İlginizi Çekebilir

“Küresel Isınmaya Karşı Alınabilecek Önlemler”

 

Ormancılık Haftası ve Dünya Su Günü dolayısıyla Bodrum’da “Küresel Isınmaya Karşı Alınabilecek Önlemler” adlı bir söyleşi düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanlığı ile Bodrum Tohum Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte çevreci ve Bodrum Tohum Derneği Gönüllüsü Haluk Ortaç, su ve ormanlar üzerine l sunum yaptı.

Söyleşiye CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, öğrenciler ile öğretmenleri ve vatandaşlar katıldı.

Söyleşi öncesi Kent Haber’e konuşan Haluk Ortaç, etkinlik hakkında şu bilgileri verdi;

“Bu haftanın içerisinde hem Ormancılık Günü hem de Dünya Su Günü var. Bugün de her iki varlığımıza sahip çıkma adına bu etkinlik düzenlendi. Biz de Bodrum Tohum Derneği olarak bu etkinliğe destek veriyoruz. Eskiden Orman Haftası kutlu olsun, Dünya Su Günü kutlu olsun derdik. Bunları unuttuk. Ne ormanların haftasını kutlama şansımız kaldı ne de Dünya Su Gününü kutlama şansımız var. Çünkü her iki doğal varlığımızın başı ciddi anlamda dertte. Her geçen sene bu dert daha da büyük oluyor. Orman varlığı artık betonla, imar planlarıyla yer değiştirmeye başladı. Su varlığı giderek azalıyor. Türkiye su fakiri olma yolunda hızla ilerliyor ve politikalar da her geçen bu değirmene su taşıyor. Dolayısıyla STK’ların görevleri içerisinde buradaki sorunları anlatmak ve dile getirmek var” dedi.

Etkinliğin düzenlenmesinde kadınların büyük emeği olduğundan da bahseden Ortaç, sözlerine şöyle devam etti;

“Bodrum’un kadınları bu organizasyonu yaptı. Onlara teşekkür ediyoruz. Kadın hareketi Dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için verilen mücadelelerde hep ön saflardalar. Onlar özveri ile samimi çabalarıyla, örgütlü olarak ve uzun soluklu bu mücadeleye destek veriyorlar. Dolayısıyla bu toplantıyı onlara borçluyuz” diye konuştu.

Ortaç, programda ele alacağı konuları ise şöyle anlattı:

“Bugün ormanlarımızı konuşacağız, su varlığını konuşacağız. Ama her ikisinin de başına bela olan küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin nedenlerini ve sonuçlarını masaya yatıracağız. Suyun başına gelenleri, ormanın başına gelenleri anlamak için iklim değişikliğinin ne olduğunu iyi bilmek lazım. Bunu görsel bir sunumla paylaşacağız.”

Söyleşinin başında bir konuşma yapan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu “Bugünkü konumuz bir canlının onsuz yaşayamayacağı fakat gereken önemi vermediğimiz su. Dün Dünya Su Günü’ydü. Dolayısıyla biraz da olsa halkımızı aydınlatmak ve önemini belirtmek istedik ve bu sunumu hazırladık” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 2 saat süren söyleşide Ortaç, su tasarrufu ve ormanların önemi, küresel ısınmanın nedenleri, alınabilecek tedbirler ve sonuçları gibi pek çok konuda bilgilerini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bodrumspor deplasmanda

TFF 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor bu hafta deplasmanda Sivas Belediyespor ile karşılaşacak. Ligde kalma mücadelesi...

Kapat