Güncel Haber Mustafa Gündoğ Yazarlar

Koyverin Gidenleri

 

Dün yayınlanan, Kocadon’un Günaydın Gazetesi Yazarı Tuba Kalçık’a verdiği beyanat, Bodrum gündemine bomba gibi düştü. Bombanın patlamasıyla şarepner parçaları çok yaraladı bizleri .Yaralarımızı sarmak, kendimize gelmek zaman alacağa benzer.

 

Bu konuda son söyleyeceğimi başta söyleyeyim “Kalenin Bedenleri Koy Verin Gidenleri”

Şaşırdık mı şaşırmadık mı? CHP Kocadon Olmadan kazanır mıydı, kazanmazmıydı gibi boş kahve sohbetlerini bir kenara bırakıp, konunun özünü konuşalım.

Konunun Özü…

Soruyor gazeteci

Siz başkanlık sistemini genel olarak nasıl buluyorsunuz?

Cevap Veriyor

Yeni sistemin artılarını ve eksilerini zamanla göreceğimizi düşünüyorum. Sayın Başkan Erdoğan’ın getirdiği yeni sistemin aslında belediye başkanlığı sistemi ile çok ortak noktası var. Erdoğan, belediye başkanlığından geldiği için bu sistemi çok iyi biliyor. Belediyenin de meclisi var, meclis üyeleri var mesela. Tıpkı yeni sistemde olduğu gibi. Ama tüm güç belediye başkanında, tek yetkili belediye başkanı. Başkan Erdoğan’ın da getirdiği sistem buna benziyor. Yeni sistem devlete ivme kazandıracaktır diye düşünüyorum. Hızlı şekilde karar alınıp uygulanma noktasında yargı bağımsızlığını koruyabilmek bu sistemde çok önemli.

Verilen yanıttaki bilgeliği görüyorsunuz. İlk önce gelen soruyu, faydalı olup olmayacağını zamana bırakalım diyerek soruyu yumuşatarak konuya giriyor. Ve başkanlık sistemini kabullenmiş tavrıyla devam ediyor. Belediye Başkanlığı sistemiyle, yeni sistemin çok ortak noktası var diyor.

Sayın Kocadon Serin gel…..HAYIR cı Kocadon EVET çi Olmuş Haberimiz Yok

Verdiğiniz cevap Belediye kanunu ve yeni yapılan anayasayı hiç okumadığınız anlamına gelmektedir, bu şekilde olayı yumuşatıp aslında bizim yerelde uyguladığımız düzenin aynısı veya benzeri gibi absürtçe bir cevap, ancak bir karşı devrimci tarafından verilebilir. Toplumu etkileyerek ,Cumhurbaşkanlığı sistemine boyun eğdirmeye çalışmak anlamına gelir sözleriniz.

Belediye yasası, sana meclis üyelerini belirleme yetkisi vermez. Mahalle kurabilirsin ama, özerk ve otonom mahalleler kuramazsın, bütçe yaparsın ama meclis onaylamadan yürürlüğe sokamazsın. Encümeni, bakanlar kurulu olarak görebilirsin ama, Belediye Başkanı olarak, kafana göre encümen üyesi atayamazsın.

Benzer noktaları söyleyeyim size….

Sizde canınızın istediğini atamak istiyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanıda…

Sizde Bürokrasiye karşısınız, Sayın Cumhurbaşkanıda…

Sizde önce karar alıp sonra meclisten geçiriyorsunuz , Sayın Cumhurbaşkanıda…

Daha çok benzer özellikleriniz var ama ayırt edemediğiniz, sizin vermiş olduğunuz bu beyanat, Sayın Cumhurbaşkanının ”Ya bu çocuk tam bize göre, verin şuna güney ege belediye başkanlığını millet başkan görsün.” dedirtemezsin.

Cumhurbaşkanı’nı yerelde yatırım yapanlar veya etrafında ki goygoycularla karıştırmak, abestle iştigal olur.

Unutma ki, almış olduğun meclis kararları dahi, merkezi hükümetin yerel temsilcisi tarafından onaylamadan geçerlilik kazanmaz.

Sapla samanı karıştırmamak lazım.

Efem, çık açık açık deki ”Ben AK Partiye gelmek istiyorum.” Diyemiyorsun neden? Çünkü senin meselen Ak Parti değil.Bu nedenle Ak Partinin de meselesi sen olmayacaksın. Senin derdin, her ne olursa olsun (ve oraya giden yolda herşey mubahtır diyerek) maalesef Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığını istiyorsun.

Lakin; Bodrum Belediye Başkanlığı elbisesi bol gelmişken Seni Büyükşehir Belediye Başkanı Yapmazlar.

Geçen yıl basına verdiğin beyanatı unuttuk mu tabi ki hayır… “Erdoğan’sız Bodrum’un hiç tadı olmuyor!’ dedin mi dedin ,geldi mi HAYIR. Peki sen gittin mi eminim ki gitmeyi çok istemişsindir…

Siyasette, duruşu olmayanlar ancak siyasi mefta olurlar. Merhumu nasıl bilirdiniz..? Hakkınızı helal ediyormusunuz…….?

Sayın Kocadon, eğer bir ağırlığınız varsa bu toplum sizi bir yerlere taşır zaten, siz benden sonrası tufan dediniz. Ağırlığınızın yer çekimi kuvvetinden başka farkında olan kimse kalmadı..

Size, Büyükşehir adaylığınızda başarılar dilerim giderken, bence CHP de anı bırakmayın, getirdiklerinizide götürün isterseniz. CHP’den birkaç anı alabilirsiniz, sürekli yanınızda taşıdıklarınızdan.

Rozeti bırakmayı unutmayın..Hoşçakal…

 

2 Replies to “Koyverin Gidenleri

  1. Bana göre bu güzel yazının ana teması Ziya Paşa’nın öz deyişini anımsatıyor. ne demiş Paşa : “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir”. “Nasihat ile yola gelmeyeni azarlamalı, azar ile uslanmayanın hakkı kötektir. Bizim dövme ile işimiz olamaz. Zaten o da köteği bir kovma olarak değerlendirmiş olduğundan tekdir yerine tart deyiversek cuk oturur sanırım.
    Eline emeğine sağlık Gündoğ kardeş!…

  2. Bodrumun biran evvel özel bir Statü ile Büyük Sehir olmasi gerekir. Mugladan yönetilmesi cok yanlis ve Bodrumun Sorunlarini halledecek kapasitede degil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
İmar Barışı’ında Dikkat Edilmesi Gerekenler…

İmar barışı kapsamında yürütülen işlemler üzerine Gayrimenkul Danışmanı Yeminli Bilirkişi Mustafa Gündoğ önemli uyarılarda bulundu. Dikkat! İki kere para ödemeyin…...

Kapat