İlginizi Çekebilir

“Sahil Kentlerinde Çatı Üstü Kurulumlar Projesi”

 

Bodrum Belediyesi ve Günder tarafından projelendirilerek Avrupa Birliği Hibe Fonu’ndan destek almaya hak kazanan “Sahil Kentlerinde Çatı Üstü Kurulumlar Projesi” hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.

Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminere Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, GÜNDER Proje Koordinatörü Gamze Esener, Sunvital Enerji Teknoloji Direktörü Tamer Durmayaz, Bodrum Belediyesi meclis üyeleri ile birlikte STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Seminerin açılışını yapan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, “Bodrum Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon adına Halikarnas Balıkçısı’nın engin hoşgörüsü ile hepinizi selamlıyorum, merhaba. Bodrum Belediyesi ve GÜNDER ortaklığı ile Kasım 2016 tarihinde Sahil Kentlerinde Çatı Üstü Kurulumlar Projesi ile Avrupa Birliği hibe programına başvuru yapılmıştır. Proje değerlendirme süreci sonunda söz konusu projemiz, 49 bin 712.20 Euro hibe almaya hak kazanmıştır ve Eylül 2017 tarihi itibarıyla da uygulamaya alınmış olup uygulama süresi 10 ay olarak planlanmıştır. Uygulama alanı da Bodrum olan proje kapsamında güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştırıcı çeşitli faaliyetler yürütülecek. Baktığımızda, dünyada sürekli artan enerji ihtiyacı ve bunu karşılamada mevcut enerji kaynaklarının yetersiz kalması, alternatif enerji kaynakları ile ilgili arayış ve bu kaynakları geliştirme çalışmaları artmıştır. Bu nedenle enerji üretiminde yeni yollar aranırken ritim değişikliğine sebep olan unsurlar ortadan kaldırılmaya ve yenilenebilir enerji kaynaklarına Bodrum Belediyesi olarak da öncelik vermekteyiz. Güneş enerjisinin potansiyelinin yüksekliği, kullanımının kolaylığı, çevre dostu ve yenilenebilir olması sebebiyle diğer enerji kaynaklarına göre daha yaygınlaşabilir olması gerektiğine inanıyoruz. Çatı sistemleri ile güneş enerjisinden elektrik üretme konusunda ilgili kurumların bilinçlendirilerek çevre ve ekonomiye katma değer yaratılması ve iklim değişikliğinin olumsuz etkileri en aza indirilmesi de projemizin genel amaçları arasındadır. Proje kapsamında örnek olması sebebiyle Bodrum Belediyesi Konacık Zabıta Müdürlüğü hizmet binamızda güneş enerjisi çatı sistemi uygulaması gerçekleştirilecektir. Bu uygulamanın hizmet binalarımızda kullanımının artırılması temel hedefimizdir. Bu doğrultuda ilgili proje hakkında daha önceki açıklamalarımda da belirttiğim gibi belediye öz kaynağımız ile finanse edeceğimiz Ortakent İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çatısında ve Bitez Pazaryeri çatısında güneş enerjisi sistemleri projelendirilmiş olup çok yakında onların da uygulamaları başlayacaktır. Burada ürettiğimiz enerjiyi de kendi tesislerimizde kullanacağız. Belediyecilik bir ekip işidir. Bu projenin oluşmasında emeği bulunan konuşmacılara ve siz katılımcılara şahsım ve Bodrum Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon’un adına teşekkür eder seminerin verimli geçmesini dilerim.” dedi.

Faruk Telemcioğlu’nun “Güneş Enerjisinin Önemi ve Güneş Enerjisi Mevzuatı”, Tamer Durmayaz’ın “Çatı Üstü Sistemleri Kurulumu” ana başlıklarındaki sunumlarının ardından seminer soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Otomobil ile çarpışan motosikletin sürücüsü öldü

MUĞLA'nın Dalaman İlçesi'nde, kavşaktan çıkmak isteyen Yakup Toraman idaresindeki otomobille çarpışan motosikletin sürücüsü Ömer Lütfü Sunar hayatını kaybetti. Kaza, saat 18.00...

Kapat