Emlak

Bakan Kurum’dan İmar Barışı Açıklaması

 

Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum, “İmar Barışı ile ilgili denetimleri yapıyoruz, şunu çok net söylemek istiyorum imar barışı yeni kaçak yapı yapma kanunu değildir.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumİmar Barışı‘nın yeni kaçak yapı yapma kanunu olmadığını belirterek, belediye başkanlarından yeni kaçak yapılara müsaade etmemelerini istedi.

 

Anadolu Ajansının haberine göre Bakan Murat Kurum İmar Barışı hakkında beyanı şöyle ;

İmar Barışı

Vatandaşların “İmar Barışı”ndan 31 Ekim’e kadar faydalanabileceğine dikkati çeken Kurum, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar bununla ilgili 3 milyon 158 bin başvuru oldu. İzmir’de de 275 bin başvurumuz var ve yaklaşık 1 milyar lira da hazineye kaynak sağlanmış oldu. İzmir‘deki yapılara baktığımızda 2,5 milyon yapımız var ve bu yapı stokunun yaklaşık yüzde 65’i de riskli. Bu başvuru sayısının yüksek olmasının en önemli sebebi de budur diye düşünüyoruz. Bugünkü gündemimizde bu riskli yapı stokuyla alakalı Bakanlığımız olarak hızlı, pratik kararlar alıp uygulamaya nasıl geçebiliriz, açıkçası tüm genel müdürlüklerimizle buradayız yapılması gerekenler neyse bunların kararlarını burada alıp hayata geçirmek istiyoruz.”

Kurum, bakanlığına bağlı birimlerin kentteki sorunların çözümleri noktasında yerinde incelemeler yapacağını ve bunların çözümü noktasında hızlı hareket edileceğini bildirdi.

“Belediye Başkanları hassasiyet göstersin”

Konuşmasında İmar Barışı ile uyarılarda bulunan Bakan Kurum, şunları ifade etti:

“İmar Barışı ile ilgili denetimleri yapıyoruz. Şunu çok net söylemek istiyorum, İmar Barışı yeni kaçak yapı yapma kanunu değildir. Şu an biz kaçak yapı yapılmasını kesinlikle istemiyoruz. 2017 sonuna kadar yapılan yapıları ilgilendiriyor, dolayısıyla buradan bütün belediye başkanlarınıza duyuruyorum, kesinlikle yeni bina yapılmaması noktasında hassasiyetlerini göstermelerini kendilerinden rica ediyorum. Buna ilişkin ekiplerimiz yine sahadalar bizim tabiat varlıkları alanlarında, çevre koruma alanlarında yeni yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Yeni yapılan yapılarla ilgili kanuni işlem neyse gereğini yapacağız.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bayram Tatilinde Villa Kiralama Rehberi

Bayram tatili yaklaşırken herkesin tatil planları hız kazanır. Aile ziyaretlerinin yanı sıra tatil yapıp dinlemeyi istiyor, ama otellerin kalabalığına girmek...

Kapat