Güncel Haber Yazarlar

“Fahiş fiyatlara dikkat”

Bodrum, yaygın basında “Fahiş fiyatlara dikkat”  manşetiyle gündem oldu. Haber , haberdir diyerek bizde yayınlıyoruz bunları. Tepkiler almıyor değiliz, Bodrum’un adını kötüye çıkarıyormuşuz, 2 aylık sezonda esnaf para kazanmasın mıymış verip veriştirenler eksik değil. Herkesin düşüncesine saygılı olmak lazım, lazımda önce düşüncenin düşünce olduğuna karar vermek gerekir.

Her yerde olabilir yüksek fiyatlı işletmeler, kimisi ben markayım der, dayar istediği rakamı, ya ödersin yada gitmezsin. Bizim ki öyle değil, bayrama geldiler, nasıl olsa koyunlar, etinden sütünden derisinde, yününden faydalanmak lazım demek ahlaki değildir. Buna spekülatif kazanç denir, o da haksız kazanç anlamına gelmektedir.

Hoş, bana göre ticarette zaten ahlak yoktur, hukuk vardır.Şimdi birileri başlar ticaret ahlakı anlatmaya, boş verin siz ticaret ahlakını anlatmayı. Tanrının yarattığı yerlere el koymuş ve bunun üzerinden fayda sağlayan insanlarla dolu etraf, buna da rant ekonomisi deniyor.

Ahlak toplumdan topluma ,aileden aileye, bireyden bireye göre değişen, davranışlar toplamı olduğuna göre ahlakı genelleştirmek yanlış diye düşünüyorum.

Hürriyet gazetesinin bir haberi “Fahiş fiyatlara dikkat”  ilk baktığınızda, okuyucu uyarıcı olarak değerlendirebilirsiniz. Üstünde biraz düşündüğünüzde, haberin ne kadar anlamsız olduğunu göreceksiniz. Yapılmak istenen şey yerli yerine oturmamış. Habercinin kabahatimi derseniz, olabilir. Haberi yaptıranın kabahati mi? EVET, haberi yaptıranın kabahati.

Haberde, bazı ürünlerin fiyatları verilmiş ve ederinden çok yüksek olduğu belli. Kurgu aslen şöyle, evet bu tür olaylar Bodrum’da maalesef oluyor ama bizler konuya hakimiz, tüketicinin yanındayız görüntüsünden öte gitmiyor.

Bakın haberde ne diyor ;

“Konuyla ilgili olarak vatandaşların yanında oldukları mesajını veren Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, “Bu tür mekanları Bodrum Ticaret Odası’na bildirin. Biz de disiplin kurulunda gereken cezayı veriyoruz” dedi.”

Bodrum Ticaret Odası Başkanı açıklamalarına devam ediyor ;

“Bayram süresi boyunca, 2 milyona yakın tatilciyi ağırlayacağız.”

“Böylesine önemli bir yerin, fahiş fiyatlarla anılmaması için elimizden geleni yapıyoruz. “

“Vatandaşlar, ticaret odasına konuyla ilgili şikayetlerini iletebilirler.”

“Fahiş fiyat uygulayanlar üyemiz ise, işyerini kapatmaya kadar ceza verebiliriz. “

“Herkesin Bodrum’da keyifli tatil yapması için, esnafında dikkat etmesi lazım”

“Personelin kaldığı pansiyonlar dahil, tatilcilere ayrıldığını gözlemliyoruz” dedi.”

Şimdi bende sorayım;

Öncelikli üyelerinize Ecrimisil’in bir kira değil, haksız işgalin tazminatı ( geçmişe yönelik ) olduğunu öğrettiniz mi?  Ecrimisil yani, haksız işgale ödenen paraların yüksek olduğunu her zaman savundunuz ama, oradaki “haksız” bölümü hiç aklınıza geldi mi?

Şu iki milyon turist nerede kalıyor? Biri açıklansın da bizde öğrenelim. Personel lojmanları turistlere tahsis edildiyse, personel nerede kalıyor?

Hadi 100 bin yatak kapasitesi olsun Bodrum’un, 160 bin de konut var. Her evde 4 kişi kalsa, hepsini topla 740 bin eder. 160 bin yerleşik nüfus da cabası, 2 milyon kişiyi nasıl hesapladınız?

Tüketici şikayetini size nasıl bildirecek ? Bayram süresince BODTO açık mı? Bu konuya bakacak nöbetçi ekipler oluşturdunuz mu?

Şikayet konusu, yüksek fiyatlandırmayı neye göre değerlendireceksiniz?

Şikayet anında fiyata müdahale edebilecek misiniz? Yoksa şikayet eden, şikayet ettiğiyle mi kalacak?

Her konuda, Esnaf Odasıyla birlikte görünürken bu açıklamayı Esnaf Odasıyla Birlikte neden yapmadınız?

Şehrin, görülebilecek yerlerine size ulaşılabilecek, telefon, Whatsapp hattı gibi ibareler koydunuz mu?

Kent bilgilendirme broşürü bastırıp, Bodrum’a giriş yapanlara dağıttınız mı?

Fark etmiyor gerçi, biz Bodrum’da yaşayanlara yapılanlara bakarsak, misafir olarak gelenlere neler yapılıyordur.

Bu konuda, Esnaf Odası, Deniz Ticaret Odası, BODER, BESİAD, Şoförler Odası, TURSAB, Bodrum Belediyesi dahil, bir çalışmanız var mı? Halka duyurusunu yaptınız mı?

Gerçekten bir şey yapmak istiyorsanız, Bodrum’u hukuk dışı uygulamalardan arındırmayla başlamalısınız. Üyelerinize bu konuda eğitim vermelisiniz.

VE

Sayın BODTO Yetkilileri….

Bodrum’da ticaretle uğraşan insanların sorunu o kadar çok ki, başta yönetim kurulu üyeniz Atilla Serttaş’ın sosyal medyadan serzenişini dikkate alınız ki, söyledikleriniz inandırıcı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bodrum’a Deniz Yoluyla 1755 Turist Geldi…

Bayram tatiliyle yüzde 100 doluluk oranına ulaşan turizm cenneti ilçesi Bodrum'a, Malta bayraklı, kruvaziyer gemisi Mein Schiff 2 ile bin...

Kapat