Güncel Haber Mustafa Gündoğ Yazarlar

Bedel mi Ödedi ?

 

Bir kafenin hikayesini anlatayım size…

Başkan Kocadon bir dönem kendi tabiriyle 100 günlük tatile çıkıp göreve dönmesi ile daimi olarak mağdur edebiyatı yaparak, her iki lafından biri “ben bedel ödedim” oldu.

Bedel mi Ödedi…

Bodrum Halkı Kocadon’a değil Bodrum Belediye Başkanına sahip çıkmıştı. Her ne kadar Kocadon kerameti kendinde sansa da durum böyleydi.

Bedeli Kocadon’a sahip çıkan Bodrum halkı ödedi ve ödüyor.

O süreçte ne olmuştu, hiç analizi yapılmadı fakat sonuçları ortada. Allanıp, pullanıp, mağdur gösterilip Bodrum halkının önüne kondu. Bodrumu yönetme, yönlendirme meraklısı basın olayı ülke geneline yayıp kahraman yaratmaya çalıştı.Kısmen başardı.

O günlerden geliyor sanırım Recep Tayyip Erdoğan Merakı, hayaller kurduruyor hayat insana, o yattı çıktı başbakan oldu. Ben neden olmayayım geçi veriyor insanın içinden belki de. Şimdilerde diyor ya o başkan, bende başkan demek ki önemli olan başkan olmak , meclis falan hikaye.

Başkanın Mağduriyeti bitmiyor.

Gelinen nokta da yapılmayan işlerin bahanesi Yaran Dağını geçti (Mazı, rakım 879 ), Bir belediye başkanı düşünün ki açılan davalarla övünüyor. En çok imar kirliliğine sebebiyet vermekten yargılanan belediye başkanıyım diyor.

Ama sizin yüzünüzden…

Kabahatli olan Bodrum halkı Kocadon’ un verdiği ruhsatlara aykırı bina yapıyormuşlar, başkanda yıkmayınca hakkında dava açılıyormuş ceza alıyormuş.

Ve övünüyor yüz kızartıcı bir davamız ve almış olduğum bir ceza yok diye…

Sayın başkan almış olduğunuz cezanın açıklamasını avukatlarınız size okusun konuyu öğrenin. Her ne kadar temyizde kesinleşmemiş olsa da,  davaların içeriği “ Görevi kötüye kullanma ve kişilere haksız menfaat sağlama, kamu zararına yol açma” bilesiniz istedim.

Tepecik kafenin eski halini bilirsiniz,

Tepecik caminin yanında idi, sonradan sahil düzenlemesi yapılarak yaklaşık 100 metre camiden uzaklaştırıldı. Nedenini anlatmayacağım ama sonradan yapılan kafenin yıkılış hikayesini anlatacağım sizlere…

Başkan Kocadon bir basın toplantısı düzenliyor ve yaptığı açıklamada

“İmar Kirliliğinden  En Çok Ceza Almış Başkanım diyor”

Türkiye’de imar kirliliğinden bu kadar çok ceza almış, başka bir belediye başkanı olmadığını söyleyen Başkan Kocadon, inşaat yapanlara şu mesajı verdi;

“Vatandaşlarımız da artık duyarlı olsun, bizden aldıkları ruhsatlara, iskanlara ek binalar yapmasınlar. Bunu hiç suçu olmayan bizler, şahsım ve müdürlerim ödüyor. Yıkımlara buradan başlıyoruz ve 408 tane acil yıkım kararı olan yer var. Ve bunlar benimle alakası olmayan kararlar. 1987 yılında alınmış kararlar bile var.

Bu görevlere talip oluyorsak, biz bu riskleri de alacağız. Risk alamıyorsanız halkın karşısına geçmeyeceksiniz. Şunu da söylüyorum ki; suçlandığım şeylere baktığınızda ne rüşvet var, ne ihaleye fesat var, ne de yüz kızartıcı bir suç var. Bunlardan daha önce suçlandım, hiç biriniz inanmadınız, hepsinden de beraat kararı aldım berat ettim. Şimdi de imar kirliliğine sebebiyetten suçlanıyorum

Yaptığı açıklamanın bu bölümünde vahim bir olay var

Sayın Başkan sizin verdiğiniz iskanlara ilave işler yapan vatandaşın cezasını sizin müdürleriniz nasıl çeker, yasa net yapana ceza yazılır da bunu vatandaş yaparken senin müdürlerin ne iş yapıyordu diye sormazlar mı adama.

Sonrada çevir gazı yanmasın aynı paragrafta çelişkili açıklamalar. Biz bu görevlere talip oluyorsak riskleri alacağız, risk alamıyorsanız halkın karşısına çıkmayacaksınız. (Süleyman Demirel’ tarafından önceden söylenmiş sözler) Yani biz vatandaşın suçunu üstlenip cezasını çekeriz.(Hem cezayı çekerim diyor hemde yakınıyor)

Gözlerim yaşardı… Hangi davanın konusu “gariban vatandaş”, bilen varsa bilmeyene anlatsın. Vatandaş üzerinden büyük sermayedarların yaptıklarının üstü örtülüp vatandaş bastırılmaya çalışıyor. Bak senin de kaçak yerin var sermayeye bir şey olursa senin de canın yanar mı demek istiyor* siz karar verin.

Tepecik kafe için açıldığı iddia edilen davanın konusu ;

TCK’nın 257/1, 2863 sayılı kanun 65/1-b, TCK 184/1 numaralı maddesine göre cezalandırılmak. Bodrum Belediye başkanı hakkında açılan davanın yasa maddeleri bunlardan oluşmaktadır.

Yapılan bir şikayet mülkiye müfettişi tarafından değerlendirilerek verilen rapora göre dava açılması talep edilmiş ve dava açılmış.

Kanun maddelerini bu kadar açık veren Kocadon’un kendi medyası yazımda ki alıntılarda oradan. (26 Nisan 2016  Bodrum Belediyesi’nin resmi web sitesi)

Kanun madde yazınca durum başkan Kocadon açısından vahim gibi gösterilse de. Olayın sonu vahim .

TCK’nın 257/1 nedir bu maddenin içeriği kısaca görevi kötüye kullanma, kamunun zararına neden olma ve kişilere haksız menfaat sağlama.

2863 sayılı kanun 65/1-b Tescil edilen sit alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının bu Kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler ile (…) (1) izin alınmaksızın inşaî ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar,

TCK 184 – (1) Yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kanun maddelerinde çıkarılması gereken sonuç TCK 184’e göre Ruhsatsız ve ruhsata aykırı bina yapan kişinin yargılanmasını emrediyor. Yani Bodrum Belediyesi 3194 sayılı imar kanununa aykırı bina yapıyor. Ben demiyorum bunu mülkiye müfettişi diyor.(vatandaş ne yapsın)

2863 sayılı kanunda ise açık Kültür ve tabiat varlıklarına zarar verdin diyor. Bu maddeden anlaşılacağı gibi yıkılan yerle açılan davadaki kanun maddenin ilgisi yok.

TCK 271/1 maddesi davaya konu olan binanın yapımına göz yumdun ve başkalarına menfaat sağladın demek istiyor.

Bu açıklamaları üzerine yorumlayalım konuyu.

Yıkımı yapılan ve bu yapı üzerinden beni yargılıyorlar cezalandıracaklar diyen Başkan, olaya vakıf değil ya da bu yapı üzerinden show yapıyor.

Dava sürecini izledim çok detayını anlatmayacağım.

Lakin

Davada Başkan Kocadon hakkında beraat kararı verildi, verilmesine ama aslen konu eski Tepecik kafe yani 40 belki de 50 yıl önce yapılmış sonrada belediye tarafından yıkılan yer ile sonradan belediye tarafından yapılan yer, bir biriyle karıştırılarak dava konusu yapıldığı anlaşılınca ve Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu yetkilisinin mahkemeye gelip konuyu aydınlatması sonucu dava dosyası kapandı. ( bu yanlışlık,belediyenin pasif görevlerinde bulunup, konuya hakim olan personeller tarafından düzeltildi.)

Ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak yapıldığı varsayılan yerdeki yapı için yargılama Belediye Başkanı sıfatıyla değil Belediye A.Ş yetkilisi olma sebebiyledir. Belediye Başkanı sıfatıyla İmar Kanununa muhalefetten yargılanacak olsaydı kanun maddesinin diğer hükümlerinden yargılanması gerekirdi.

Sonuçta Tepecik kafe harala gürele yıkıldı, üzerinde alınmış bir yıkım kararı yokken, yargılanıyor olmanız suçlu olduğunuz anlamına gelmez. Suç ve ceza davaya bakan hakim ve üst mahkemelerde onaylanmadıkça masumsunuz demektir.

Mülkiye müfettişine bilgi ve belgeler tam olarak verilseydi belediye yetkililerince, davanın açılma sebepleri ortadan kalkmış olacak ve dava açılmayacaktı.

Herkes oradaydı, Başkan, başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, CHP İlçe yöneticileri, danıştıkları, danışmadıkları ve herkesin gözü önünde anlatıldı bunlar,bir kişi hariç ses çıkaran olmadı . O da Belediye A.Ş nin başında bulunan Hüseyin Yıldızhan yıkılmasın dedi.

Peki Biz Tepecik Kafe yi neden yıktık? Boşu Boşuna, boşu boşuna.

Ödedim dediği bedelin, bedelini mi ödetiyor Bodrum’a ?

 

 

4 Replies to “Bedel mi Ödedi ?

 1. Sevgili Mustafa Gündoğ,
  Yazınızda da belirttiğiniz gibi Tepecik Cafe’ nin yıkılmasını hiç istemedim. Bunun sebebi şirketimizin iyi gelir getiren bir tesisi olmasından öte o mahallede doğmuş, büyümüş ve yaşamını geçirmiş birisi olarak o mahallenin yaklaşık 40-50 yıllık alışkanlığının, ortak yaşam alanının ortadan kalkmasına çok üzüldüm. Tepecik Kahvesi insanların yıllardır rahatlıkla gidebildiği, dostlarıyla buluştuğu, namaza gelen insanlarımız orada buluşup sohbet ettiği bir yerdi, Tüm Bodrum’un ilgi gösterdiği ve yerli yabancı herkesin buluşma noktası olarak adres gösterdiği bir yer konumundaydı.
  Ben aynı şekilde Başkanımız Mehmet Kocadon’un da buranın yıkılmasıyla ilgili içinin çok yandığını biliyorum ve bizzat şahidim .Bu olaydan sonra tekar Tepecik Cafenin Bodrum’a yeniden kazandırılması konusunda çalışmalar yaptığını iyi biliyorum çünkü Başkan Kocadon da o mahallede doğmuş büyümüş. O mahallenin çocuğudur. Selamlar ,Sevgiler

  1. Sevgili Hüseyin Yıldızhan
   Neler hissettiğini ve düşünceleri biliyorum, yazıda tam olarak yer veremesem de karşı duruşunu belirtmeden geçemedim. 3 Yıl o mahallede oturduğum için, kafenin orada yaşayan insanlar için önemini az çok bilmekteyim.
   Yorum yaparak duygularını ifade etmene sevindim.
   Esenlikler dilerim.
   Mustafa Gündoğ

 2. On yıldır ruhsatsız çalışan oto yıkama gürültü kirliliğinden evimi satacak hale geldim stresten. Belediyeye yaptığım müracaatta verilen cevap ruhsata baş vurmuş oldu.

 3. Sayın Gündoğ, Geriş de 20 sene once bir taş ev yaptım. Gerişli birisinin küçük bir evi vardı.İzmirde yaşıyor, birkac gun buraya geliyordum.Birgün evimin bahcesine sıfır insaat yaptikları ve bir pencere acildığıni gordüm.2015 yılında evin 2.kat insaati yapmağa başlaýınca imar md.dilekce verdim, evin kspisıns astıkları insaat tabelasindaki ruhsat numarasini sahte olduğu ruhsatın olmadıgı ve projenin olmadıgi anlaşıldı ve muhurkendi.Ama muhur fekki yapildı, Gelwn zabiyaya inşaat sahibi biz başkandan izinliyiz diye bagiriyordu, doğruymuş üc gün içinde i nşaatın betonu atıldı.Uğraşlatim ve Bimer sayesinde Bld.yıkım kararı çikardı. sma binayı yıkmadı.20 yıl önce izin alarak yaptırdığım ve gelip kontrol ettikleri 4 m2 kalorifer kazani ve yakıt deposu icin 1700.tl ceza yazdılar ve 1.5 yil mahkemem sürdü beraat ettim.Yandakiler mi 8 bin tl ceza gelmiş ama yatırdılar mi? sanmıyorum.Beni oyalayan Bld. kasim ayında yol olmiyan yere 6492 sokak dedi, numaratajla 5 mo dedi ruhsat verdi.Adam Chp belediyesi ve Akp yi arkasina alarak başima gelmedik şey birakmadı.CB hakaret
  mahkemesi , beraat ettim ama savcı temyize göndermiş.Bana küfretti, agza alınmiyacak pis lafları soyledi, karısı ve kayınvaldesi.yalancı şahitlik yaparak beraat etti.Simdi de bana butün o pis t…k.lsrım, al….m sana uygunmu gibi edepsiz lafları duyan arkadaşım yeter piç kurusu annen yaşında bir kadına bu laflar söylenir mi dexigi icin mahkum oldu vr ona da ayni Daglı hukuktan 10 bin tl tazminat davası açıldı.Evimin bitişiği evimin icinde gibi actıkları pencere duruyor.Bir gun yolunuz düşerse gelin de Sayin Kocadon ve adamlarınin bana yaptıkları belayı gorün isterdim.Birinci kattaki pencerenin kapatilmadı icin bile kaz kez dilekçe verdim, kapandiğını düşunmeyin lutfen. Uzun bir yazı ama inanın bana yapılanların yarısi.Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Gülsin Onay, 25 Asırlık tarihi mekanda Alexander Markov ile buluşuyor

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 10 Ağustos Cuma akşamı Liba Laboratuarları sponsorluğunda, Alexander Markov...

Kapat