Güncel Haber Mustafa Gündoğ Yazarlar

Bırakın, Denizleri Doldursun

 

Nerde kalmıştık “Bırakınız Yapsınlar, Bırakınız Geçsinler” ve biz bırakmasak, bırakan bırakmış. Belki, turizm zamanı gündeme gelen inşaat yasağı sebebiyle Besa A.Ş’nin yapımına devam ettiği inşaat imalatları durmuş olarak görünüyor. Başlarlar sanırım ekime kadar.

İşin hikayesi uzun, herkesin Ankara’da bir dayısı var çözeriz, gözüyle bakılsa da şuana kadar takip ettiğim hiçbir işin çözüldüğünü görmedim.

Henüz yapı ruhsatını almadan, 150 dönümlük bir alanın hafriyat işlerine koyulan firmaya, ilk ivmeyi kazandıran önceki yazımda belirtiğim gibi Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu. İmar yolları açılsın diye verdiği söylenen izin, doğa tahribatına neden oldu. Kendisi pişman mıdır  bilemem, seçmeninin pişman olduğunu biliyorum.

”Yol açacağız” diye girdikleri arsanın, kıyı kenar çizgisinden başlayarak yapılan hafriyat sonucunda;

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden izin almadan, inşaat alanında hafriyatın stoklanmasına ceza yazıyor.

Deniz doldurulduğu için, Bodrum 6.Asliye Ceza Hakimliği Mahkemesi’n de dava açılıyor, yatırımcı firma, açılan bu davadan ceza alıyor.

Bodrum Belediyesi işlem yapıyor….

Peki dolgu için ilgili bakanlık ne diyor…

İlgili bakanlığa 2016 yılında, denizin bin 200 metre sahil boyunca doldurmak ve 6 adet iskele yapmak ( doldurularak ve iskele yapılarak kazanılacak alan 22 bin yedi yüz metrekare) için 1/ 5000 lik ve 1/ 1000 lik uygulama planı veriliyor. Plan incelemesi yapıldıktan sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sayı:96922996-754(754)E.16462 Konu : Bodrum, Türkbükü, Hebil Mevkii İskele ve kıyı düz NİP ve UİP teklifi 24 Şubat 2017 Tarihinde yukarıdaki belirtiğim konuların uygun olmadığını belirten yazısını gönderiyor.

Kiraladık orası bizim….

Şimdide arsayı kiraladık başbakan imzaladı, yakında mahkemeye sunacağız diyorlar. Ancak kıyı kiralanmış olsa bile denizin doldurulacağı anlamına gelmemektedir. Bunun için bir hayli işlemler gerekmektedir. Tespit ettiğim her hangi bir kiralama hali hazırda bulunmamaktadır.

Kanunlar ne diyor ”Denizler doldurulamaz.” Dinleyen var mı ?

Kıyı Kanunu ve Kıyı Yapılarında Uygulanacak İş ve İşlemlere İlişkin Genelge doğrultusunda, henüz birinci aşamada olan ve ön izni dahi alamayan firma , kıyı kenar çizgisi altında yaptığı hafriyat, tüm Bodrum’un gözleri önünde yapıldı. Haklarında işlem yapıldı mı yapılmadı. Sonuç, eski haline getirildi mi getirilmedi, eski haline getirilecek mi? Hayır getirilmeyecek diye düşünüyorum. Doğa olarak eski haline gelmesi söz konusu dahi değil…

Yapılan hafriyatın, hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerini yayınlıyorum, iş makinalarının durduğu alan kıyı kenar çizgisi altında, Devletin Hüküm ve Tasarrufunda olan alandır. Devlet izin vermeden, çöp dahi alamayacağınız yerde bakın neler yapılıyor.

Dedim ya, sermayenin yerel işbirlikçileri tahribata nasıl göz yumuyor göreceksiniz. Gündoğan’da duyarlı insanların göstermiş olduğu tepki sonucu yaptığımız haberlerle ele aldığım konuya, yazılarımla neden devam etiğimden başlayarak, bilgilerimi sizlerle paylaşacağım.

Sadece dolgu değil mesele, imarından , yapı ruhsatına ,yapılan imalatlardan, kıyı kenar kanundaki çekme mesafelerine kadar sorgulayacağız.Bakalım ne kadar fazlası var…

Özel olarak seçtiğim bir yer değil, gelişmeler sonucu geldiğimiz noktadır yazılarımda anlatacağım konular. Bu ve buna benzer Bodrum ilçe sınırlarımızda onlarca mevcuttur.

Atı alan Üsküdar’ı geçemeyebilir…

Yaptığımız haber sonucunda ofisim de otururken telefonum çaldı. Telefonda ki ses hal hatırdan sonra haberin kaldırılmasını talep ediyordu…

Kim mi ? bir daha ki yazıma kadar kim olabileceğini düşünün, gerisini ben anlatacağım….

İYİ SEYİRLER DİLEYEMİYORUM…..

iŞ MAKİNALARI DEVLETİN HÜKÜM VE TASARRUFUNDAKİ ALANDA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Yalı projesinin sahipleri ile davalık oldu

Ünlü mimar Levent Penso, Rolls Royce’dan ilham alarak tasarımına imza attığı Bodrum Bitez’deki yalı projesinin sahipleri ile davalık oldu. Penso,...

Kapat