Güncel Haber Mustafa Gündoğ Yazarlar

Bırakınız Yapsınlar…

 

“Çanakkale Geçilmezden” bakın nerelere gelmişiz, “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler”. İnsan ürperiyor bir anda…

Bastığın yerleri «toprak! » diyerek geçme, tanı! 
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehîd oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyâları alsan da, bu cennet vatanı.

Demiş Mehmet Akif, güzelde demiş, hepimiz lafa gelince vatan severiz

Toprak, vatan parçasından mülkiyete dönüştüğünde, “Devletin Malı Deniz, Yemeyen Keriz” e dönüşüyor, mülkiyet hakkı kutsallaşıyor. Savaşta ve barışta vatan savunması herkesin boynunun borcu iken, ada ve parsellere dönüşünce söz, yetki ve karar başkalarının eline geçiyor.

“Bırakınız yapsınlar, Bırakınız Geçsinler”

Bizim yasalarımızda, genel anlamda baktığınızda sorun pek yok özellikle benim incelediğim bölümler için söylüyorum. Sorun yasaların uygulanmasında, her şeyin kitabına uydurulması olarak karşımıza çıkıyor. Toplumun duyarlı kesimi “Yok ! hayır! öyle değil.” diyene kadar “Atı Alan Üsküdar’ı” geçiyor.

Bodrum geçmişte nelerle anılırdı, nelerle anılıyor oldu. Ancak; “40 yıl önceki Bodrum’u kimse özlemiyor.” diyen bir belediye başkanı varken, talanın önüne geçmek mümkün olmuyor.

Bunu söyleyen belediye başkanına “Yılın Doğa Dostu Şehri Ödülü” veriliyor. Doğa katlediyor dediğimiz her projeye de, “Yetki bende değil ki, Çevre Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi yetkili, ben masumum.” Diyor. Her nedense yapı ruhsatlarının altına kendi imzasını koyuyor.

Bu memlekette tek yetkili kanunlardır.

Denizi doldurmak, bu ülkede yasak değildir. Denizi, izin almadan doldurmak yasaktır.

Nereden çıktı şimdi bu Bodrum’da denizi dolduran mı var diyeceksiniz veya dediniz. Olmasa yazmazdık dedim bir an içimden.

Yetkililerimize göre denizde dolgu yok, hafriyat sırasında dökülen birkaç taş parçasından ibaret konu. “Yatırımcının hafriyat yapma izni var mı?” Verilen yanıt akılara durgunluk verecek derecede, meğerse yatırımcı yapı ruhsatı almamış, kolları sıvamış ,işe koyulmuş

“Yetkili yetkili” yanıt veriyor, hafriyatın yapılması için izni var mı sorusuna ;

Var, yok, aslında var ama yok, izin verdik te vermedik mi dedik, izin vermedik te verdik mi dedik. Vermişsek vermişizdir, vermediysek vermemişizdir, verdiysek biz vermişizdir, verdik te kötümü ettik diyerek Çakma Süleyman Demirel çizgisinden öte gitmeyen, yanıtsız yanıtı veren “yetkili yetkili” Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı sıfatıyla, imar planında var olan yolların açılması için, yatırımcıya izin veriyor. Ancak yetkisi olmadan, yetki kullanarak.

Yol açalım olayı, deniz doldurmaya kadar gidiyor. İzin verilen, yani göz yumulan ;

Yer : Gündoğan Çetirge ( Çetili ) Burnu

Yarımcı : Besa İnşaat A.Ş

Proje adı :The VO Viera

İzini Veren : Belediye  Başkan Yardımcısı Taner Uslu.(Yol açma adı altında)

Proje Alanı : 150 Bin metrekare…

Duyar gibiyim konuşmaları, “Olay yargıda bir şey demek doğru olmaz, firma gerekli izinleri almıştır. Biz değil bakanlık yetkilidir. Biz sadece yatırımcıyla yer, içer, gezeriz.”

Dava sürecinden başlayarak, kim bu işin neresinde, yetkili olanlar olmayanlar, reklamcısı , gazetecisi, iş takipçileri, mesleği meclis üyesi olanlar dahil, her şeyi paylaşmak lazım ki, ak koyun kara koyun belli olsun.

Gündoğan’da, bu olup bitenlerden belki de hiç haberimiz olmayacaktı, Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüler Derneği olmasa. Olayın, yargıya intikal etmesi için çaba göstermiş, süreçleri takip etmiş ve halen etmekteler. Her ne kadar ceza davasına olamasalar da, “Haksız el atmanın önlenmesi.” İçin, Milli Emlak tarafından açılan davaya müdahil olmuşlardır.

Açılan davalar, verilen veya verilecek kararlar konusunda önümüzdeki yazılarımda paylaşacağım bilgiler olacaktır.

Kocadon’un söylediği gibi “Basın Özgürdür”

Öncesi ve Sonrası

 

One Reply to “Bırakınız Yapsınlar…

  1. Bu gibi aykırılıkları sürekli hale getirmek, Taner Uslu’nun alışkısı haline geldi. “Halkın dediği olur.” kuralı rafa kalktı yerine, ” kuralı çöreklendi. ağaların, beylerin, para babalarının, Bodrum’a yapışan sülüklerin dediği olur.” Muhalifken gurup sözcülüğünü başarı ile yerine getiren bu yurttaş, şimdiki halinde de başarılı görünüyor. Sanıyor ki açtığı yol Belediye Başkanlığına çıkacak. Bize göre bolca hurma yiyor, zamanı gelince önce yenen hurmaların nerelere zarar verdiğini yurttaşlar kanıtlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bodrum’a gelen iki yolcu gemisi esnafı sevindirdi

BAHAMA bayraklı 'Main Schiff 2' ve 'Orient Queen' isimli yolcu gemileri, Bodrum'a demir attı. Her iki gemiden inerek alışveriş yapan turistler,...

Kapat