İlginizi Çekebilir

Küdür Yarımadası Temizlendi …

 

Bodrum’un son kalan mera alanlarından doğa harikası Küdür Yarımadası, bu pazar harika bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Decathlon mağazasının sponsorluğunda, Bodrum Belediyesi, Bodrum Kaymakamlığı Karia Rotary Kulübü Bodrum Kent Konseyi Küdür Meclisi, TURMEPA, TEMA, Gümüşlük Sanat ve Çevre Derneği ve Bodrum Çevre Platformu desteğiyle gerçekleştirilen Küdür Yarımadası doğa temizliğine Gümüşlük ve Yalıkavak’tan öğrenciler katıldı.

Bodrum’un hayvancılık için son kalan meralarından, Akdeniz foklarının ve pek çok deniz canlısının üreme ve yaşam alanı olarak bilinen, doğal ve arkeolojik SİT bölgesi Küdür’de buluşan dernekler ve öğrenciler, sahil yolunu baştan aşağı çöplerden arındırdı. Etkinliğe Bodrum Belediye Meclis üyelerinden Mustafa Saruhan ve Cafer Doğan’ın yanı sıra, Küdür mevkiini bundan 30 sene önce ağaçlandıran Yalıkavak’ın Hababam Takımı da katıldı.

Son dönemde imara açılması. SİT derecesinin değiştirilmesi ve tahsis amacının değiştirilmesi girişimleriyle gündeme gelen Küdür için bir de imza standının açıldığı etkinlik, sabah saat 10.00’da başladı.

Organizasyona destek verenlerden biri olan Yalıkavak’ın son belediye başkanı Mustafa Saruhan öğrencilere hitap ederek “Sizden ricam manzarayı görün, paylaşın. Bugün burada bir temizlik etkinliği yapacağız ama bilmelisiniz ki önemli olan kirletmemek. Bazı şeylerin dönüşü çok zordur. Yok olan doğa da bunlardan biridir. O nedenle yaşadığınız çevreye ve doğaya sahip çıkın” diye konuştu.

Bodrum Kent Konseyi Küdür Meclisi adına bir konuşma yapan Çiğdem Erko da etkinliğin gerçekleştirildiği Küdür yarımadasının doğal sit alanı olan 4 bin 300 dönümlük bir alan ile 1. Ve 3. Derece arkeolojik SİT alanı olduğunu hatırlatarak, Akdeniz foklarının üreme ve yaşam alanı olarak da bilinen bölgenin, dünyanın önemli koruma bölgelri arasına alındığını belirtti. Erko, muhteşem bir doğal limana sahip Küdür’ün son dönemde yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek “Var olan her şey önce burada yaşayanlarındır. Bu nedenle gelecek için planlanan her türlü projeden haberdar olmak, fikir ve öneri getirmek, itiraz etmek gibi haklarımızı kullanmakla yükümlüyüz” diye konuştu.

Karia Rotary Başkanı Aliye Muslu da bu etkinliğe destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Çok heyecan verici bir organizasyon oldu. Doğayı korumak ve çevre Rotary’nin projelerindendir. Amacımız, bu bölgenin imara açılmaması konusunda farkındalık yaratmak” dedi.

Grup konuşmaların ardından, çöp temizleyerek sahile doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 2 kilometrelik bir rotayı takip eden öğrenciler daha sonra sahil kenarını atıklardan arındırdı. Temizliğin ardından sahilde dinlenen çocuklar ve diğer katılımcılar voleybol oynayarak ve müzik dinleyerek hoş vakit geçirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Görme Engelli Çocukların ‘Göz’ü Oldular

29 Nisan 2018 Pazar günü Bodrum’da düzenlenen ‘’5.Global Run’’ etkinliğine Bahçeşehir Koleji Bodrum Kampüsü de katıldı. Global Run Holding’in Parıltı...

Kapat