İlginizi Çekebilir

“Getto/İçerdekiler-Dışardakiler”

 

Adana Merkezli olarak, Tarsus, Mersin, Silifke, Antakya’yla birlikte yurtdışında Avustralya ve İngiltere’de de her yıl düzenlenen Uluslararası Çukurova Sanat Günleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Bodrum’da gerçekleştirildi.

Heredot Kültür Merkezinde yapılan “Getto/İçerdekiler-Dışardakiler” konulu etkinlikte daha çok “düşünsel getto” konusu işlendi.

Moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un yaptığı toplantıya konuşmacı olarak Yönetim Danışmanı Mehmet Kocair, Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Çağlar, Sivil Aktivist Figan Erozan katıldılar. Toplantının son bölümünde şair Küçük İskender bir şiir dinletisi sundu.

Tarihi çok eskilere dayanan fiziksel gettolaşmanın, önce zor ve baskıyla yapıldığını, daha sonra insanların korunma içgüdüsü ve dayanışma amaçlı olarak kendi gettolarını oluşturduklarını belirten Ayhan Ongun, asıl tehlikeli olanın ise kafaların içinde oluşan gettolar olduğuna vurgu yaptı. “Kendimizi korumaya almak amacıyla etrafımızda oluşturduğumuz duvarlar zaman içerisinde bizleri esir alıyor” diyen Ongun, toplumu yönetenlerin bu durumlara önlem almak yerine bu durumdan siyasi ve iktisadi rant elde etmeye çalıştıklarını iddia etti.

Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Çağlar ise konuşmasında, gettolaşmanın nedenleri ve bundan kurtulmak ya da toplumda kabullenir duruma getirilmesi için sivil toplum kuruluşlarına çok büyük görev düştüğünü söyledi. Yaşamdan örneklerle, özellikle de ülkemize gelen mültecilerin entegrasyonuna dikkat çeken Çağlar, onları öteleme yerine sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı da olan Figan Erozan ise konuşmasında özetle şunları söyledi;

“Aslında önyargılar bizim tarafımızdan oluşturulmuyor. Bizi yönetenlerin kutuplaştırıcı, ayrımcı politikaları sonucu bizler öğretilmiş çaresizliklerimizle baş başa bırakılıyoruz. Kadınlar gettolaşmadan en çok etkilenen kesim ve biz kadınların bize had bildirmeye kalkanlara hadlerini bildirmemiz gerekiyor. Bizleri anne ve eş olarak tanımlayan erkeklere inat kadın kimliğimizi öne çıkararak, yaşamın her alanında varlığımızı ve güzümüzü göstermek zorundayız” dedi.

Yönetim Danışmanı Mehmet Kocair’de konuşmasında yalnızca savaşlar sonunda ya da baskılar sonucu göç etmek zorunda kalmış insanların olduğu gettolar söz edilemeyeceğini, eğitimli kesimlerde ve varsıl bölgelerde de gettolaşmanın artarak devam ettiğini, bunun önüne geçebilmek için bilimsel bilgiden azami yararlanmak gerektiğini ifade etti. Gelişen teknolojinin de bilişim çağında iletişimi etkilediğini, insanların teknolojinin esiri haline geldiğini ve düşünsel gettolara mahkum kaldıklarının altını çizen Kocair, kimi zaman toplumsal çeşitlilik açısından yararlı bile olabilecek gettoların, bireyselleşmesi durumunda tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Programın son bölümünde ise yaşamını Bodrum’da sürdüren ünlü şair Küçük İskender, kendi şiirlerinden oluşan bir performans sergiledi. Özellikle ‘Mayıs Giremez’ kitabından okuduğu şiirlerle dinleyenleri büyüleyen usta şair, her türlü gettolaşmanın karşısında olunması gerektiğini, sanatta ve sanatçılar arasında da bu tür gettolaşmanın ne yazık ki azımsanmayacak boyutta olduğunu söyledi.
Konuşmacılara bu yılki etkinliğin onur ödülünü alan İsa Çelik adına hazırlanmış bir etkinlik kitabıyla birlikte birer anı belgesi verilen toplantı, toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye İkincisi Oldu

Bodrum’a ikinci kupa 20-25 yaş - 75 kg kategorisinde yarışan ve Çağdaş Holding’in desteklediği Bodrum Team sporcusu Batuhan Güngör tarafından...

Kapat