Emlak

Bir Aşk Hikayesinden Doğan Tapınak: Meera Mahal

 

Etkileyici efsanesi ile bugün hâlâ insanların ilgisini çeken Meera Mahal, 1557 yılı civarında ve en ünlü döneminde gizemli bir biçimde ortadan kaybolan Mirabai’nin, Rajbut’ta (bugünkü adıyla Rajasthan) bulunan müze evidir. Genç kızlığından beri Krishna’ya adanmış ömrünü, bilinmeyen bir gizemle herkesin gözü önünde kaybettiğinde, ününü sonsuza kadar ölümsüz kılmış oldu.

Mirabai 57 yaşında öldüğünde, mucizelerle dolu hayatının doruk noktasındaydı. O günkü adıyla Rajbut’ta bir prenses olarak doğan Mirabai, Pushkar yakınlarındaki turistik yer dışında kalan Merta Şehri’nde bir sarayda büyüdü. Saray, Mirabai’nin Krishna’ya ilk tanıtıldığı ve hayatını ona adadığı yer olarak da önem taşıyor.

Mistik Şair ve Adanmış İbadetçi

Mirabai, güçlü bir Rajput prensi olan Bhoj Raj ile evlenmiş olmasına rağmen, günlerini Krishna’ya olan bağlılığını anlatan şiirler ve şarkılar yazarak geçirmekteydi. Şarkıcı ve şair kimliği yayılan Mirabai’nin bu davranışları, prensin ailesi tarafından hoş karşılanmamıştı ve bir prensese yakışmadığını düşündüler.

Efsane odur ki, Prens Bhoj Raj öldükten sonra kayınvalideleri Mirabai’yi üç kez öldürmeye kalkmış ve Krishna tarafından gizemli bir biçimde her seferinde kurtarılmıştır. Gördüğü adaletsiz baskılara daha fazla dayanamayan prenses, sonunda kaçarak Kuzey Hindistan’da Dwarka’ya yerleşerek hayatının sonuna kadar saygıdeğer bir azize, mistik bir şair olarak tamamladı.

Mirabai’nin Büyülü Tapınağı

Mirabai’nin genç kızlığını geçirdiği Rajbut’taki evi, bugün hâlâ onun ilginç hayatına dair anıların sergilendiği bir müze konumunda. Onun gizemli ve adanmış hayatını onurlandıran bu müze tapınak, Charbhuja Ji tapınağına oldukça yakında bulunuyor.

Charbhuja Ji, 1444 yılında inşa edilmiş ve 85 santimetre yükseklikte, aynalar, kireç harçları ve mermerle yapılmış özel bir yapı olmakla birlikte, dış panjurları gümüş ve iç panjurlar altından, görkemli bir tapınak olarak bugün hâlâ ayakta duruyor.

Turistik broşürlerde çok fazla adı geçmediği için hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Meera Mahal, etkileyici bir atmosfere sahip. Bir ev müze olarak sergilemenin yapıldığı mekân, Mirabai’nin hayatı ve anılarını içeren bir dizi sergi, heykeller ve resimlerden oluşturulmuş gölgeli bir bahçeden meydana geliyor.

Hayatının tamamını Krishna’ya şiirler ve şarkılar yazarak geçireceği Mabet, bugün hâlâ çok fazla insan tarafından bilinmemekle birlikte, mistik ve efsanevi gizemini koruyor. Mirabai, Hindistan’da bugün hâlâ yaşadığına inanılan Krishna’ya şarkılar yazan ve ibadet eden Bhakti olarak da tanınıyor.

Bölgeye gittiğinizde ilk öncelikle Merta Şehri’nde bulunan Charbhuja Ji tapınağını ziyaret ederseniz, Meera Mahal için yol tarifi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Yatak Odanızda Şıklık Rüzgarı Estirecek 8 Harika Fikir

Yatak odalarımız genellikle evlerimizin diğer odalarına kıyasla oldukça ihmal ettiğimiz, dekorasyonu üzerine fazlaca düşünmediğimiz odalardır. Oturma odaları evlerin vitrini gibi...

Kapat