Güncel Haber Mustafa Gündoğ Yazarlar

Bu Meclisten Başkan Çıkmaz!

Bodrum Belediye Meclis Toplantısı müdavimi olarak, herkese toplantılara katılmayı öneririm, en azından sıcak aylarda içerisi serin ,soğuk aylarda sıcak oluyor. Başkan arada bir çay ikramı da yaptırıyor. Ayda bir de olsa değişik bir ortam iyi gelebilir, merak etmeyin fazla vaktinizi almaz.

Gündem maddeleri ve hoş geldiniz merasimi olmasa, girmenizle çıkmanız arasında 10 dakika ya sürer yada sürmez, sadece salonda veya dışarıda hasret giderici sohbetler biraz zaman alabiliyor.

Bu aralar, fazla ilgi gösterilmiyor meclis toplantılarına, neden ilgi gösterilsin ki ; “Gündem maddeleri, oyluyorum, oldu da bitti maşallah Bodrum için iyi olur inşallah” gibisinden her şey oldu bitti ye getirilmekte.

Gündemin, enine boyuna tartışıldığını falan sanmayın, ya da sanıp mutsuz olmayın. Dostlar alış verişte görsün, yasa emretmiş, adettendir diyerek yapılan toplantılar. Hararetli tartışmalar olacak sanıyorsunuz, Başkan klimanın ısısını düşürüyor kimsede hararet falan kalmıyor veya hararet düşürücü olarak çay ikramıyla yumuşatılıyor konuşmalar.

Temmuz ayı toplantısında önemli gibi görünen iki gündem maddesi vardı. Gündemin birinci maddesi, mülkiyet sahipleri tarafından talep edilen, denize iskele yapılabilmesi için, Bakanlık’ın Belediye’den görüş sorması idi.

Gündem maddesi şu şekilde;

  • İlçemiz Eskiçeşme Mahallesi, Asarlık Mevkii, 931 ada, 4 ve 5 parsellerin, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan bir kısım alana yönelik hazırlanan, İskele Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifine ilişkin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilecek kurum görüşümüzün görüşülmesi. (İmar ve Şehircilik Müdürlüğü

Mecliste, İmar müdür vekili tarafından başvuru metni ve imar komisyonu raporu okundu, oylamaya geçmeden önce,

Meclisin önde gelen muhalif meclis üyesi Şakir Açıkgöz, söz alarak iskele hakkında bilgi istedi.

Soru ;” İskele yapımı için ne amaçla izin istenmekte, denize girmek amaçlıysa 25 yıldır oradaki mevcut otelden denize nasıl giriyorlardı. Bu iskeleye onay şart mıdır?”

Belediye Meclis Başkanı yanıtladı ; “Sahilde bulunan kayalıklarla ilgili olsa gerek ,sanırım öyle oylamaya sunuyorum kabul edenler, etmeyenler, kabul edilmiştir. “

Av. Şakir Açıkgöz’ün sinsice sorusuna, başkan açıklık getirmiş hepimiz rahatlamıştık, maazallah o kayalıklardan turistler denize nasıl girecekti?

Her şey Bodrum için

İskele yapılacak kayalıklar

Gel gelelim gündemin ikinci maddesine ;

  • İlçemiz Akyarlar Mahallesi, (Aspat Kalesi ve Çevresi- Pamuklu Tepe ve Çevresi- Termera Antik Kenti ve Çevresi) Koruma Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı” teklifinin görüşülmesi.

Yine, imar müdür vekili gündem teklifini ve imar komisyonu raporunu okudu tam oylama yapılacaktı ki; Meclis üyesi Süleyman Mazı söz istedi ve sordu ,aslında soru sormadı meramını anlattı.

Süleyman Mazı ; “Bu plan teklifinde, önceki plana göre neler değiştiğini bilemiyoruz. Bu konuda tarafımıza bilgi verilse ve bir dahaki meclis toplantısında gündem yapılsa daha iyi olmaz mı?” dedi

Mutlu olduk, imar plan değişikliğinde konuya açıklık getirilmeliydi…

Ve imar komisyon başkanı söz alarak, derin bilgisiyle hem Süleyman Mazı’yı, hem diğer meclis üyelerini, hem de benim gibi hariçten gazel okuyanlara ders verecek açıklamayı yaptı. Kendisinin haklılığına şahit olduk ,nede olsa okumuş adam .

Verdiği Yanıt ;

“Çok önemli bir değişiklik yok, daha önceki bütünleştirme planının bir parçası, zaten biz yetkili değiliz “Anıtlar kurulu”yetkili ( Kültür Varlıkları Koruma Kurulu demek istediniz sanırım ), onlar karar verecek bizim yetkimiz yok.” dedi.

Vallahi billahi ! böyle dedi.

Okumuş adam nede olsa, zaten Bodrum imarıyla ilgilenen okumuşlar ODTü lü, ne diyeceğiz memleketin tüm aydınları oradan çıkıyor. Diğerleri kim diyeceksiniz. Bütüncül planı yapan Semray Kutlay, diğeri de imardan sorumlu Başkan danışmanı, önceki dönem meclis üyesi .

Gerisi laf

Sayın komisyon başkanına sormak isterdim;

-Yetkili siz değilseniz imar plan değişikliği neden Belediye Meclisi’nde gündem yapıldı?

-Siz hiç “Anıtlar Kurulu”‘nun ( Kültür Varlıkları Koruma Kurulu )plan yapıp onayladığını gördünüz mü?

-Bütüncül planın bir parçası olan gündem maddesi, daha önce Büyükşehir Belediyesine yollanan bütüncül planda, bütün olmadan mı gitmişti?

-Bütüncül planın bu parçası, neden zamanında yapılarak diğer planla Büyükşehir Belediyesine gönderilmedi?

-Planlama yetkisinin Büyükşehir Beledisine ait olduğunun farkında mısınız?

-Daha öncede Büyükşehir Belediyesi yetkisinde olan planların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmesi olayında dahliniz var mı?

-Neden konu imar olunca her şeyi geçiştirmeye çalışıyorsunuz?

Bunlara yanıt verilirse sevinirim, ama yine yanıt verilmeyecek, ”Söz gümüşse ,sukut altın” diyerek, “Ee bebeğim eee ,uyuşunda büyüsün “ taktiklerini devam ettirecekler.

(Aşağıdaki fotoğraf sosyal paylaşım sitesinde yayınlandıktan bir süre sonra yayınlayan tarafından kaldırılmıştır,yayından kaldırıldığı için dikkatimi çekti konu Aspat olunca paylaşayım dedim.)

Aspat’ta temel atma merasimi

Konu Aspat’tı planlamayı yapan kimdi ve neyi planladı? Bodrum’da planlama değil ,planlamama yapılmaktadır. Son 4 yıl içerisinde yapılan ve yapılmak istenilen değişikliklere bakın, göreceksiniz ki birbirlerini ağırlamaktan öte gitmeyen bir Bodrum Belediye Meclisi.

Bu meclisten; başkan çıkmaz, çıksa da bundan farklı olmaz.

Olup bitene göz yumulurken, yarın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı düşünen Kocadon’un yerini alacak, başkan adaylığına hazırlanan bazı meclis üyeleri ,eğitimlerini iyi alarak bu meclisten mezun olduklarından, yapacakları da bunlardan farklı olmayacaktır.

Pir Sultan’a hak vermemek elde değil….

Uyur idik uyardılar,
Diriye saydılar bizi.
Koyun olduk, ses anladık,
Sürüye saydılar bizi.

One Reply to “Bu Meclisten Başkan Çıkmaz!

  1. Sevgili Gündoğ, Bu meclisten başkan çıkmaz diyorsun ama altı adedi şimdiden belli olmuş bile. Canım senin kastettiğin gibi olmasa bile bendeniz bunlardan birini şimdiden işaretledim. T.U. Bir kaç zamandır kaçak izinlerinin veriliş şekli, izin alanları yurttaş aleyhine yönlendirme, Ekonomi, Yurttaş, hemşehri ziyaretleri, Törenlere gururlu ve kibirli olarak yandan yönden başkan adına katılma ve benzeri konularda kendini epeyce eğitti. Bu durum başkanlık için aday olmaya yetmez mi Bence yeter Sen de bu konudaki yazacaklarını biraz ayarlayıver gari (!) Bu kadarı da senden olsun .Olmaz mı?…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
12 Yaşındaki Çocuğa Hırsızlık Yaptırıyorlar

Bodrum’da 12 yaşındaki bir çocuğa plajlarda ve bazı mekanlarda vatandaşların çantalarını çaldırttıkları iddia edilen 2 şahıs, polisin takibi sonucu yakalandı....

Kapat