Emlak

Mayıs satışında fiyat indirim kampanyası ve tapu harç indiriminin etkisi yok

 

Mayıs 2018’de tüm Türkiye’de 119.655 konut satışı gerçekleşti. Yılın ilk dört ayında düşüş kaydeden konut satışlarında yılın ilk artışı Mayıs ayında gerçekleşmesine rağmen kampanyaların etkisi sınırlı oldu.

Mayıs ayı konut satışı ve kampanya etkisi

Konut piyasasına hareket kazandırmak için bu yılın ilk ve en büyük kampanya hareketi mayıs ayının ortalarında başladı. 10 Mayıs 2018 itibariyle indirimli uygulanan konut kredisi kampanyasını, 15 mayıs itibariyle GYODER, KONUTDER ve İNDER kampanyası takip etti. Yüzde 20 indirim ve 120 ayda 0,98 faiz oranı ile sağlanan kredi ile tamamlanan Mayıs ayında; geçen yılın aynı ayına göre %2,7 artış kaydetti.

Mayıs ayı konut satışlarını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla değerlendiren; İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman; Mayıs ayı konut satışlarında faiz ve harç indiriminin etkisinin görünmediğini paylaştı.

Ahmet Büyükduman, paylaşımında, “MAYIS AYI KONUT SATIŞLARINDA FAİZ DIŞINDA FİYAT VE HARÇ İNDİRİMİNİN ETKİSİ GÖRÜNMÜYOR. Eğer harç ve fiyat düşüşünün etkisi olsaydı diğer satışların işgünü etkisinin üzerinde bir artış göstermesi gerekirdi. Mayıs ortasında başlayan faiz düşüşü toplam satışları %6 etkilemiş.” bilgisini veriyor.

Gayrimenkulhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
İsmail Köybaşı Bodrum’da

Fenerbahçe'nin deneyimli sol beki İsmail Köybaşı, Muğla'nın Bodrum ilçesinde antrenman yapıp, küçük futbolcuların maçını takip etti. Bodrum'un Göltürkbükü Mahallesi'ndeki bir...

Kapat