Muğla Haber

Muğla’da ilk kez ‘östaki balon tuboplasti’ ameliyatı yapıldı

 

MUĞLA Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz Kliniği ekibi tarafından orta kulak problemlerinde gerçekleştirilen ‘östaki balon tuboplasti’ ameliyatı, ilk kez yapıldı.

 

MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı doktorlarından Prof. Dr. Harun Üçüncü, Doç. Dr. Sabri Köseoğlu, Dr. Ozan Gökdoğan, Dr. Erdoğan Özgür, Dr. Kerimcan Çakıcı ve Dr. Coşkun Atay’dan oluşan ekip, sol kulakta çökme ve buna bağlı olarak kulakta dolgunluk ve işitme kaybı yaşayan 45 yaşındaki Sevgül Türkmen’i ameliyat etti. ‘Östaki balon tuboplasti’ yöntemiyle yapılan ameliyatla Türkmen, tedavi edildi. Ameliyat hakkında bilgi veren Prof. Dr. Üçüncü, “Balon ile östaki borusu genişletilmesi uygulaması, kronik östaki kanalı tıkanıklığı olan hastalarda oldukça başarılı sonuçlar vermekte. Bu teknikte östaki kanalına, geniz tarafındaki ağzından burun yoluyla yapılan endoskopi eşliğinde özel bir kateterle girildikten sonra kateter üzerindeki balon kanalın kıkırdak yapıdaki bölümü içinde şişirilmekte ve kanalın genişlemesi sonucunda fonksiyonlarında uzun süreli düzelme sağlanabilmekte. Özellikle hızlı ve sık basınç değişimine maruz kalan mesleklerde dalgıçlar ve pilotlar gibi östaki kanal disfonksiyonu nedeniyle basınç eşitleme problemleri sık gözlenmekte. Buna bağlı olarak kulaklarda dolgunluk, işitme kaybı ve zaman içinde de kulak zarında kalıcı çökme meydana gelebilmekte. Balon dilatasyon yöntemiyle de bu tür problemler kolayca aşılabilmekte” diye konuştu. Ameliyat sonrası takip sürecinde kontrolleri yapılan Sevgül Türkmen, tedavi için uzun süredir beklediğini belirtti. Katkısı olan tüm hekimlere teşekkür eden Türkmen, “Muğla’mızda özellikli ameliyatları yapabilen genç ve dinamik bir ekip olmasından dolayı memnunum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Ağır Bavullar Bel Fıtığına Neden Olabilir

Ağır valizler büyük bir heyecanla beklenen yaz tatilini kabusa çevirebiliyor. Özellikle çok fazla egzersiz yapmayanlar veya masa başında çalışanlar, zorlanmaya...

Kapat