Kültür&Sanat

Gümüşlük’te Cyprien Katsaris, Festivalin konuğu olacak

 

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 12 Ağustos Pazar akşamı Fransız-Kıbrıs asıllı piyanist ve besteci Cyprien Katsaris’in Koçtaş sponsorluğunda vereceği resitalle devam ediyor. Katsaris, seçkin bir yorumcu olmasının yanı sıra, tüm dünyada önde gelen bir pedagog olarak da tanınıyor.

 

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline konuk olacak Cyprien Katsaris, 25 asırlık Antik Taş Ocağında klasik müzikseverlerle buluşacak. “Çeşitli temalarda spontane doğaçlamalar” başlığı altında topladığı repertuarla festival sahnesine gelecek olan sanatçı, konserde Jean-Baptiste Lully, Franz Schubert, Georges Bizet, Camille Saint-Saëns ve Joseph Haydn’ın eserlerini seslendirecek.

Dünyaca ünlü şeflerle sahne aldı

Fransa’nın Marsilya kentinde dünyaya gelen Kıbrıs asıllı piyanist ve besteci Cyprien Katsaris, piyano çalmaya dört yaşındayken Kamerun’da başladı. Paris Konservatuvarını her iki branşta da birincilikle tamamladı. Etkileyici kariyeri boyunca L. Bernstein, M. Rostropovich, Sir N. Marriner, Sir S. Rattle, M. W. Chung, C. von Dohnányi, C. Dutoit, A. Doráti, I. Fischer, N. Harnoncourt, K. Nagano, J. Conlon, Sir C. Mackerras, R. Barshai, S. Végh, V. Fedoseyev, J.-P. Saraste, L. Segerstam, D. Kitajenko, A. Boreyko, C. W.-Green, Z. Mácal, X. Zhang, P. Mann, M. Papadopoulos gibi dünyaca ünlü şefler ile birlikte sahne aldı. Sanatçı, solist olarak gösterdiği performanslara ek olarak Amerika, Avrupa ve Japonya’da verdikleri konserlerde hem dinleyicilerden hem de eleştirmenlerden çok olumlu yorumlar aldı. Katsaris, aynı zaman da Piyano Quintet’in de kurucusu olup kariyeri boyunca tüm kayıtları Teldec, Sony Classical, EMI, Deutsche Grammophon, BMG-RCA, Decca, Pavane firmaları tarafından yayımlandı. Katsaris’in, artık tüm kayıtları, kendi plak şirketi olan PIANO 21 tarafından yayımlanmaktadır.

Etkileyici bir repertuarla izleyici karşısına gelecek

Festivalin sanat danışmanı Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın “Mutlaka dinlenmesi lazım, çok önemli bir sanatçı” olarak yorumladığı Cyprien Katsaris, festivalin tarihi mekanında izleyicinin karşısına ilk olarak transkripsiyonunu kendisinin yaptığı, bir Jean-Baptiste Lully eseriyle gelecek. Bu eser, “Pavane”, “Gavotte” ve “Marche pour la Cérémonie des Turcs” başlıklarını taşıyor olacak. Sanatçı bu eserin ardından bestesi Joseph Haydn’a ait, “Sonata Hob. XVI, 35” adlı eserle izleyici karşısına gelecek. Bu eser ise şu başlıklardan oluşuyor; I Allegro, II Adagio, III Finale. Gecenin ilk yarısında seslendirilecek son eser Franz Schubert’in, “Klavierstück no. 2, D. 946” adlı yapıtı.

Program, aradan sonra Georges Bizet’in “Carmen Suite”i ile devam edecek. Transkripsiyonu eserin bestecisi Bizet ve yorumcusu Katsaris’e ait olan bu yapıt, Camille Saint-Saëns’ın, “Le Carnaval des Animaux” adlı eseriyle devam edecek. On dört bölümden oluşan bu eser; I. Introduction et marche royale du lion, II. Poules et coqs, III. Hémiones (animaux véloces), IV. Tortues, V. L’ éléphant, VI. Kangourous, VII. Aquarium, VIII. Personnages à longues oreilles, IX. Le coucou au fond des bois, X. Volière, XI. Pianistes, XII. Fossiles, XIII. Le cygne ve XIV. Final başlıklarını içeriyor. Bu eserin transkripsiyonu ise Lucien Garban ve Cyprien Katsaris’e ait.

Festivalin sponsorları:

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline bu yıl da Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi kurumsal sponsor olarak destek verirken, Sistem A.Ş, GFA Eğitim Sponsoru olarak festivale katkı sağlayacak. Bu yıl festivalin etkinlik sponsorları arasında Liba Laboratuarları A.Ş, Koçtaş ve İsrail Konsolosluğu yer alacak. Yıllardır festivalin resmi ulaşım sponsoruluğunu üstlenen Türk Hava Yolları, bu yıl da müzisyen konukları Gümüşlük’e taşıyacak. Festivalde ayrıca Tepta Aydınlatma, aydınlatma sponsoru; Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği, Çağdaş Holding, Mozse Doğal Taş, Koçtes Elektrik ve Hancı İnşaat, mekan sponsorluğu; Vodafone, iletişim sponsoru; Misket Dijital, dijital iletişim sponsoru; Kind People PR, Pr Partner; Limon Gümüşlük, servis sponsoru ve Julius Meinl, kahve sponsoru olarak yer alacak.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.

Biletler, Etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.00’dan itibaren etkinlik mekanındaki Biletix gişesinden temin edilebilir.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2018 Programı

TAŞTA

Antik Taş Ocağı, Konserlerin Başlama Saati: 21:15

10 Ağustos Alexander Markov, Keman & Gülsin Onay, Piyano

12 Ağustos Cyprien Katsaris – Piyano

15 Ağustos Shaun Choo, Piyano

20 Ağustos Konrad Richter, Piyano

04 Eylül 440 Tuş

 

SUDA

Festival Merkezi, konserlerin Başlama Saati: 20:30

 

28 Ağustos Blessing „Bled“ Chimanga & Dreams Band

1 Eylül Oran Etkin & Timbalooloo ‘Çocukça Bir Gün’

2 Eylül Oran Etkin „Reimagining Benny Goodman Project“

 

KUMDA

Toprak Ev, konserlerin Başlama Saati: 20:30

 

GFA Kontrbas 01 Ağustos

GFA Viyolonsel 07 Ağustos

GFA Keman 09 Ağustos

GFA Piyano 23 Ağustos

GFA Flüt 31 Ağustos

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Denizin Kızları’nda Fikstür Belli Oldu

Bodrum Yalıkavak Mahallesi'nde birçok başarıya imza atan ve Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Kadınlar 1. Ligini 3. Olarak tamamlayıp THF Süper...

Kapat