Güncel Haber Yazarlar

Ballı Siyaset Serüveni

 

Ballı lafı halk söylemidir. Şanslı demek anlamında kullanılıyor. . Bize kalırsa Bodrum’un en ballı kişilerinden biri de Belediye Başkanımızdır.

Kocadon, 1999 yılından 2009 yılına dek Ortakent beldesinde Belediye Başkanlığı yaptı. Beldesini makyaj güzeli yapmayı başardı ama,  2007 yılına gelindiğinde işler değişti. Ortakent halkı, seçim dönemi yaklaştığında ondan desteğini çekme işaretleri vermeye  başladı.  O yılda Belediyeler Birliğinin toplantısının serbest söyleşi aşamasında Sayın Mazlum Ağan , 2009 yılında yapılacak seçimde  adaylığını koymaya pek niyeti olmadığını ima etti. Kocadon  bu lafın üzerine bir iki hafta sonra Bodrum Belediye Başkanlığı için adayım açıklamasını el altından yayma aşamasına aktardı. Yapılan seçimlerde çok az farkla da olsa kazandı. Görev sürecinde onu en çok etkileyenin Mehmet Ağar olduğunu hissettirdi ve de zaman, zaman andı ve öykündü.

2014 yılına gelindiğinde CHP onun seçilmesinin ve başarısının daim olacağı vehmine kapıldı. Aslında partiyi bu moda sokan da iki milletvekili olduğu herkesçe bilinip dillendirilen bir gerçektir.  Partiye alınmasaydı yine kazanır mıydı . Bize göre genel göstergeye göre asla. CHP onun, ballılıgına bal kattı.

Bu aşamada liberalizm  egemenliğinin Bodrum’un 650 km2 lik alanında başlamasının da önü açılmış oldu.. Bu olgu aynı zamanda ballıgın ikinci aşamasını da anlatmaktadır.Bu aşamadan sonra oportünizm gündemin ana  ve dominant unsuru haline geldi  ve işlerlik kazandı.

2019 yılına geliyoruz. Bize ve sokaktaki adama göre Kocadon ve dolayısıyla CHP inişe geçti. Son  seçimde yine %7 oranında oy kaybedildi. Halk artık açıkça olumsuzlukları, aykırılıkları  seslendiriyor.  Bu durum Kocadon tarafından da, etrafının abartılı sonuçlar sunumuna karşın net olarak saptanmış görünüyor. Bu nedenle yeniden harekete geçmek gerekiyordu.

Önceleri söylediği AKP ye olumlu bakıyorum  lafı hiç itibar görmemişken Bodrum yarımadasına göz diken iktidar Kocadon aracılığı ile duruma hakim olacağı kanısına varıp İç İşleri Bakanını nedensiz  gönderiverdi sanki. Kocadon da  onu, gelenekleri ve usulü hiçe sayarak ziyaret ediverdi.  Bir anlamda bu buluşma bu günkü tablonun miladı oldu.

Bu olguyu, Bodrum Gündem sitesindeki köşemde : “Kocadon çıktı yola hayırlı ola.”  Başlığıyla  dillendirdim.  Yazı o sitedeki son yazımdı ve 18 Nisan 2017 tarihliydi. Tıklayan 3610 kişi arasında fikrime katılmayanlar da oldu. ama genelde onaylandı.

Bir taraftan AKP ile destek temasını sürdüren Kocadon, diğer taraftan resmi  bayramlara katılmasa da Sayın Kılıçdaroğlu’nun toplantısına katılmayı  ihmal etmedi. Ancak Kılıçdaroğlu’nun yanında Osman Gürün’ü yuhalatması  pişmekte olan aşa soğuk su katmaya benzedi.  Umut kırdı ama bu arada ballılık yine de sürdü.

Muharrem İnce Cumhurbaşkanı adayı oldu ,Uşak toplantısına acele yetişenlerden biri de Kocadon’du. Ama seçim sonuçları İnce için ağır bir yenilgiyi gösterince Kocadon umudu da kırıldı.

Bu sıralar yandaş medyanın organizasyonu olduğuna kesin olarak inandığımız bir oluşum gerçekleşti.  Yandaşlar, söyleşi için bir eleman göndermiş Kocadon’a. Olayı  Gündoğ’un sitesinde okuduk. Ne hikmetse akşamüzeri Cumhuriyet gazetesinin sitesinde de görüldü.

Söyleşi çanağındaki  sorular tek tip. Erdoğan’a övgü. Tek adam yönetimin erdemleri ve sorulan soruların içeriğindeki Kocadon’a verilebilecek destek. Karşılığı mı, yakında belli olur. Ama merak etmeye de gerek yok. Kocadon şöyle bir kenara, Ballı yükleniciler 650 kilometre karelik yarımada işgaline.

Verilen yanıtlarda tek bir söylem var, hem de iki kez yinelenen : “Sizinle olmaya hazırım!”

Tek adamlık övgüsü ön plana çıkıyor ve başarıların temelinde de bunun olduğu özenle vurgulanıyor Erdoğan başarısını , “İstanbul’a ihanet ettik. Tümcesi ile tam yargı olarak sundu. Kocadon’un başarısını ise, kardeşimiz Gündoğ, 22 Temmuz (orak ayı) tarihli köşesinde “Şaka gibi ödül”  başlıklı yazısının, “Merak ettim” kısmında  çok net ve ustalıkla anlatmış. Okunmasını öneririm.

Sevgili Kocadon’un söylediklerine bakıyoruz Tek adamlık, sağa duyulan hasret (ama sılaya değil) . Belediyeler yasasını hiç okumamış 5393 YASA ONUN İÇİN DEMEK Kİ HİÇ HÜKMÜNDE. Yani ölü doğmuş.

Meclis üyeleri, kendilerini yok sayma yetkisini ilk başta kendisine sundukları için  hakkını kullanıyor demek ki…5 yıldır partiyi içine sindirememe nedeniyle  mensup olduğu partililerden CHP’ liler diye bahsediyor.

Tahminimize göre  belli yerden talimat alan yandaşlar Kocadon’ bir pusula göndermiş ve mutlaka biat istemişler. O pusulada AKP’ nin %l9 oyu üzerine MHP nin %5 ini ve kendisinin CHP den getireceği  varsayılan %20 eklenince  301 bin oyla Büyükkent Belediye Başkanı olacağı garantisi verilmiştir.

O söyleşide Kocadon’un bir büyük hatasını saptamak olanaklı. Kocadon hiç kimsenin kendisine benzetilmesinden nasıl hoşlanmazsa, Tayip hiç hoşlanmaz üstelik böyle yapanı cezalandırır. Belediye Başkanlığında eşit olduklarını ima etmek başına iş açabilir.

Sevgili Kocadon’un bilmesi gerekir ki, Evrensel literatürün, siyasal, sosyal, ve yönetselliğini anlatan sahifelerinde tek adamlıkla ilgili ciddi hiçbir konu yer almaz. Çünkü o anlatım diktatörlüğü anlatır. Diktatörlerin bu konudaki hırs ve cehaletleri ise kötü sonlarını hazırlamıştır.

Ayrıca AKP tarafında herkes haddini bilmeli gerekir. Bu aşamada hiçbir AKP li kendini Tayyip’le denk tutamaz.

Böyle bir CHP, Böyle İl, ilçe ve de Genel Merkezi , ayrıca böyle bir Belediye Meclisi olduktan sonra Kocadon’un ballılığına bu aşamada bir halel geleceğini sanıyoruz…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Suda Boğulmaya Karşı Hayat Kurtaran 7 İlk Yardım Önerisi

Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirmesiyle birlikte serinlemek için deniz, havuz, nehir, göl gibi alanların tercih edilmesi bazı riskleri de beraberinde...

Kapat