Sağlık

 Teff unu nedir? Teff çayı nasıl yapılır? 

 

Teff unu, muazzam bir tada sahip olan, hamur işi gıdaların hepsinde kullanılabilen ve teff bitkisinden elde edilen un çeşididir. Bu bitki hakkında daha geniş bilgi almak için https://orjinalteffcayi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Teff unu ne demek?

Glüten içermeyen bu unun tadı güzel olduğu gibi içeriği de önemlidir. Unun içerisinde kalsiyum, yüksek miktarda protein, demir vardır. Bitkinin anavatanı Etiyopya olarak bilinir. Taneleri küçük boyutta olan bitki Etiyopya’da dağlık kesimler yetişmektedir. Aynı zamanda Uganda, Mısır, Kanada gibi yerlerde de yetişme özelliği vardır. 3 farklı rengi ve türü mevcuttur. Beyaz olan tür kestane, kırmızı demir içeriğine, kahverengi de fındık lezzetine sahiptir. Türkiye’de var olan unun türü kahverengi olan teff olarak ifade edilir. Tadı fındığa benzediği içi Türkler bu lezzete karşı yabancılık hissetmemektedir. Çeşitli tarifler denenebilir. İnsanlar bu unun hem tadını hem de dokusunu beğenmektedir. Her çeşit una çeşidine uyum sağladığı belirtilen teff zengin içeriğe sahip olan farklı unlar ile harmanlanabilir. Çeşitli tahıllı unların bir araya gelmesi daha lezzetli bir tat ortaya koyabilir. Bu un ile kek yapmak çok fazla kalori alınmasına neden olamayabilir.

Teff unu nasıl kullanılır?

Teff tahıl ve un olarak çoğu yerde bulunmaktadır. Bu nedenle çoğu amaçla kullanılması mümkün hale gelir. Fakat Türkiye’de sadece un şeklinde vardır. Kişi isterse unu mayalayabilir ve kek, kurabiye, ekmekte kullanabilir. Bitkiden elde edilen tahıl da kinoa tariflerinde kullanılabilmektedir. Tahılın tadı da çok lezzetli olduğu için sürekli bu bitkinin sağladığı faydalardan yararlanmak istenilebilir. İçerdiği kalsiyum, protein ve demir miktarının fazla olması hamur işinde kullanılmasını sağlar. Egzersiz yapan, kilo kontrolüne dikkat eden kişiler ve gelişme çağındaki çocuklar bu tahıldan yararlanabilir. Glüten içermemesi talep sayısını arttırmaktadır. Ayrıca bu tahılın tüketimi vejetaryenleri de kapsamaktadır. Vejetaryenler etten alamadıkları proteini bu tahıldan alma avantajına sahiptir. Teff tohumunun faydaları nelerdir?

    • Buğdaya kıyasla daha çok protein oranı vardır. Ayrıca vitamin, demir, kalsiyum seviyesi de buğdaydan daha fazladır. İçindeki demir vücut tarafında kolay bir şekilde emilebilmektedir.
    • C vitamini seviyesinin fazla olması hastalıkların önüne geçilmesine yardım eder. Amino asit kaynağı olarak önemli bir yere sahiptir.
    • Sindirim sitemini düzenleyip kabızlık problemine çözüm bulur.
    • Vejetaryenler için iyi bir alternatiftir. Protein ihtiyacı bu tahılla karşılanabilir.
    • Bu tahılın herhangi bir alerjik reaksiyonunun olmadığı ifade edilmektedir. Fakat alerjisi olan kişiler kullanmaması gerekir.

Teff çayı nasıl kullanılır? Zararları var mı? Teff çayını kilo vermek isteyen kişi tüketebilir. Sıcak suyun içine atılan çay beş dakika dinlendirilerek içilmelidir. İncelenen teff tohumlu çay kullanıcı yorumları sonucunda ürünün herhangi bir yan etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Fakat özel bir durumu ya da hastalığı olan kişiler mutlaka bir uzmana danışarak kullanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
#Diren Özay Kartal

Direnç, başka bir güç karşında gösterdiğimiz mukavemettir. Buradan yola çıkarak yazının başlığının ne kadar anlamsız olduğu bir gerçektir. Ortada direnilecek...

Kapat