Mustafa Gündoğ

Emlak Sektöründe Sanal Alem…

 

Ülkemizin ve dünyanın en büyük ve hareketli sektörlerinin başında inşaat sektörü gelmektedir,doğal olarakta konut ve iş yeri üretimlerinde satış ve pazarlamaya ihtiyaç duyulmaktadır.Aynı zamanda mevcut konutların ve iş yerlerinin kiraya verilebilmesi,satılmasına ihtiyaç duyulduğu için,emlak sektörü meydana gelmiştir.

Kimi zaman herkes emlakçı diye sitem etsekte,yasaların olgunlaştırılamamasından dolayı yetki belgesi olmadan yapılabilen ,bir iş koludur.Zaman içerisindede yerli yerine oturacaktır.Emlakçı olarak faliyet gösterenlerden ziyade,bu sektörde olmayıpta ortakçı olmak isteyenler tehlike yaratmaktadır.Sektörün sorunlarını tek tek ele alarak, konu yapacağım.

Emlak sektörü ,bir kimlik işidir.

Sektörün en büyük sorunu ; elindeki ürünü satmak  ve kiraya vermek açısından ilan sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.İlan vermenin başlıca yolları,gazete,Tv,dergi,haber portalları ve doğal olarak dijital ortamlarda faliyet gösteren ilan siteleridir.Gazete ,dergi,TV,haber potralları imaj açısından önemli bir reklam aracıdır,kullanmasını bilen için.

Emlak ilan veya ne ararsan burada siteleri,imaj ve kimlik açısından tehlike yaratmaktadır.

Belkide yazıyı okurken” hadi ordan” diyebilirsiniz.Bu türden siteler sektörü kolaya alıştırıp, dinamikliği düşürmekte ve sektörü ucuzlatmaktadır.Kaldıki iş yapıyor olsa inşaat sektörü bu tür sitelere üye olur,emlakçılarada ihtiyaç duyulmazdı.

Sakıncaları nelerdir.

Emlak sektörünün iplerini kendi ellerinde tutarak istedikleri anda üyelerini etkisizleştirebilirler.Kapitalizmin kaçınılmaz sonucudur.

Üye olduğunuzda ilanlarınızın yönetimi tamamen kendi ellerinde, firmanızın kimliği ise ortadan kalkmaktadır.Kendi paramızla başkalarının reklamını yapmış oluyoruz.

Üye olanlara, beleş internet sitesi verip kıyak yapmış görünürler,üyeliğiniz bittiği anda veri tabanı kendi ellerindedir.Arama motorlarında firmanız görünmez dahi.Yani ;dijital ortamda sizin ilanlarınız, hiç olmuş olur.Size ayrıca link vermedikleri için ,var alan kendinize has web sayfalarınızla bağlantı kurmaz ,diğer ilanlarınızda kendilerine mecbur kılarlar.

Büyük arama motorlarında, firmanızı başta çıkarmak için ,daimi olarak ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

Bazı ilan sayfalarıda ; sanal müşterilere sizleri aratarak ilanlarınız okunuyormuş gibi gösterilir.E-posta yoluyla ,bana şu miktarda konut lazım mesajları gelir.Rakamlar düşüktür sizde gerçek olmayan bir ihtiyaca cevap vermek için zaman kaybedersiniz.

İlan sayfaları Dükkan,Mağaza,Doping adı altında bir çok ürün sunar ve hepsine ayrı ayrı rakam isteyek yavaş,yavaş paranızı sömürürler.

Düşünün Bodrumda bu sektörde kaç kişi bu yolu kullanmakta.Verilen paraları kısaca hesaplayın,göreceksiniz ki sonuç korkunç.

Zaten herkese bir kaç ilanı ücresiz olarak kabul eden internet siteleri ,ayrıca sahibinin ilanındanda para almamaktadır.

Bizler bu tür siteleri güçlendirirsek kim emlakçıya ihtiyaç duyar,herkes kendi ilanını kendisi verir.Emlakçıların bu siteleri izleyerek,tek tek arayıp “emlağınızı biz pazarlayalım” dilenciliği yapmalarıda cabası.

Ne yapmalı

Her zaman doğru olan dayanışmadır.Tonlarca parayı sokağa atan emlakçılar, bir araya gelip bu tür siteleri rahatlıkla kurabilir ve yönetebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir