Güncel Haber

“İmar Barışı”nda Suistimal

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan basın açıklamasında imar barışı düzenlemesinin bazı şahıslar ve kurumlar tarafından suistimal edilmeye çalışıldığı belirtilerek, kanuna ve ilgili mevzuata aykırı işlem yapılması, müracaatta yalan ve yanlış beyanda bulunulması halinde haklarında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında çıkarılan imar barışı kanunu ile birlikte 31.12.2017 tarihinden önce yapılan usule uygunsuz yapılarla ilgili belli çerçevede af getirilmişti. Fakat bazı kurumlar ve şahısların, bu tarihten sonra yapılan yapıları da imar barışı kapsamına sokmak için girişimlerde bulunduğu öğrenildi.

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada bu gibi suistimallerin önüne geçmek için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü ve bu gibi girişimlerde bulunanların hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ifade edilerek şu sözlere yer verildi:

“Bilindiği üzere, 03.05.1985 tarih ve 3194 sayılı İmar Kanunu’na eklenen Geçici Madde 16ile Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla; “31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara 31.10.2018 tarihine kadar başvurulması, bu maddedeki şartların yerine getirilmesi ve 31.12.2018 tarihine kadar kayıt bedelinin ödenmesi Yapı Kayıt Belgesi halinde verilebilir. Başvuruya konu yapının ve arsanın mülkiyetdurumu, yapı sınıf ve grubu ve diğer hususlar Bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemineyapı sahibinin beyanına göre kaydedilir…” hükmü doğrultusunda iş ve işlemler Bakanlığımız ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarca yürütülmektedir.

Ancak Valiliğimizce (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri) gerek yapılan arazi tespitlerinden gerekse kurumumuza iletilen şikâyetlerden anlaşıldığı üzere bazı şahıs veya kuruluşlar tarafından söz konusu İmar Barışına Yönelik Kanunun suistimal edildiği ve buna bağlı olarak 31.12.2017 tarihinden sonra yapımına başlanan ve kanun şartlarını taşımayan uygulamalar yapıldığı anlaşılmaktadır.

Bu bağlamda özellikle Bakanlığımız yetki ve görevi kapsamında kalan korunan alanlar(doğal sit alanları ve özel çevre koruma bölgelerinde) başta olmak üzere Muğla ili genelinde izinsiz yapılaşmaya ilişkin suiistimallerin engellenmesi hususunda gerekli yasal tedbirlerin alınması açısından uydu fotoğrafları, arazi tespit çalışmaları ve ilgili Belediye Başkanlıkları eliyle tespit çalışmaları devam etmektedir. Valiliğimizce (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tespiti yapılan tüm inşai faaliyetlere ilişkin gerekli iş ve işlemler yapılacak olup vatandaşlarımızın kanuna ve ilgili mevzuata aykırı işlem yapması, müracaatta yalan ve yanlış beyanda bulunması halinde haklarında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” başlıklı 206’ncı maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacağının bilinmesi gerekmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
3 kişi yaralandı. 

Bodrum’da bir forkliftin karşı şeride geçip hafif ticari araçla çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı. Kaza bugün öğle saatlerinde Yalıkavak-Gündoğan yolunda...

Kapat