Emlak

Tarihe Tanıklık Etmiş Bir Tapınak: Minerva’s Shrine

 

Minerva’s Shrine, İngiltere’nin Chester kentinde bulunan eski bir Roma tapınağı. Tapınağın önemli olan özelliği ise Avrupa’da yer alan Antik Roma’ya ait son açık hava ibadethanesi olması. Kentin içinde bulunan Edgar Parkı içinde konumlanan mabed zaman içerisinde hasara uğramış olsa da meraklıları için oldukça ilgi çekici bir turistik kalıntı olma özelliği taşıyor.

Savaş Tanrısı Minerva İle Tanışın!

Roma mitolojisinin savaş tanrısı Minerva adına inşa edilmiş olan bu tapınak, aynı zamanda bilgelik ve zanaatkârlığı da temsil eden tanrıçaya saygı ve ibadet amacı ile yapılmış. Minerva; Antik Yunan mitolojisinde de yer edinen Athena’nın Antik Roma mitolojisindeki karşılığı. İşçilerin, emekçilerin sıkça gidip dua ettiği tahmin edilen bölgenin yapım aşamasında da yine aynı işçiler büyük rol oynamış.

Uzaktan bakıldığında bir Hobbit evi gibi görünen Minerva’s Shrine, aslında zamanında oldukça önemli bir ibadet alanıymış. Dönemin İngiltere Kralı Edgar’ın adı ile anılan bir parkın ortasında yüzyıllar boyunca varlığını korumaya devam etmiş. Bu tapınak pek çok açıdan zarar görmüş, boyaları dökülmüş ve vandallık sonucu harap edilmiş olsa da Roma’nın yaşayan bir eseri olarak hayatta kalmayı başarmış.

2000 Yıllık Tarihi Keşfedin!

Yapılışı, tahminen 2000 yıl öncesine kadar uzanan Minerva’s Shrine, sağlam bir kaya üzerine oturtulmuş güçlü bir yapı olma özelliğine sahip. Son günlerde etrafı fazlaca etkin olarak kullanılmıyor olsa da Chester bölgesinde yaşayan ve dönem koşulları içinde Chester’ın Roma duvarını inşa etmek için çalışan işçilerin uğrak mekânı olduğu biliniyor. Büyük kum taşı bloklarını inşa edip taşıyarak bir yapı ortaya çıkaran işçilerin, Minerva’dan sağlık, güç ve güvence istemek için tapınağı sık sık kullandıkları tahmin ediliyor. Yörede yer alan Dee Nehri kıyısında yer alan Roma’nın mirası ibadethane, şimdilerde ise oldukça sakin.

Tarihte Farklı Yolculuklara Çıkın!

Minerva’s Shrine antik Roma için önemli olduğu gibi bulunduğu konum ile de tarihin ayrı boyutlarında yolculuk yapmak isteyenler için oldukça doğru bir adres. Batı Avrupa’nın pek çok otorite tarafından kabul edilen son açık hava tapınağı olduğu gibi bölge; İngiltere tarihi için de oldukça popüler ve romantik bir öyküye sahip. Barışçı Kral Edgar Dee Nehri’ne miras kalan şahane manzarası ve konu ile ilgili anlatılan efsaneler de yöre de oldukça popüler. Antik Roma, mitoloji ve eski İngiltere tarihinde büyülü bir seyahate çıkmak isteyenler için Minerva’s Shrine son derece etkileyici bir yapı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Satın Alınan Evin Değeri Ne Kadar Sürede Katlanır?

Gayrimenkul sektöründe son yıllarda gerçekleşen düzenlemelerin yanı sıra konut kredisi faiz oranlarının ulaşılabilir olması ve kentsel dönüşüm projelerinin artışı, sektör dinamiklerini hareketlendiren etkenler...

Kapat