Güncel Haber Mustafa Gündoğ Yazarlar

Kim Bu İş Bitiriciler ?

Gittik gördük korkulacak bir şey yokmuş, açtılar kapılarını “Gelin, görün yaptıklarımızı” dediler Bodrum Basınına. Bizde gittik ,gördük, demek ki yaptıkları işten emin olanlar, projelerini basından kaçırmak yerine, gözler önüne serebilmekteler.

Kimseyi araya sokmadan, Bodrum Basını ile buluşmakta hiçbir sakınca görmeyen Aksoy AŞ ve Mesa A.Ş projelerini bizlere anlatılar. Eleştirileri hakkımız saklı kalmak kaydı ile, medeni davranışlarından dolayı kendi adıma teşekkür ederim.

Her yatırımcı yasalar çerçevesinde, meşru olmak kaydıyla, haklarını kullanmakta elbette ki serbestler. Mülkiyet haklarına karışmamız söz konusu olamaz.

Özellikle Mesa A.Ş’nin yatırımını kendine ait mülk üzerinde yapması, kullanma hakkı olan inşaat emsalinin altında bir proje gerçekleştirmeye çalışıyor olması, dikkat çekiciydi. Hangi yatırımcı kullanması gereken inşaat alanının altında yatırım yapar ki, genelde oradan buradan nasıl didiklerim diye düşünür.

Bodrum Yarımadası’ n da ki en büyük sorun elbette ki bütüncül bir plan olmayışı. Her köşe başının yetkilisi farklı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi yetki karmaşası içerisinde, debelenip durmaktadır.

Davul başkasında, tokmak başkasında. Her seferinde tokmak, Bodrum halkının tepesine inmekte. Öbek öbek imar planları, Büyükşehir Belediye yasasıyla belde belediyeleri ortadan kalkınca, planlama daha kontrollü yapılabilir hale gelse de, yasadan ziyade onu gerçekleştirecek anlayışların iktidar olması daha doğru olur.

Basına kapılarını açan iki yatırımcının dışındakilerden henüz ses yok, basını kaale alanda yok.

“Bodrum Basını” da ne ola ki…

Bodrum köy dedim ya, muhtarla her iş bitiyorlar. Sıkıştı mı “Ben vermedim ruhsatı Ankara verdi, benim imar planı yapma yetkim mi var. Çöp toplamak ve çiçek ekmekten başka yetkimiz yok.” Deyivermek, kaçamağın başkaca bir türü.

Lakin…

Beklerdim Sayın Özay Kartal’dan, elimizden tutup Besa A.ş ve Halikarnas A.Ş ile Ortak Mesut Toprak Tavşanburnu yatırımlarını gezdirmesini. Nasıl doğayla ve yasalarla uyumlu projeler geliştirdiklerini anlatmalarını. Bu organizasyonların, nasıl yapıldığını.

Beklerdim Semra Kutluay’dan, oda elimizden tutmasa da, Hoca edasıyla kulağımızdan tutarak, engin planlama bilgisiyle, ANT Firmasının Aspat yatırımını gezdirip anlatmasını.

Benzer projeler Bodrum’da çok, onları da İmar Müdür Vekilimiz dolaştırıp, bilgilendirir sanırım bizi. Yanlış ruhsat verecek değil ya, koskoca müdür vekili. Baktı yanlış, “Başkanlık Oluruyla” iptal eder ruhsatını.

Artık, 3 katlı binalar kesmez oldu, 4 katlılar yerden biter gibi çoğalmaya başladı.

Bunlar işin hikaye kısmı, “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.” Yani bizi uyutmaya devam…

Tonlarca paralar dökülerek yapılan yatırımlarda, elbette yatırımcı payına düşeni alacaktır. Ticarette amaç kar’dır. Fakat yatırımlarda dikkatimi çeken, fazladan kullanılan emsaller ve emsal dışı gösterilen, emsalden sayılması gerekenler konusunda “merak etmeyin, biz belediyeyle bu işleri çözeriz” diyerek, işadamlarını çıkmaza sokan, yerel işbirlikçiler kim…

Kim bu iş bitiriciler, işi çözenler….

Kim olduğu malumunuz, bunlar “işleri iyi gidiyor, akıllı çok.” diye anılsalar da, yarınları ne olur bilinmez.

Para varsa çare var mı ?

Bodrum’da gayrimenkul alanlar ve yakın zamanda alacak olanların yerinde olsam hemen imar barışına başvuru yapardım. Yasa iptal edilmeden, ivedilikle işim bu olurdu. Yada işin ehli olanlara alacağım gayrimenkulün yasal incelemesini yaptırıp, alırdım.

Hinlik düşünenlere de tavsiyem hiç sesinizi çıkarmayın, gayrimenkulü teslim aldıktan sonra, yatırımcı hakkında “Hileli mal satmaktan” dava açın, zararınızı tazmin edin derim. Banka kredisi ile gayrimenkul alanlar, özellikle eksper raporunu dikkatli okusunlar, kredili satışlarda mahkeme “Bilerek ve isteyerek almıştır.” hükmü verebilir.

Kafa Karıştırmadan… örnekle açıklamakta fayda var…

Almış olduğunuz konut, iş yeri ruhsatlı olabilir, imar fazlalıkları olabilir, turizm alanlarında kamuya açık ibaresi olabilir v.s. “Adam sende ne olacak, herkes yapıyor.” Derseniz, talih kuşu bir gün sizin başınıza da konabilir.

Ama…

Aması yok, Belediye iskan vermiş olabilir, onun savunması mahkemede basit, “Biz iskanı verdikten sonra yapmışlar.” der geçerler. Mahkeme, “Durun bakalım bilirkişi atayalım, bu şekilde mi, yoksa sonradan mı yapılmış?” der mi bilmem. Onu ancak avukatlarınız ve mahkeme Hakim’i bilir.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için aldığınız mülk, hayallerinizi suya düşürmesin.

İyi oturmalar.

One Reply to “Kim Bu İş Bitiriciler ?

  1. Sayın Gündoğ şirin görünmek, eleştirilerin önünü kesmek için elimizden tutup yaptıkları katliam gibi inşaatlarını gezdirmeleri yüreklerimize su serpmez. Onlar değiller mi ki imar planlarını kendi çıkarları için dizayn ettirip diğer sektörleri hiçe sayıp kıyıları yağmalayanlar. Yasallık bunun neresinde kendinden başkasını düşünmeyenlere, kapalı kapılar ardında yapılan alışverişlerle planladıkları emellere ulaşanlara dürüst muamelesi yapamayız. Sizler de lütfen yelkenleri suya indirmeyin. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Konut kredisi faizleri uçtu!

Bankaların Ziraat Bankası öncülüğünde başlattığı indirim kampanyasının bitmesi sonrasında artmaya başlayan konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş devam ediyor. Konut kredisi...

Kapat