Güncel Haber

Arkeoloji dünyasında heyecan yarattı.

 

İnsanlık tarihinin kesintisiz olarak yaşandığı ender yerlerden olan Milas’ta bulunan yuvarlak tabanlı ilginç bir tarihi yapı, arkeoloji dünyasında heyecan yarattı. Kurtarma kazılarının devam ettiği tarihi alanının, hangi döneme ve nasıl bir yapıya ait olduğu titizlikle araştırılıyor…

Haber: Volkan Yıldız

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Eylül 2017’de Milas’a bağlı Güneş Mahallesi’nde bulunan ve halk arasında Tavşan Tepe olarak bilinen 350 metrekarelik yeşil alanda park yapım çalışması başlatmıştı. İş makineleriyle yapılan düzenleme çalışmalarında, tarihi eser niteliği taşıyan 100’ün üzerinde mermer bloğa rastlandı.

Tarihi kalıntıların tesadüf eseri gün yüzüne çıkmasıyla birlikte Milas Müze Müdürlüğü yetkileri, inceleme yaparak kısa süre önce tarihi alanda kurtarma kazısı başlattı.

Arkeologların denetimiyle gerçekleştirilen kurtarma kazısında, toprağın üst yüzeyinin kaldırılmasıyla yuvarlak bir zemine sahip ilginç bir yapı kalıntısına ulaşıldı. Arkeoloji çevrelerini heyecanlandıran alanda, çok sayıda tarihi kiremit parçaları da bulundu. Ancak şuana kadar sürdürülen kazılarda tarihleme yapılabilecek herhangi bir veriye ulaşılamaması, arkeologların tüm dikkatini bu ilginç yapıya yoğunlaştırdı.
Kurtarma kazısı ve sondaj çalışmalarının devam ettiği Tavşan Tepe’deki tarihi kalıntıların, anıtsal bir yapıya, mezara ya da kutsal bir alana ait olma ihtimali üzerinde duruluyor.

BU BÖLGE ÖZEL BİR YER

Coğrafi ve iklim avantajları sebebiyle Milas ve çevresinin insanlık tarihi açısından özel bir yer olduğuna değinen Beçin Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, “Coğrafi ve iklim avantajları bu bölgeyi biraz daha özel kılıyor. Helenistik Dönem’de zaten önemli bir yer burası. Roma döneminde de aynı şekilde… Bir bakıyorsunuz Menteşe Beyliği Dönemi’nde bir başkent durumunda yani ister istemez ticaret yolların kesiştiği, bir şekilde ticaretin ve siyasetin önemli bir merkezi hale geldiğini görüyoruz. Tabi ki bu sanata da önemli yansımalar sağlıyor.” dedi.

“NE OLDUĞUNU SÖYLEMEK ZOR AMA ÖNEMLİ BİR YAPI…”

Bir Karya araştırmacısı olarak Milas’ı, Neolitik Dönem’den günümüze kadar kesintisiz yerleşimin yaşandığı bir yer olarak tanımlayan Uzunyuva Kazı Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler, Tavşan Tepe’deki tarihi alanın büyük önem taşıdığını belirterek şunları kaydetti: “Milas bir kültür bölgesidir. Neolitik Dönem’den başlar ve zamanımıza kadar gelen sürekli bir birini beslemiş ve kesintisiz bir yerleşme zincirini temsil eder. Bu nedenle çok zengindir. Öyle anlaşılıyor ki burada büyük bir kamu yapısı, anıt yada tapınak var. Yapılan kazılar da bunu büyük ölçüde netleştirdi. Büyük bir yuvarlak yapının stilobatı yani mimari öğeyi taşıyan düzlem büyük ölçüde açığa çıktı. Ne olduğunu şimdiden söylemek belki çok zor ama önemli bir anıt olduğu belli zaten bir tepe burası… Büyük bir ihtimalle anıt yada mezar olabilir, tapınakta olabilir burası… Yuvarlak tapınaklar da mezarlar da var. Bu bölge çok zengin. Kazılar ilerledikçe tabiî ki bu ortaya çıkacak. Ama bunların hiçbiri beni şaşırtmıyor çünkü Mylasa gerçekten bütün zamanlarda önemli bir yerleşmedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Arayan Başdanışman mı?

Yaşam bir tiyatro sahnesine benzetilebilir. Her insanın bir rolü vardır , sırası gelen oyununu oynar ve çekilir kulise, sahnede oyuncuların...

Kapat