Güncel Haber

150 Liraya aldığı motosiklete,23 bin lira Otopark Ücreti

 

Bodrum’da bir otoparktan icra yoluyla yapılan satıştan aldığı motosiklet yüzünden evini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Nadire-İbrahim Caner çifti olanlara isyan etti.

 

Bodrum İcra Dairesinden 150 Liraya aldığı motosiklete yaklaşık 23 bin lira otopark bedeli çıkarılıp, icra takibini İstanbul’dan yapılan ve tebligatı eline ulaşmayan Caner çiftinin evi borcun ödenmemesi durumunda, icra dairesi tarafından satışa çıkarılarak satılacak.

Otopark bedeli, araç bedelinin %25’ini geçemez…

Olanlara isyan eden İbrahim Caner, “Mağduriyetimizin hikayesi bizim için yaklaşık 15 gün önce kapımız çalınması ve karşımızda avukat-icra memurları görmemizle başladı. Memurlar bize bir icra dosyasından dolayı evimizin değer tespitini yapmaya geldiklerini söylediler. Ben ve eşim olayın ne olduğunu, borcu nereden kaynaklandığını sorduğumuzda ise ilgili makamın İstanbul Çağlayan Adliyesi 5.İcra Dairesi olduğu ve ellerindeki dosyanın talimat dosyası olduğunu ifade edip, herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını söylediler.  Ertesi gün Bodrum Adliyesinden dosya bilgilerine ulaşamayınca eşimle birlikte yaklaşık 2 bin lira masraf yaparak İstanbul’a gittik. Gördük ki çok profesyonelce hazırlanmış ve kanunların tüm açıkları kullanılarak adeta nitelikli dolandırıcılık denilecek kadar haksız bir alacak dosyasıyla karşı karşıyayız. Karşımızda ki otopark firması kanunen araç bedelinin % 25’ini geçmeyecek bir otopark bedelini yaklaşık 23 bin liraya çıkarıp, icra davası açmış” dedi.

Her 15 günde bir fatura kesmek ve uyarmak zorundalar…

Karşılaştığımız bedelle büyük şok yaşadık diyen Caner, “Öğrendik ki 2006 yılında kaza yaparak otoparka çekilen motosiklete yaklaşık 23 bin lira otopark bedeli oluşturup, Bodrum’da dava açmaya çalışmışlar. Bodrum İcra Daireleri bu davayı kabul etmeyince, bu otopark yetkilileri icra işlemlerini hukuka uygun olmamasına rağmen gidip, İstanbul’da açmışlar. Bu tip insanlar her 15 günde bir fatura kesip, muhatabına ulaştırmak ve araçların otoparktan alınması konusunda kanunen uyarısını yapmak zorunda olmalarına rağmen, bunu yapmayıp insanların haklarını bilmemelerinden de yararlanarak, haksız kazanç elde etmenin yolunu bulmuşlar. Bu konuda hukuka uygun olmayan işlemlerin yapılmasına neden olan kamu görevlilerini de açacağım davada muhatap alacağım. Bodrum’daki otoparklarda bu haksız duruma maruz kalan onlarca, yüzlerce insan var. Bu davayı bu tip mağduriyetleri yaşayan herkesin davası yapacağım. Nasıl oluyor da vergi dairesinde ilgili memurlar bu işlerin doğru yapılmasını sağlayacak kontrolleri yapmıyor. Nasıl oluyor Bodrum’un İcra Dairelerinin kabul etmedikleri davayı

İstanbul İcra Daireleri kabul ediyor” dedi.

Sorumluluğu olan herkesi dava edeceğim…

Otoparktaki araçları olan insanların mal varlığı olanları tespit edip, sonrasında bu afaki faturaları kesip, icra uygulaması yapanların, yaptıkları yanlarına kar kalmamalı diyen İbrahim Caner, “Bu durumla karşılaşınca otopark sorumlusuyla park bedeli konusunda önce uzlaşmak istedim ve yanına gittim. Benimle uzlaşmayı bir kenara bırakın, icrada takip ettiği haksız rakamın lafını bile etmeden, senin evini elinden alacağım diyerek beni kovulmaktan beter etti” dedi.
Bu olanları taşıyabildiğim her platforma ve resmi mercilere götüreceğim. Ayrıca işini doğru yapan esnaf ve memuru tenzih ediyorum diyen Caner, “Bu tip haksız mağduriyetleri yaşatanlarla devlet çalışmamalı” çağrısını da yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Göze vitamin desteği şart!

Uzmanların sıklıkla kullandığı 'Ne yerseniz, O'sunuz' sözü çok doğru! Hatta bu söz, göz sağlığınız için de geçerli. Siz ne kadar...

Kapat