolu kimsi onurlandırıcı. Kimsi statik kimisi başarı yükü. Ama hepsi de ayrı ,ayrı insanların geçmiş özel yapısı . Elbet...

gaziantep escort