Kültür&Sanat

Bodrum’daki izleyiciyle buluşuyor.

 

Nisan  ayı etkinlikleri çerçevesinde, 13.04.2018 Cuma günü saat 19:00’da  Halikarnas BOFSAD derneği eğitmenlerinden Serkan TURAÇ   KARANTİNA / TAHAFFUZHANE  isimli   Fotoğraf ve Video Sunumları  ile katılımcılarla birlikte olacak. Serkan Hoca’nın  gösterileri ve söyleşisine tüm Fotoğraf ve Sanatseverler  davetlidir.

KARANTİNA / TAHAFFUZHANE
Fotoğraf ve Video Sunumu

Fotoğrafçı, yönetmen Serkan Turaç yeni bir sunumuyla Bodrum’daki izleyiciyle buluşuyor.
13 Nisan Cuma 2018 saat 19.30’ da Oasis gösteri salonunda Halikarnas BOFSAD’ın davetlisi olarak Bodrum’da bir gösteri yapacak. Karantina/Tahaffuzhane ismini taşıyan gösteri; Osmanlının hastalıkları yok etmek için kurduğu Karantina adasının Tahaffuzhanelerini konu alıyor.
Gelin dilerseniz tahaffuzhane’nin sözlük anlamına bir bakalım. Yolculuk sırasında, yolcuları ve personeli arasında bulaşıcı hastalık görülen gemilerin karantina sürelerini geçirmeleri, gerekli sağlık önlemlerinin alınması ve hastaların iyileştirilmesi için, büyük limanlara yakın kıyılarda kurulmuş olan sağlık kuruluşu. Dünyada görülen büyük hastalıkların Baş gösterdiği dönemde(Kolera, veba, tifo, tifüs, çiçek, sarı humma,) yayılmasını önlemek için Osmanlı imparatorluğunun kurmuş olduğu bu yapıyı fotoğraf gösterisinde izleme şansı bulacaksınız.
O dönemdeki Tahaffuzhaneler Karantina adalarında ya da kıyı bölgelerinden bulunuyordu. Günümüze de halen bu yapılara rastlamamız mümkün. Dünyada bu güne kadar ayakta durabilen Karantina adasının biriside Türkiye’dedir. Dünyada Amerika ve Hırvatistan’da bulunan karantina adasındaki tahaffuzhaneler korunamamıştır. Ülkemizdeki ise halen ayakta buran bir yapıdır.
Bu özel çalışmayı 13 Nisan Cuma Günü saat 19.30’ da Oasis’te istemeniz mümkün.

Serkan TURAÇ

EFIAP/b, GPU Hermes, Hon.SSS

1977 İstanbul doğumlu. Öğrenimini Halkla İlişkiler üzerine yaptıktan sonra ikinci okulu olan Anadolu Üniversitesi Fotoğraf ve Kameramanlık Bölümünü bitirdi. 1992 yılında Fotoğrafa yerel bir gazetede başladı. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Birçok dergi ve gazete için fotoğraf üretti. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi, gazete ve internet sitesinde yazıları ve de fotoğrafları yayımlandı. Yurtiçi ve yurtdışında karma fotoğraf sergilerine katıldı. İmza atmış olduğu biri belgesel olmak üzere kısa ve uzun metraj filmlerde çeşitli görevler aldı. Yönetmenliğini üstlendiği “Not” isimli Kısa filmi 2016 yılında çekti. Şirketler için Tanıtım Filmleri ve fotoğrafları çekiyor. Ödüllü Afiş, DVD ve Kitap kapak tasarımları bulunmaktadır. Fotoğraf sergilerinin yanı sıra görsel fotoğraf sunumları hazırladı.

Danışmanlığı altında birçok fotoğraf sevdalısına ışık tuttu. Yürüttüğü projelerde fotoğrafçılar yetiştirdi. İstanbul Fotoğraf Günlerinde ve çeşitli fotoğraf organizasyonlarında görevler aldı. Fotoğraf kitaplarının danışmanlığını üstlendi.
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK’da dört yıl Başkan Yardımcılığı görevinden sonra 2013-2015 döneminde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. İFSAK dergisinde Yazı işleri Müdürlüğü ve yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu.
Küratörlüğünü gerçekleştirdiği ve 2016’da Türkiye’de ilk kez yapılan Hareketli Fotoğraflar Sergisi FOTOMOTION, ikisi uluslararası festival olmak üzere 4 ayrı sergi salonunda izleyici ile buluştu. En son özel bir çalışmayla Dünya Su günü kapsamında sergi, söyleşi, kitap ve gösteri hazırladı. Bodrum Kısa Film atölyesini kurdu. İFSAK ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun eğitim kitaplarında görev aldı. Çalışmalarını Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sürdürmekte.
Özel kurumlara, üniversitelere, derneklere, fotoğraf kulüplerine rehberlik görevini sürdürürken bununla birlikte İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesinde bilirkişilik yapmakta, Ulusal ve Uluslararası (FIAP-UPI-PSA) alanda düzenlenen pek çok yarışmada fotoğraf ve sinema dallarında jüri üyeliği bulunmaktadır.

İstanbul Fotoğraf Müzesinde seçilmiş olan koleksiyon sergisinde bir eseri ile yer aldı. Özel bir firmada Görsel Danışman olarak çalışman ve fotoğraf ile video çalışmalarına devam eden Serkan Turaç, Türkiye’de, İFSAK, BÜFOD, BODRUMART, üyesi Sille Sanat Sarayı’nın, Muş Fotoğraf Sanatı Derneği’nin ve Halikarnas BOFSAD’ın Onur Üyesidir.
Yurtiçi ve yurtdışındaki fotoğraf yarışmalarında çeşitli dereceleri bulunmaktadır. FIAP Uluslararası Fotoğraf Sanatı Fedarasyonu (Fédération Internationale de l’Art Photographique) EFIAP/b unvanını, GPU (Global Photographers Union) ZEUS unvanını taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Kaza, maddi hasarla atlatıldı. 

Bodrum’da sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği hafif ticari araç devrildi. Kaza, maddi hasarla atlatıldı. Bugün sabah saatlerinde Bitez Mahallesi Adliye Caddesi...

Kapat