Kültür&Sanat

“Günbatımı Söyleşileri”

 

Hamdi Topçuoğlu ve Selçuk Şahin’in her ay düzenlediği “Günbatımı Söyleşileri”nin bu ayki konusu Kültür Varlıklarımız ve Biz oldu. 2017 yılının son Günbatımı Söyleşisi’ne katılım ve ilgi oldukça yoğundu. Karia Princess Otel’deki söyleşinin konukları Dr. Alpay Pasinli, Aykut Özet ve Yaşar Yılmaz’dı.

Bilim adamı ve emekli bürokrat Dr. Pasinli, kültürün ne olduğundan yola çıkarak bir bürokrat olarak yaşadıklarını ve içinde bulunduğumuz durumu örneklerle açıkladı. Arkeolog Aykut Özet, kazı sahalarındaki ve bakanlık üst kademelerindeki deneyimlerini paylaştı. Araştırmacı yazar Yaşar Yılmaz da yurt dışına kaçırılan eserlerin geri dönüşleriyle ilgili TBMM’de yapılan çalışmaları ve önerilerini anlattı. Söyleşi, soru cevap bölümüyle devam etti.

Günbatımı Söyleşileri’nin moderatörlüğünü yapan edebiyatçı, şair ve yazar Hamdi Topçuoğlu, söyleşinin Bodrum Kalesi ile ilgili düzenlenecek çalıştaya ışık olması için erken bir tarihe alındığını hatırlatarak, “İstedik ki kültür varlıkları nelerdir? Bizim kültür varlıklarımız nedir? Bu bakımından varsıl mıyız yoksul muyuz? Bu değerlerimizi koruyabiliyor muyuz, değerlendirelim, duyarlılık halkasını genişletelim.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Kuvvetli fırtına bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 9 Aralık Cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren Ege Bölgesinde kuvvetli fırtına beklendiğini duyurdu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi...

Kapat