Emlak

Ev Kiraları Düşüyor Mu?

 

Ev sahibi olmak için sağlanan türlü kolaylıklar ile birçok kiracı son yıllarda ev sahibi oldu. Devlet destekli bir proje olan TOKİ, çeşitli bankalar tarafından sağlanan konut kredileri ve birçok inşaat firmasının düzenlediği farklı ev alma projeleri ile ev sahibi olmak oldukça kolaylaştı. Bu durum, kiracı oranında azalmaya sebep olurken; kira geliri elde eden ev sahiplerini zora soktu. Hem kiracı bulma kaygısı yaşayan ev sahiplerinin düşük kira yoluna gitmesi hem de satılamayan ev sayısının artması ile kira bedelleri %10 civarında bir düşüş yaşadı.

Yıllara göre ev kirası artışı

Uzun yıllar boyunca hatırı sayılır bir düşüş göstermeden, devamlı bir artış ile seyreden ev kiraları; kiracıların yaşadığı zorlukları ve dolayısıyla kira bedellerine gösterilen tepkileri artırdı. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir gibi öğrenci nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde, hayli artan kira bedelleri ile başa çıkmak fazlasıyla zorlaştı. Yoğun kira artışları nedeniyle okuldan, iş yerinden ya da şehir merkezinden çok uzakta yaşamak zorunda kalan kiracılar, yaşadıkları zorluklar nedeniyle her geçen gün daha fazla tepki göstermeye başladı.

Çocuğunun okuluna yakın olan evlerin kirasını ödeyecek durumu olmayan anne babalar, çocukları için tercih ettikleri okullara değil, kira tutarını ödeyebildikleri eve yakın olan okula kayıt yaptırdı. Ancak gösterilen tepkiler sonucunda düzenlenen yasalar ve yayınlanan Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun ile usulsüz kira artışının büyük oranda önüne geçildi; yaşanan problemler fazlasıyla azaldı.

Ev kiraları hakkında yapılan düzenlemeler

Borçlar Kanunu kapsamında ele alınan ev kiraları artışı, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranlarında yaşanan artışı geçmeyecek şekilde düzenlendi. Yani yeni dönemde belirlenecek olan kira artışı TÜİK tarafından açıklanan Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre, 12 aylık ortalama üzerinden belirlenmek üzere sınırlandırıldı. Aksi şekilde hareket eden ve kiraya uygunsuz artış talep eden ev sahipleri için kiracılara “kira tespit davası” açma hakkı verildi.

Ev kiralarında yaşanan düşüş

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa tarafından yapılan açıklamaya göre kiralarda yaşanan düşüş son yılların en önemli düşüşü olarak değerlendirildi. Özellikle İstanbul üzerinden yapılan değerlendirmede, çok sayıda inşaat yapıldığını, yatırım için ev alan kişilerin hatta bazı müteahhitlerin bile satılamayan daireleri uygun fiyatlarla kiralama yoluna gittiğini belirten Aşa, yaşanan düşüşün bir süre daha devam edeceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Mesajınıza Cevabımdır …

Sıkıldım bu muhabbetten artık, zırt pırt mesaj çekip durmayın millete. Bildim bileli aynı mevzu Gelen Mesaj “Muğla Büyükşehir Belediyesi ve...

Kapat