Muğla Haber

Ören Mahallesi’nde yaşanan çevre felaketinin boyutları

 

Ören Mahallesi’nde yaşanan çevre felaketinin boyutları, gün geçtikçe artmaya başladı. Gökova koylarında; yat ve teknelerle denizin tadını çıkarmak isteyen tatilcilerin bıraktığı atık sular yöre halkının tepkisine neden oldu…

Milas’ın Ören Mahallesi’nde yaşanan çevre felaketi, yöre halkının tepkisine neden oldu. Pırıl, pırıl deniziyle ve yemyeşil doğasıyla herkesi kendine hayran bırakan gözde turizm yerlerinden biri olan Ören’de yaşanan bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, yetkililerden yardım istedi.

Mahalle halkının iddialarına göre; yat ve teknelerle Gökova koylarını ziyaret eden tatilciler, gece saatlerinde atık sularını denize bıraktı.

Sabah saatlerinde, deniz kıyısında gördükleri atıklardan dolayı oldukça mağdur durumda olduklarını ifade eden mahalle halkı şunları söyledi: “Masmavi denizi ve yemyeşil doğasıyla, gelen herkesi kendine hayran bırakan Ören’de yaşanan bu skandal durum bizleri çok üzüyor. Mavi yolculuk için, Bodrum’dan Gökova koylarına açılan özel yat ve tekneler, gece saatlerinde atıklarını denize bırakıyor. Sabah uyandığımızda, masmavi denizin üzerinde yüzen atıklar bizleri derinden yaralıyor. Her gün aynı manzarayla uyanıyoruz. Denizlerimiz, mavi kıyılarımız pisliğe boyanıyor. Yat ve teknelerin, bıraktığı atık sularla ilgili denetimler istiyoruz. Yetkililerden, konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapmalarını bekliyoruz.”
Atık suların, denize akıtılmasından dolayı mikrop kapacağı endişesini duyan vatandaşlar, “Atık sular, gelişigüzel denize bırakılıyor. Bizler, bu denizde yüzüyoruz. Tekne ve yatlar tarafından denize salınan pis sular, halk sağlığımızı ve deniz canlılarını tehlikeye sokuyor. Sürekli ‘mikrop kapacağız’ endişesi duyuyoruz. Deniz içerisinde yaşayan canlılar da pis sulardan etkileniyor. Tertemiz denizimizi, bu tür olaylara karşı korumalıyız. Pis suyun içerisinde yüzmek istemiyoruz.” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bodrumlu iş adamı yaşamını kaybetti…

Bostancı açıklarında düşen helikopterde bulunan Otokar yönetim kurulu başkan vekili Halil İbrahim Ünver'in Aile kökleri itibariyle de aslen Bodrumlu ve Bodrum iş...

Kapat