logo

“birlikte yaşam”

Fotoğraf sanatçısı Dora Günel “birlikte yaşam” adlı fotoröportajını Bodrum’da sundu.

Dora Günel farklı ülkelerden hayatlarını daha güzel yaşamak için Londra’ya yerleşen 36 farklı kişi ile yaptığı fotoröporatjı Bodrum’daki Oasis AVM’de sanatseverlerle payaştı.

Sanatçı, 2 saat süren fotoröportaj etkinliğinde kendi kadrajından çıkan ve yine farklı ülkelerden çektiği kareleri katılımcıların beğenisine sundu. Karşılıklı sohbet ile insan yaşamlarının anlatılan ve anlatılmayan hikayeleri, yaptığı röportajları ve bu 36 kişinin hayatlarını aktardı.

Dora Günel kimdir:

1957 Ankara doğumlu. Fotoğraf çekmeye 1978 yılında AFSAD’a (Ankara Fotoğraf sanatçıları Derneği) katılarak başladı. Fotoğrafları ilk defa “Türkiye’de Kadın” isimli sergide yer aldı. 1982-1985 yılları arasında AFSAD yönetim kurulunda görev aldı. Fotoğraf Vakfı kurucuları arasında da yer alıyor.

1995 yılında “birikimler” isimli kişisel sergisini gerçekleştirdi. “birikimler”, “karadeniz”, “dar sokaklar sıcak insanlar” adlı saydam gösterilerini yaptı.

Kemal Cengizkan ile birlikte “içkalpakçı çıkmazı monografisi” adlı çalışmayı gerçekleştirdi. Bu çalışma sosyologlar gamze toksoy, gülay kayacan ve ebru soytemel ile tamamlanarak 2002 yılında kitap haline getirildi. sergi türkiye dışında berlin, grasse ve kıbrıs’ta da izlenime sunuldu.

Daha sonra tarihi bir semtin kültürü üzerine hazırlanan foto-öykülerden oluşan “kadırga:müseccel marka” isimli çalışmasını tamamladı. İstanbul 2010 Avrupa kültür başkenti etkinlikleri kapsamında kadırga meydanında izlenime sunuldu.

Annesinin ölümünden yola çıkarak “doğum, yaşam, alzheimer, ölüm” isimli projeyi gerçekleştirdi. İzzet Baysal huzur evinde yaptığı güz gülleri adlı çalışma 2008 yılında İstanbul ve Çanakkale’de sergilendi. 2012’de ise unvan-sız adlı fotoğraf kitabını yayınladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

gaziantep escort