Mustafa Gündoğ

Adalet Savaşı…

Adalet Savaşı…

24 Ocak tarih olarak siyasetle ilgilenen herkes için farklı anlamlar içerebilir. Farklı anlamlar ve olaylar yüklense de sonuç hepimizin yaşadığı aynı.

24 Ocak tarih olarak uluslararası sermayenin ülkemize dayatıp yerel sivil uzantılarıyla yaptıramadıklarını ,12 Eylül darbesiyle ordu içindeki uzantıları tarafından gerçekleştirdikleri ekonomik kararlar olarak tarihimize damga vurmuştur.

24 Ocak ekonomik kararlarını savunan sivil siyasetçilerle, bu kararlara karşı duruş sergileyen toplulukların başına aynı şey gelmiştir. Şapkasını alıp gidenler dahi olmuştur.

Her ne kadar bizler 24 Ocak tarihini Uğur Mumcu cinayetiyle özdeşleştirsekte, yaşanılan binlerce cinayetin adıdır. Aynı zamanda Güldal Mumcu’nun teklifiyle Adalet ve Demokrasi Haftası olarak anılmaya başlanmıştır.

24 Ocak tarihi Uğur Mumcu cinayetiyle, kapsamı darlaştırılarak ülkemizde ve Bodrum’da değişik gruplar tarafından anıldı.

Bu ve benzer günlerin anma toplantılarının siyasi boyutu olsada, partileşmemelidir. Herhangi bir partinin önderliğinde anma ve kutlamalar kitleselliğini kaybetmekte ve kanıksanmaktadır. Uğur Mumcu olayı bir partinin veya bir derneğin sahiplenmesi gereken olgu değildir. Tüm toplum katmanları tarafından sahip çıkılması gereken bir konudur.

Biz gelelim Bodrum CHP İlçe Örgütü tarafından düzenlenen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Alevi Bektaşi Derneği’nin katılımıyla gerçekleşen anma toplantısına;

Bİr parti olsun ki yerel yönetimde iktidar , son genel seçimde yüzde 58,6 – 56 bin 747 oy alsın, seksen kişiyle anma toplantısı yapsın. Yaklaşık bir ay önce Muğla CHP İl Örgütü kongresine yaklaşık yüz elli kişiyle katılan (büyük bir kısmı delege) CHP İlçe Örgütü kongre için yaptığı hummalı çalışmasını ,ülkenin kanayan yarası adalet ve demokrasi haftası için göstermemiştir. Gösterse dahi ilçe delegasyonunu, il delegasyonunu toplamayı başaramamıştır. Yakın zamanda İlçe kongresini yapan ilçe örgütü, kongrede yarışan üç listeyi, asil ve yedekleriyle toplasa, daha kalabalık olurlardı.

Yerel seçimlerde kıyasıya mücadele edip, meclis üyesi olmak isteyenlerde, olanlarda, iş adalet ve demokrasi konusuna gelince, ortada yoklardı. (Mehmet Özalın, Özden Baysal, Seval Aktaş ve Funda Akçalı hariç) Önemli mazereti olanları tenzih ediyorum.

Anlaşılan ve yaratılan algı, önemli olan ülkenin, kentin adaleti yada demokrasisi değil, kendi adaletimiz ve demokrasimiz. Yaşasın biz…

Şimdi akla şu soru gelebilir, Başkan Kocadon  katıldımı ?…Katılmadı…

Ben olsam bende katılmazdım…

Adalet savaşı 12 Şubat 2016 Muğla adliyesinde belli olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Seçimin Galibi Yine Mehmet Kocadon

Geçtiğimiz hafta sonu CHP Muğla İl Örgütü’nün seçimli kongresi vardı. Türkiye genelinde Yüzde 25, Muğla da ise yüzde 50 civarı...

Kapat