Güncel Haber

Güvercinlik Koyu’nda Yosunlaşma ve Köpürme

 

Meşelik sınırları içerisinde bulunan atık su arıtma tesisinden akan ve kirli olduğu öne sürülen su, Güvercinlik Koyu’nda denize dökülüyor. Denizde yosunlaşma ve köpürmeler meydana geldiğine dikkat çeken vatandaşlar, yetkililerin bir an önce konuyu mercek altına almasını talep ediyor.

Volkan Yıldız’ın haberi

Milas’a bağlı Meşelik Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve Bodrum’a bağlı Güvercinlik Mahallesi’nin atık suyunu arıtan tesisten boşaltılan su, ormanlık alandan ilerleyerek Güvercinlik Koyu’nda denize akıyor.
Denizde koku ve köpürmelere neden olan suyun çevre kirliliği yarattığını ifade eden vatandaşlar, “Bu tesisten salınan su öylece denize boşalıyor. ‘Arıtılmış su’ deniliyor ancak rengi simsiyah olan, etrafa pis kokular salan bu su denizi, çevreyi kirletiyor. Bu çevre katliamına müsaade edilmemesi gerekiyor. İnsanlar artık tedirgin, kimse denize giremiyor çünkü kirlenen denizden herhangi bir hastalık bulaşacağını düşünüyorlar. ” diyerek duruma tepki gösterdi.

Yaz aylarında Güvercinlik’in nüfusunda ciddi oranda artış yaşandığı için arıtma tesisine kapasitesinin üstünde atık su gönderildiğini belirten vatandaşlar, bu nedenle tesisin atık suyu arıtmada yetersiz kaldığını iddia ediyor.

“Kapasitesinin üstünde çalışan bu tesise gelen tonlarca atık su, tam olarak arıtılmadan doğaya, ormana ve denize salınıyor. Salınan suyun arıtılmış olduğu belirtilse de suyun kirli olduğu ortadadır. Döküldüğü denizi simsiyah yapan, denizde yosunlaşmalara neden olan ve pis kokular yayan bu su, doğal yaşamla birlikte biz insanların da sağlığını tehdit etmektedir.” diyerek açıklama yapan vatandaşlar, yetkili kurumların çevre kirliliği iddiasını bir an önce değerlendirmeye almalarını ve kirlilikle ilgili ihmali varsa cezai yaptırım uygulanmasını istiyor.

Günaydın Milas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Gümüşlük’te Cyprien Katsaris, Festivalin konuğu olacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 12 Ağustos Pazar akşamı Fransız-Kıbrıs asıllı piyanist ve besteci Cyprien...

Kapat