Güncel Haber

Kaba inşaatı bitirilen okul yıkıldı.

 

Bodrum’un İslamhaneleri Mahallesinde bulunan ve Bodrum Engelliler Derneği’ne 2010 yılında tahsis edilen köy ilkokulu ve Bodrum Engelliler Derneği tarafından ”Korumalı İş Atölyesi” olarak kullanılmak üzere kaba inşaatı bitirilen okul yıkıldı.

2010 yılında, MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın genelgesi ile Bodrum Engelliler Derneği’ne tahsis edilen okulun arsasına, mimari projesi ”Korumalı İş Atölyesi” olarak çizildi. Bina, Muğla Valiliğince ”Söz konusu derneğin, tahsis edilen binayı amacı dışında kullandığı, binayı merkez göstererek dolandırıcılık yaptıkları yönünde Cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunulduğundan, adı geçen derneğe ilgi (B) onay ile yapılan geçici tahsisin iptali” için 13 Aralık 2012 yılında Bodrum Kaymakamlığı’na yazı göndererek gereğinin yapılmasını istedi. Aradan geçen zaman zarfında, hayırsever bir iş adamının ilgili arsaya bir okul yaptırma projesi için okul yıkıldı.

Tahsis süreci sürecinde dernek üyesi olan Ali Peltek konuyu gündeme getirerek şunları söyledi;
”Bahse konu olan tarihte dernek üyesiydim. Bir kere seçime katıldık. Seçtiğimiz başkan ve yönetim kurulu, seçim sonrası ”İktisadi Ortak” alma kararı verdi. Muazzam projelerden, atılımlardan bahsedildi. Bizim için en önemli proje, ”Korumalı İş Atölyesi”idi. İslamhaneleri’nde bulunan eski Köy İlkokulu’nun bahçesi düzenlendi. Temel atılıp, kaba inşaat bitirildi. İki tane engelli arkadaşımız orada işe başladı. ”İktisadi Ortak” adı altında dernek çalışmasına dahil edilen yapılanma, Ortakent’te üç katlı bir binayı kiraladı. Duyduklarımıza göre orada 20 kişiye yakın istihdam edilmiş çalışan varmış. ‘Duyduklarımıza’ göre diyorum, zira biz engelli üyeler oraya yaklaştırılmadık. İlk dikkatimi çeken şey bu olmuştu. Yönetim kurulu üyelerimiz orada istihdam edildi. Şirket hatlı telefonlar verildi ama biz olayların seyri hakkında bilgilendirilmedik bile. Şu an Bodrum Adliyesi’nde davası devam eden olaylar zinciri, o vakitler biz üyelere açıklanmadı.
Sonradan öğrendik ki; iddiaya göre, vatandaşın biri, sahte kimlikle Bodrum Kaymakamlığına, Bodrum Belediyesi’ne, Bodrum Ticaret Odası’na projeler sunmuş, ”Engellilik” adını kullanarak bizleri malzeme yapmış. 2012 yılında İktisadi Ortaklık adına bastırılmış çeklerle malzeme alan, yanında 20 kişi istihdam eden bu yapılanma, karşılığı olmayan çeklerden dolayı çöktü. Bizler, uğruna projeler geliştirip, hayaller kurduğumuz binaya bakıp durduk. Haliyle, devletimiz oraya okul yapmak için adımlarını atmış bulunuyor. Bizim için yapılan bina yıkılıp, yerine okul yapılıyor. Gönül isterdi ki, milli servet hükmünde olan o bina yıkılmayıp, amacına uygun bir şekilde kullanılsın. 6 yıldan bu yana davası devam eden ”Bodrum Engelliler Derneği İktisadi İşletmesi” olayı aydınlanmadı halihazırda. Camia olarak kazanımlarımız çok sınırlı. Üstüne bir de böylesi art niyetli yapılanmalar, bizleri rotasından uzaklaştırıyor. ”STK Keneleri’‘ ve ”STK Sırtlanları”olarak adlandırdığım şahıs ve gruplara karşı, adli caydırıcılık unsurları yerini almalıdır. Umarım bu dava en kısa zamanda sonuçlanıp, failleri ve sorumluları cezalandırılarak, emsal teşkil edecek şekilde karara bağlanır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
TKBL finaline yoğun ilgi

Isparta ev sahipliğinde düzenlenen TKBL Federasyon Kupası final maçında rakibi Kırçiçeği Bodrum Basketbol’u 69-62 mağlup etmeyi başaran İzmit Belediyespor kupanın...

Kapat