Emlak

Türkiye’de üç boyutlu ev üretimi başlıyor!

 

Nef konut inşasında iki ay sonra üç boyutlu yazıcıyla ev üretimine başlıyor. Peki 3D yazıcı ile konut inşası nasıl hayata geçirilecek?

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, gayrimenkul sektörünün birinci ve ikinci sanayi devrimlerini yaşamadığını, konutların yüzde 87’sinin halen insan gücüyle üretildiğini söyledi. Dördüncü sanayi devriminin konut sektörünü çok etkileyeceğini ifade eden Timur, yakın bir gelecekte evlerin endüstriyel olarak başka bir yerde üretilip yerinde birleştirileceği bilgisini verdi.

“İki ay sonra 3D yazıcıyla ev üretimine başlayacağız”

Erden Timur’a göre, bu durum konut sektörüne kalite standardı ve hız kazandıracak. “Dünyada parasını verip de üç yıl beklenilen veya imalatı üç yıl süren bir ürün yok. Müşteri üç yıl bekliyor, biz de yetiştirmek için üç yıl gece gündüz çalışıyoruz.” diyen Timur, “Bu durum şu anda dünyanın her yerinde böyle sadece Türkiye’de değil. Artık yakın gelecekte konutlara hızlı ulaşabileceğiz.” dedi.

Timur, yaklaşık 4 yıl önce sektörle ilgili Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını anlatarak, “Önümüzdeki çeyrekte, yani iki ay sonra 3D yazıcıyla ev üretimine başlayacağız. Önce prototip olarak üretilecek. Hemen akabinde yine aynı dönemde 3D yazıcıyla binalarda kullanılan asma tavan gibi inşaat malzemeleri üreteceğiz. 3D yazıcıyla ev üretimini Hollandalı bir firmayla yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Yenilenebilir enerji konusunda da çalışmalar yaptıklarından bahseden Timur, “Yenilenebilir enerjide güneş panellerini bina cephe elemanı haline getiriyoruz. Onu şimdiki projelerimizin birçoğunda başlatıyoruz. Yeni başlattığımız bir proje. Örneğin cephede normal duvar görüyorsunuz ama o bina kendisi güneş enerjisinden elektrik üretiyor. Hem tasarımı çok şık hem de binaların genel giderini düşürüyor. Bu da çok önemli. Aidatları düşürecek.” diye konuştu.

Deprem erken uyarı sistemi

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, yaptıkları çalışmalar içinde en önemlisinin deprem erken uyarı sistemi olduğunu ve bu çalışmaya üç yıl önce başladıklarını söyledi. Nef, deprem erken uyarı sistemini Uzakdoğulu bir firmayla geliştiriyor. Konuyla ilgi olarak Erden Timur’un açıklamaları şöyle:

“Uzakdoğu’da deprem için en önemli güvenlik sistemi erken uyarı. Binaların sağlamlığı çok önemli fakat ne tip şiddetinde, ne kadar uzunluktaki bir depremle karşı karşıya kalınacağı bilinmediği için erken uyarı sistemi en fazla önem verilen konu. Teknolojik bir sistem, binalarımızda 1,5-2 dakika öncesinde deprem olacağını uyarabiliyor. Bu çok önemli bir vakit. Binaların boşaltılması için çok önemli bir zaman sağlıyor. Deprem erken uyarı sistemini uygulamaya başladık ve bundan sonra tüm yeni projelerimizde istinasız uygulayacağız. Bu sistem yönetmeliğe konulup bir zorunluluk haline de getirilebilir. Diğer teknolojilerin hepsi konfor veya hayatımıza bir kolaylık sağlıyor ama bu teknoloji yaşam güvenliğiyle ilgili olduğu için çok önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Alıcı bulamayan satılık ev ilanları için 7 öneri!

Gayrimenkul danışmanlarının çok iyi bildiği gibi, bu işi ne kadar zamandır yapıyor olursa olsun satışını yaptığı her mülkten öğreneceği yeni...

Kapat