Güncel Haber

Bodrum CHP’den Kocadon’a Tepki…

 

CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un Sabah gazetesine verdiği röportajla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Başkan Kocadon’un talihsiz bir açıklama yaptığını ve sözlerinin kendisini bağladığını ifade eden Seymen, “Partimizin bir belediye başkanının, partisini bir başka parti ile mukayese etmesi ne hakkıdır nede haddidir. Bu talihsiz açıklamaları düzeltecek ve doğruları anlatacak olan belediye başkanımızdır. Umarız bunu yapar. Yapmazsa da siyasi sonuçlarından herkes payına düşeni alacaktır” dedi.

 

Bugün CHP Bodrum Parti binasında yapılan açıklamaya İlçe Başkanı Seymen’in yanı sıra yönetim kurulu üyeleri ile CHP’li belediye meclis üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, Gençlik Kolları Başkanı Alkım Denizaslanı ve partililer katıldı.

Sözlerinin başında gazetecilerin basın bayramını kutlayan Seymen “Sözlerime öncelikle basın özgürlüğü gününüzü ve Lozan Barış antlaşmasının 95. Yıldönümünü kutlayarak başlamak istiyorum” diye konuştu.

“23/07/2018 tarihinde Bodrum Belediye Başkanımızın Sabah-Günaydın gazetesine vermiş olduğu röportajla ilgili CHP Bodrum İlçe yönetiminin kararlarını açıklamak üzere bir basın toplantısı yapmış bulunmaktayız” diyen İlçe Başkanı Recai Seymen, madde madde sıralanan tespitleri okuduğu basın açıklamasına şöyle devam etti:

“1- Üzülerek belirtiyoruz ki belediye başkanımız çok talihsiz bir açıklama yapmıştır.

2- Bu açıklamadan bilgimiz olmadığı gibi içeriğini de kabul etmemiz mümkün değildir.

3- Başkanımızın, gerek başkanlık sistemi ve gerekse cumhurbaşkanlığı ile ilgili düşüncelerini ret ediyoruz ve beyanatının sadece kendisini bağlayacağını mevkiisi gereği bilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu açıklamaların partimizin söylemleri ile bağdaşır yanı yoktur.

4- Her zeminde ve her koşulda annesinin CHP’li olduğunu söylemesine karşın (CHP’liler hırslarına yenik düşüyor vb.) gibi cümleleri parti tabanını, partimize oy veren seçmenlerimizi derinden yaralamaktadır.

5- Röportaj verdiği yayın organı da çok manidardır. Başkanlık sisteminin genel ve yerel yönetimlere büyük yarar sağlayacağını CHP’de Sayın Mehmet Kocadon’dan başka hiçbir yetkilinin kabul etmesi mümkün değildir. Bu talihsiz açıklama gösteriyor ki Belediye başkanımızdan Cumhuriyet Halk Partisi aidiyeti hala oluşamamıştır.

6- Belediye Başkanımızın yapmış olduğu açıklamanın ve bu basın açıklamasıyla yukarıda yaptığımız açıklamaların sorumlusu da bizatihi belediye başkanımızdır. Ne ilçe yönetimini nede partimizi bağlamayacağını kamuoyunun bilgisine sunarız. Çünkü, belediye başkanımız 16 Nisan 2017’deki Anayasa Değişikliği referandumunda partimizin Türkiye genelinde yapmış olduğu çalışmayı, harcanan enerjiyi, heyecanı, verilen emeği ve bunun karşılığında almış olduğumuz desteği de anlayamamış görünüyor. Bodrum’da Anayasa değişikliği % 80’lik bir oranla reddedilmiştir.”

KİMSE PARTİNİN ÜZERİNDE DEĞİLDİR!

CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, partide unvan ve makam gözetmeksizin kimsenin parti amblemi üstünde olmadığının altını çizdiği açıklamasına şu ifadelerle devam etti;

“Bizim partimizde, bugüne kadar makamı ve unvanı ne olursa olsun hiç kimse ama hiç kimse partinin ve parti ambleminin üzerinde olamamıştır. Bundan sonra da olamayacaktır. Partimizin bir belediye başkanının, partisini bir başka parti ile mukayese etmesi ne hakkıdır nede haddidir.

Başkanımızın bu açıklaması sosyal medyada oldukça geniş bir biçimde yer almıştır. Hal böyle olunca, Bodrum seçmenimiz ve üyelerimiz ya telefonda yada yolda karşılaştığımızda; parti yöneticilerimize suçlayıcı ve sorgulayıcı sorular yöneltmektedirler. Bizler artık bu tür sorgulayıcı ve suçlayıcı sorularla muhatap olmak istemiyoruz. Çünkü, ilçe yöneticilerimiz bunu hak etmiyorlar. Bu talihsiz açıklamaları düzeltecek ve doğruları anlatacak olan belediye başkanımızdır. Umarız bunu yapar. Yapmazsa da siyasi sonuçlarından herkes payına düşeni alacaktır” ifadelerini kullandı.

YAPTIRIM GENEL MERKEZ TARAFINDAN YAPILIR

Basın mensuplarının yönelttiği “Başkan Kocadon’a bu açıklamalarından dolayı herhangi bir yaptırım olacak mı?” sorusuna ise Seymen, “Biz yönetim kurulunda aldığımız kararı genel merkeze iletiyoruz. Onun yaptırımı genel merkez tarafından yapılacak. Bu ilçe yönetimini aşıyor” ifadelerini kullandı.

Kurultay ilgili soruları da yanıtlayan Recai Seymen, “Burada 3 tane kurultay delegemiz var. Bununla ilgili toplantıları yaptık. Ortak çıkan karar bu seçim sonuçlarının tartışılacağı bir kurultay düzenlenmesini istedik ve bu konuda imzalarımızı verdik. Amaç sadece CHP’nin genel başkanını değiştirmek değil, programıyla tüzüğüyle tartışıp önümüzdeki günlerde partimizi nasıl iktidara getirebiliriz, bunun konuşulması için imza verdik. Bu hafta sonunda sonucu belli olacak. Ama bu kadar imza toplandıktan sonra partinin kurultaya gitmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ EKSİK BİLGİLENDİRME YAPMIŞ

İlçe Başkanı Recai Seymen, Başkan Kocadon’un verdiği röportajda eksik bilgilendirme yaptığını da ifade ederek “Sağ olsun belediye başkanımız hükümete, orman bakanına, valimize ve kaymakamımıza çok teşekkür etmiş. Bu teşekkürleri sakınmıyorum. Tabi ki devletin yöneten kadrosu. Bu konuda basına biraz eksik bilgilendirme yapmış. Konunun başından sonuna kadar bütün belgeleri ile takip eden ilçe başkanı olarak, çöplükte ilk açıklama yapan, kadın kollarımızla 5-10 bin broşür dağıtan, iki defa büyükşehir kontrol daire başkanını getirerek bilgilendirme toplantısı yapan birisi olarak söylüyorum, başkanımız basını eksik bilgilendirmiş” dedi.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ KATI ATIK TESİSİ KONUSUNU KENARINDAN KÖŞESİNDEN TUTMAMIŞTIR!..

Akdam’da yapımına başlanma aşamasına gelen ancak SİT alanı çıkması nedeniyle iptal edilen katı atık depolama alanı ile ilgili de konuşan Seymen, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u çok sert ifadelerle eleştirerek, şunları söyledi;

“Biz o günlerde sadece ilçe başkanı, ilçe yönetimi olarak mücadele verdik. Ne Bodrum Belediye Başkanımız yanımızda olmuştur, ne milletvekillerimiz yanımızda olmuştur. İlçe yönetimi olarak ciddi mücadele yaptık ama Bodrum maalesef bunu aşamadı. Sonunda oradan çıkan SİT alanından dolayı bütün alanı kapattılar. Büyükşehir ihalesini yapmasına rağmen geri çekildi. Yeni alanla ilgili müracaatları vardı. Yeni yerin tahsisi yapıldı. Tahsis için orman bakanımıza, valimize ve kaymakamımıza teşekkür ediyoruz. Çünkü alan ormanının alanı. Tahsis yapılmıştır, proje ve ihale süreci devam etmektedir. Ama Milas katı atık projesi bizden geç başlamasına rağmen Cuma günü açılış töreni vardır. Bütün Milas bunu siyasi bir rant haline getirmemiştir ve bu işin arkasında durmuştur. Belediye başkanıyla, milletvekilleriyle, muhalefetiyle, iktidarıyla bu işi başarmıştır. Ama maalesef Bodrum bu işi başaramamıştır. Bunun kenarından köşesinden belediye başkanımız tutmamıştır. Tutsaydı, Bodrum’da ki STK’lar buna destek verseydi, Bodrum’da Büyükşehir Belediye Başkanı başarısız olsun politikasını götürmemiş olsaydık, belki o alan bugün açılmış olurdu. Bodrum’da katı atık depolama tesisi Milas’tan daha önce devreye girmiş olurdu. Ama maalesef böyle bir süreç yaşadık. Bunun kanıtını isterseniz belgeleri bende var.” dedi.

Bodrum’un vahşi depolama alanında rehabilitasyon çalışması yapıldığına da işaret eden Seymen, “Büyükşehir 4 yıldır yazı yazmasına rağmen tahsisi bu yılbaşında yapılmıştır. Büyükşehir orayı şu anda rehabilite ediyor. Metan gazları çıksın diye borulama yaptı, üzerine toprağı da kapatıyor. Şu anda yangın çıkmayacak şekilde teraslanması yapılıyor. Onun için evvelki sene ve geçen sene çıkan yangınlar bu sene çıkmıyor. Bu yıl sadece bir kere yangın çıktı, o da çok büyük değildi. Aynı çalışma Dereköy Çöplüğünde yapılıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Minik yüzücüler kursları tamamladı

Bodrum Belediyesi A.Ş bünyesinde düzenlenen yüzme kursunu tamamlayan minik yüzücüler sertifika ve madalyalarını aldı. 4 ile 15 yaş arası toplam...

Kapat